​Niemcy - informacje turystyczne

Wybierasz się na wakacje za wschodnią granicę i nie wiesz, w jaki sposób najlepiej przygotować się do wyjazdu? Mamy dla ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nie wychodząc z domu, poznasz wszystkie najważniejsze informacje. Których dokumentów będziesz potrzebować? Jak najtaniej dojechać do Berlina? Sprawdź, w jaki sposób zorganizować podróż, by przebiegła idealnie!

Zdjęcie

Niemcy zapraszają /123/RF PICSEL
Niemcy zapraszają
/123/RF PICSEL

Transport i podróżowanie po kraju

Do Niemiec warto wybrać się nawet na weekend! Graniczący z nami na zachodzie kraj słynie ze świetnych dróg i wszechobecnych autostrad, którymi szybko i wygodnie przemierzymy go wzdłuż i wszerz. To raj dla miłośników motoryzacji, więc nasze cztery kółka sprawdzą się tutaj doskonale. 

W wielu większych miastach znajdziemy również porty lotnicze - do Frankfurtu czy Berlina bez problemu dostaniemy się z każdego polskiego lotniska. Najłatwiej więc będzie wybrać się na wycieczkę samolotem, a rezerwując bilet wcześniej i korzystając z promocji oferowanych przez przewoźników, zapewnimy sobie również najniższą cenę podróży. 

Reklama

Z niskimi kosztami podniebnych wypraw konkurować mogą tylko stawki autobusów - PolskimBusem czy IC Busem do niemieckiej stolicy dostaniemy się nawet za 60 zł. Między atrakcjami poruszać się można własnym środkiem transportu, lokalnymi autobusami lub koleją - a najlepiej superszybkim pociągiem ICE.

Dokumenty, waluta, ceny

Od czasów wprowadzenia strefy Schengen na granicy polsko-niemieckiej nie są sprawdzane dokumenty tożsamości. Koniecznie należy jednak mieć ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport. Obowiązującą w kraju walutą jest euro, dzielące się na 100 eurocentów. Pieniądze można wymienić przed wyjazdem lub na miejscu - w większych miejscowościach nie będzie problemu ani ze znalezieniem kantoru, ani z płatnościami kartą. 

Podczas podróży należy jednak przygotować się na dość spore wydatki - ceny podstawowych produktów są zazwyczaj wyższe niż te w Polsce. Jest jednak szansa znalezienia tańszych supermarketów, czyli tych obecnych również na naszym rynku (Lidl lub Aldi), w których bez problemu zaopatrzymy się w jedzenie bez wypruwania sobie kieszeni.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Przed wyjazdem do Niemiec należy koniecznie zaopatrzyć się w wydawaną bezpłatnie w oddziałach NFZ kartę EKUZ. Uprawnia ona do darmowej opieki medycznej na terenach państw Unii Europejskiej, dlatego może okazać się bardzo przydatna podczas naszej podróży. Oprócz posiadania tego dokumentu, warto również zainwestować w prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które w razie nagłego wypadku pokryje koszty powrotu do kraju i cenę specjalistycznego leczenia. 

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to niemal całe Niemcy mogą pochwalić się bardzo niskim poziomem przestępczości. Nie musimy się obawiać wieczornych wypadów do centrum miast, lecz raczej unikajmy spacerów po imigranckich dzielnicach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej