Największe atrakcje Lublany - stolicy Słowenii

Jeżeli odwiedziłeś już niemal wszystkie europejskie stolice i szukasz czegoś, co będzie jednocześnie interesujące i nieprzewidywalne, to trafiłeś idealnie! Poznaj Lublanę - jedno z najbardziej unikatowych miast południa. Znajdziesz tutaj nie tylko wiele atrakcji i zabytków, ale też wyjątkową atmosferę, która sprawi, że pokochasz Słowenię i na pewno zapragniesz kiedyś do niej powrócić!

Zdjęcie

Lublana nocą /123/RF PICSEL
Lublana nocą
/123/RF PICSEL

Parę słów o Lublanie

Lublana to niezwykła, barwna metropolia, będąca nie tylko ośrodkiem kulturalnym i naukowym Słowenii, ale też wyjątkowo interesującym historycznie miejscem dla każdego miłośnika przeszłości. Co wobec tego sprawia, że turyści wciąż nie do końca się do niej przekonani? 

Mimo swojej południowej lokalizacji i otoczenia z pozoru bardziej ciekawymi atrakcjami, to miasto absolutnie nie do przeoczenia! Jego wyjątkowy klimat na pewno Cię oczaruje, kameralna starówka zachęci do długich spacerów, a okoliczne wzgórza do podziwiania miejscowych panoram.

Reklama

Znajdziesz tu zarówno architekturę renesansową, jak i barokową i modernistyczną, a dzięki położonym niedaleko obszarom górskim, Lublana stanowi świetną bazę wypadową dla wspinaczy. Jak łatwo zauważyć, słoweńska stolica zadowoli gusta wszystkich turystów - i tych marzących o aktywnym zwiedzaniu, i nastawionych na odpoczynek wśród historycznych zabytków. 

Największe atrakcje Lublany

Spacer po słoweńskiej stolic zaczniemy od jej placu głównego, czyli Prešernov trg, i przyjrzenia się stojącej na nim rzeźbie słoweńskiego poety Franceta. Następnie, zahaczając o potrójny most, zajrzymy do ogromnego Parku Tivoli z interesującym muzeum poświęconym historii najnowszej. Zielone tereny jego ogrodów idealnie nadają się do długich spacerów i aktywnego wypoczynku, stanowiąc raj dla miłośników joggingu i ćwiczeń. 

Po chwili piknikowania, odwiedzimy coś interesującego przede wszystkim dla wszystkich amatorów historii, bo górujący na Lublaną wielki zamek. Początków tej budowli należy szukać już w czasach celtyckich - przez wieki pełnił on jednak różne funkcje, od rezydencji królewskiej, aż po więzienie. 

Koniecznie wyjdźmy aż na sam szczyt wieży twierdzy, by móc zachwycić się panoramą prześlicznych okolic. Z lublańskich świątyń warto odwiedzić na pewno Kościół Świętej Trójcy, stanowiący jeden z najciekawszych barokowych gmachów w mieście, oraz franciszkański kościół zwiastowania. Jeszcze tylko rzut oka na ratusz i zdjęcie na moście smoka i można uznać Lublanę za zaliczoną!

Turystyczna Karta Lublany - kilka porad

A na koniec parę praktycznych wskazówek dla wybierających się na Słowenię turystów. Jeżeli mamy w planach zwiedzanie wielu lublańskich atrakcji, to warto zainwestować w specjalną, rozprowadzaną przez miasto kartę. Wstęp do najciekawszych historycznych miejsc będzie wówczas darmowy - nie zapłacimy również nic za wycieczki z przewodnikiem ani wyciąg prowadzący do zamku czy przejazdy autobusami miejskimi. 

24-godzinny bilet to koszt tylko około 24 euro, dwudniowy 30 euro, a trzydniowy 35 euro. Podczas planowania weekendowego rodzinnego wyjazdu, Turystyczna Karta Lublany jest naprawdę świetnym pomysłem! Można kupić ją przez internet lub w specjalnych punktach na terenie stolicy. Okres ważności karty naliczany jest od momentu pierwszego jej użycia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej