Największe atrakcje Norwegii

Norwegia to nie tylko wyjątkowo malownicze krajobrazy, pełne historycznych zabytków miasta i urokliwe porty, ale też niezwykle sympatyczni mieszkańcy i absolutnie unikatowa kuchnia. Dowiedz się, co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wypadu do Norwegii i odkryj wszystkie jej największe tajemnice.

Zdjęcie

Krajobrazy Norwegii na pewno cię zachwycą /123/RF PICSEL
Krajobrazy Norwegii na pewno cię zachwycą
/123/RF PICSEL

Jak przygotować się do wyjazdu do Norwegii?

Najważniejszy podczas planowania jest oczywiście wybór optymalnego czasu naszej podróży. Biorąc pod uwagę panujące na północy warunki atmosferyczne, zdecydujmy się raczej na wyjazd w okresie wakacyjnym. Między czerwcem a wrześniem temperatury w Norwegii sięgają nawet dwudziestukilku kresek, a dni są najdłuższe, więc możemy cieszyć się skandynawskimi atrakcjami nawet przez kilkanaście godzin. 

Pamiętajmy, by przed wyjazdem skompletować potrzebne dokumenty (mimo że do wyjazdu turystycznego wystarczy jedynie ważny dowód osobisty lub paszport, i tak upewnijmy się, że są w dobrym stanie technicznym) oraz wymienić walutę na korony norweskie (1 NOK = ok. 0,5 zł). 

Reklama

Przygotujmy się też na dość spore... wydatki. Koszt pobytu w krajach północy jest niestety stosunkowo wysoki - ceny żywności i noclegów mogą niekiedy zmrozić krew w żyłach. Z dodatkową opłatą wiążą się również przeprawy promami, a także korzystanie z tuneli oraz niektórych autostrad. Na parę tygodni przed wakacjami sprawdźmy również stan techniczny naszego samochodu - ewentualne naprawy w norweskim salonie bez litości opróżnią nasz portfel.

Przyrodnicze ewenementy dalekiej północy

Wodospady, góry, fiordy... Norwegia zdecydowanie ma widoki, które zachwycą nawet największych globtroterów! Do miejsc naprawdę godnych zobaczenia zaliczymy oczywiście półkę skalną Preikestolen. Liczne trasy trekkingowe doprowadzą nas do słynącej z absolutnie wyjątkowych krajobrazów platformy oraz do wciśniętego pomiędzy skały okrąglaka, czyli słynnego Kjeragbolten. Zdjęcie na tej przedziwnej skale to absolutny "must have"! 

Aby móc podziwiać prześliczną okolicę, wystarczy przespacerować się dowolną z miejscowych ścieżek. Poprowadzą nas one między fiordami aż do... lodowców i wodospadów. Wielki plus dla ścieżki pomiędzy Sand i Oddy - znajdziemy tam jedyną w swoim rodzaju orzeźwiającą kaskadę Latefossen i setki niezapomnianych widoków.

Jeżeli planujemy kilka wypraw na fiordy, nie przeoczmy 15-kilometrowego Geiranger, od 2005 roku wpisanego na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na koniec proponujemy jeszcze wyprawę na rewelacyjne lodowce Buer i Briksdal oraz wizytę w skansenie Sunnfjord - oprócz magicznej architektury, zobaczymy tam także urokliwe jeziora i niepowtarzalną florę.

Oslo i Bergen, czyli odkrywamy norweskie miasta

Największe miasto i zarazem stolica Norwegii, czyli Oslo, może pochwalić się ponad 1000-letnią historią. Jakie miejsca przede wszystkim warto odwiedzić, spacerując jego barwnymi uliczkami? Koniecznie zajrzyjmy do zamku Akershus, czyli pochodzącego z XIII wieku kompleksu fortyfikacji obronnych usytuowanych bezpośrednio na okolicznym fiordzie. Zwiedzanie budowli jest bezpłatne, a widoki z twierdzy - absolutnie niesamowite! 

Kolejnym punktem na naszej trasie powinien stan się Pałac Królewski, wciąż zamieszkiwany przez panującą rodzinę. Dostać się do środka można niestety zaledwie w kilka dni w ciągu roku, lecz codzienna zmiana warty również stanowi popularną atrakcję. A na koniec coś dla miłośników muzeów: w Oslo znajdziemy zarówno wystawy powiązane z żeglugą (Muzeum statu polarnego Fram czy Muzeum Kon-Tiki), jak i te poświęcone sztuce, z Muzeum Henryka Ibsena i Muzeum Muncha na czele. 

Nieco inną atmosferą niż norweska stolica może poszczycić się portowe Bergen. Stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych norweskich miast, a jego nadbrzeżna dzielnica Bryggen znana jest na całym świecie jako jeden z najpiękniejszych przykładów drewnianej zabudowy. 

Odwiedzając centrum, nie możemy ominąć wizyt w chociaż jednym ze słynnych romańskich kościołów oraz spaceru do szpitala trędowatych św. Krzyża i ratusza. Amatorów historii na pewno zachwycą eksponaty Muzeum Hanzeatyckiego i rezydencja królewska Gamlehaugen.

Kilka słów o kulturze kraju fiordów

Aby w pełni odkryć norweskie zwyczaje, koniecznie wybierzmy się na jeden z lokalnych festiwali kulturowych. Barwne stroje poszczególnych regionów, tradycyjna muzyka, przepyszna kuchnia... To wszystko czeka na nas zarówno 17 maja, podczas święta narodowego, jak i w większości etnograficznych muzeów. Tak jak u nas od lat opowiadano historie o krasnoludkach, tak w Norwegii postacią najczęściej występującą w bajkach jest troll. 

Niemal wszędzie natkniemy się na nazewnictwo związane z tą mityczną istotą lub jej potworne podobizny. By doskonale poczuć się na północnej ziemi, warto pamiętać, że Norwegowie są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów i chętnie pomogą w każdej sytuacji. Uważajmy jednak bardzo na środowisko naturalne - za śmiecenie bądź niszczenie przyrody, staniesz się ich wrogiem numer jeden!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej