Największe atrakcje w Czechach

Niezliczone zabytki, urokliwe trasy rowerowe, monumentalne twierdze... Republika Czeska to nie tylko oklepane atrakcje Pragi, ale też tysiące niepowtarzalnych miasteczek, ogromne parki narodowe i wyjątkowy klimat. Daj się zachwycić porywającej atmosferze i wybierz się na niezapomniane wakacje właśnie tam! Ten prześliczny kraj idealnie nadaje się zarówno na krótki wypad, jak i kilkutygodniowy urlop.

Zdjęcie

Czeskie Budziejowice /123/RF PICSEL
Czeskie Budziejowice
/123/RF PICSEL

Dlaczego warto wybrać się akurat do Czech?

Odpowiedź jest prosta! To jedyne w swoim rodzaju państwo zachwyci nas zarówno swoją bogatą kulturą i historią, jak i urokami swych miast i pięknem dzikiej przyrody. Zresztą mamy nadzieję, że czytając ten krótki przewodnik, sam się o tym przekonasz. Aby w pełni odkryć wszystkie tajemnice Czech, nie wystarczy tydzień lub dwa - lecz nawet w tak krótkim okresie czasu, możemy zobaczyć naprawdę dużo. 

Od czego warto zacząć? Jeżeli byliśmy już w Pradze lub wolelibyśmy uniknąć tak tłumnie odwiedzanych atrakcji jak Most Karola, zajrzyjmy do któregoś z najstarszych średniowiecznych zamków. Czeka na nas 900-letni Krivoklat, znany z odbywających się w nim rycerskich festiwali Zbiroh lub bogato urządzony Cesky Sternberg. 

Reklama

Dla miłośników dawnych czasów mamy także kilka innych propozycji: wizytę w Kutnej Horze, czyli dawnej kopalni srebra lub spacer po starówce Hradca Kralove - niezapomniane przeżycia gwarantowane! Bardziej naturalne atrakcje oferuje za to okolica Turnova. To właśnie stąd wybierzemy się na najciekawszą wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Wąwozy, dolinki i skalne miasteczka to idealne miejsca na odpoczynek.

Najładniejsze czeskie miasta

Zwiedzanie zacznijmy od Czeskich Budziejowic. Dlaczego warto odwiedzić akurat to, z pozoru niezbyt imponujące miasto? Mało kto wie, ale stanowiło ono niegdyś... stolicę kraju! Poza tym, znane jest z największego rynku w całej Europie oraz zachowanego w doskonałym stanie średniowiecznego układu urbanistycznego. Spacerując po jego starówce, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na katedrę św. Mikołaja z tzw. Czarną Wieżą oraz XIX-wieczny młyn. 

Drugie miejsce na naszej liście zajmuje oczywiście jedno z najstarszych czeskich miast, czyli wyjątkowy Hradec Kralove. Będąc w jego centrum, nie możemy pominąć gotyckiej Katedry św. Ducha, pamiętającej jeszcze czasy husytów, ani Kaplicy św. Klemensa - oba te obiekty są przykładami naprawdę niezwykłej architektury. 

Oprócz zabytków typowo sakralnych, odwiedźmy także interesującą Galerię Sztuki Współczesnej i średniowieczny Stary Ratusz. Zmieniając nieco kierunek naszej podróży, zajrzyjmy do Brna, znanego z... dwóch rynków. Oprócz kilku typowych gmachów miejskich, znajdziemy tutaj również monumentalną twierdzę Špilberk oraz renesansowe pałace mieszczańskie.

Zamki, twierdze i pałace

Czechy to gratka dla wszystkich amatorów średniowiecznych fortec. Natrafimy tutaj na niezliczoną ilość tego typu budowli, a każda z nich, pochodząc z innej epoki, na swój sposób wyróżnia się spośród innych. Odkrywanie przeszłości kraju zacznijmy od wizyty na słynnym Zamku Praskim, będącym zarówno siedzibą władz, jak i symbolem czeskiej stolicy, oraz odwiedzenia Českiego Šternberku. 

Wspomniana już wcześniej twierdza jest jedną z najlepiej zachowanych i najbardziej imponujących ze wszystkich znajdujących się na terenie kraju. Otwarte dla turystów wnętrza urządzone są w stylu barokowym, podczas gdy cały obiekt stylizowany jest na gotycki. Interesującymi wystawami może pochwalić się również pałac Klasterec nad Ohri, w którym dowiemy się kilku ciekawostek na temat Chin i Japonii oraz Zamek Locket ze swoją kolekcją narzędzi tortur. 

Na koniec zostawiliśmy pochodzący z XIII wieku zamek Buchlov. Jako jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków Czech, codziennie gości tłumy turystów, lecz mimo to warto go zobaczyć - jest przykładem naprawdę imponującej średniowiecznej budowli, z której wież roztacza się prześliczna panorama okolicy. Cały kompleks można również zwiedzać nocą, według specjalnie przygotowanej trasy.

Aktywny wypoczynek w Czechach

Co robić w Czechach, gdy znudzi nam się już spacerowanie po miastach i zwiedzanie zabytków? Koniecznie wybierzmy się na łono natury! Do wyboru mamy spływy rzeką Kamienicą, spacery wśród skalnych miast i labiryntów niedaleko Bramy Pravcickiej lub wspinaczkę górską. Świetna infrastruktura zimowa sprawia także, że kraj idealnie spełnia potrzeby wszystkich miłośników śnieżnego szaleństwa. 

Ośrodki narciarskie, które znajdziemy niedaleko polsko-czeskiej granicy (m.in. w Kralikach lub Malej Upie) są nowoczesne i cieszą się dobrą renomą wśród wszystkich amatorów sportu. Dzięki kilometrom tras zjazdowych, a także setkom szlaków pieszych i rowerowych, żaden aktywny turysta nie będzie się tu nudzić!Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niezwykłe  polskie pasterki

    Są w Polsce miejsca, gdzie Boże Narodzenie obchodzi się szczególnie uroczyście. Jeśli wybierzemy się na pasterkę w podziemnej kaplicy lub w klasztorze, będzie to na pewno niezwykłe przeżycie.... więcej