Największe miasta Nowej Zelandii

Nowa Zelandia jest relatywnie małym krajem, zamieszkałym przez niewiele ponad 4 miliony ludzi. W konsekwencji nowozelandzkie miasta są niewielkie, z dużą powierzchnią otaczających je lasów i pól uprawnych. Ich sceneria oraz bogata oferta atrakcji turystycznych sprawiają, że stanowią idealne tło wakacyjnych przygód.

Zdjęcie

Wellington - stolica Nowej Zelandii /123/RF PICSEL
Wellington - stolica Nowej Zelandii
/123/RF PICSEL

Auckland

Auckland to największe miasto w Nowej Zelandii.  Zbudowane zostało wokół dwóch dużych portów. Auckland uznawane jest za najpiękniejsze miasto w kraju. A to za sprawą interesującej architektury oraz położenia u stóp wygasłego wulkanu Eden. 

Symbolem miasta jest wznosząca się na wysokość 328 metrów wieża obserwacyjna i radiowa Sky Tower. W budynku znajduje się taras widokowy z przeszkloną podłogą, stanowiący największą atrakcję turystyczną w mieście. Dużą popularnośćią wśród turystów cieszy się również park rozrywki Rainbow's End, ogród botaniczny oraz oceanarium Kelly Tarlton's SEA LIFE.

Reklama

Wellington

Wellington to stolica Nowej Zelandii, to tu znajduje się  siedziba parlamentu znana jako "The Beehive" (ul pszczeli), siedziby wszystkich ministerstw i departamentów, Sądu Najwyższego i większości zagranicznych misji dyplomatycznych. 

Miasto stanowi polityczne centrum Nowej Zelandii. Funkcję tą pełni od 1865, wcześniej stolicą było Auckland.  Jedną z największych atrakcji turystycznych w mieście jest Muzeum Narodowe Te Papa Tongarewa, należące do najbardziej innowacyjnych instytucji muzealnych na świecie.

Wystawy są interaktywne i interdyscyplinarne, połączone z programami edukacyjnymi i eventami. Wejście do muzeum jest darmowe, opłaty dotyczą tylko wystaw czasowych. Turyści chętnie zaglądają także do wellingtońskiego zoo i rezerwatu przyrody Kapiti, w którym można zobaczyć  mnóstwo występujących naturalnie w Nowej Zelandii ptaków.

Hamilton

Hamilton to miasto położone na Wyspie Północnej, nad rzeką Waikato. Do najpopularniejszych atrakcji w mieście należą podzielone tematycznie ogrody Hamilton (japoński, włoski, angielski itd.), stadion Waikato, Seddon Park, którego powierzchnia stanowi boisko do krykieta oraz jezioro Rotorua, drugie co do wielkości jezioro na Wyspie Północnej. 

Popularnością cieszy się jaskinia Waitomo, a to dzięki "świecącym robaczkom". Te małe stworzenia rozświetlają swoim luminescencyjnym światłem mroki groty, jakby współdziałając z przewodnikiem omawiającym historyczne i geologiczne znaczenie nacieków i form skalnych.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej