Najważniejsze zabytki Neapolu

Współczesny Neapol wciąż żyje w cieniu wielkiej katastrofy sprzed lat. Położone w jego pobliżu ruiny starożytnych Pompejów i Herkulanum stanowią główny punkt wycieczek odwiedzających stolicę Kampanii. Znajdujący się w cieniu Wezuwiusza Neapol może jednak poszczycić się jeszcze wieloma innymi ciekawymi zabytkami, których nie znajdziemy w innych częściach Europy.

Zdjęcie

Palazzo dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny /123/RF PICSEL
Palazzo dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny
/123/RF PICSEL

W cieniu wielkiej katastrofy - Pompeje, Stabie i Herkulanum

24 sierpnia 79 roku wielki wybuch Wezuwiusza sprawił, że dla położonych w bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu miast Pompeje, Herkulanum i Stabie czas na zawsze stanął w miejscu. Opis tragedii znamy z pism historyka Pliniusza Młodszego. Możemy w nich przeczytać o słupie ognia, który wzniósł się w niebo, a następnie - o wielkiej czarnej chmurze, z której sypały się rozżarzone kamienie. 

Popiół wulkaniczny całkowicie zasypał wtedy ludzi, zwierzęta i budowle, jednocześnie doskonale je utrwalając, dzięki czemu dziś możemy mieć wgląd w strukturę starożytnego miasta.

Reklama

Prace archeologiczne w Pompejach, Herkulanum i Stabiach trwają do dziś; część wykopalisk znajduje się w muzeum w Neapolu.

Pompejańskie wykopaliska można zwiedzać codziennie od godziny 9 do zachodu słońca. Dobrze mieć przy sobie wodę, gdyż zwiedzanie trwa kilka godzin. Podczas wędrówki po starożytnym mieście warto szczególnie zwrócić uwagę między innymi na Bramę Morską (Porta Marina) - najlepiej zachowaną z ośmiu bram miasta, otoczone kolumnadą forum, Willę Misteriów z freskami przedstawiającymi misteria dionizyjskie, Dom Fauna z pięknymi mozaikami, Dom Poety Tragicznego - z mozaiką przedstawiającą psa strzegącego domu, Pistrinum z zachowanymi kamieniami i piecem młyńskim oraz stołem do wyrabiania chleba. 

W Antiquarium znajdziemy natomiast gipsowe odlewy ofiar katastrofy sprzed wieków - to one zazwyczaj wywierają na zwiedzających najsilniejsze wrażenie.

W Herkulanum natomiast najcenniejszym znaleziskiem jest z pewnością Willa Papirusów, w której bibliotece znaleziono 1785 zwojów, z czego jedynie kilka udało się otworzyć i odczytać (reszta była zbyt zniszczona). Zawierały one między innymi pisma epikurejczyków.

Neapol - miasto pałaców i zamków

Jak  przystało na włoskie miasto z długą tradycją, przez pewien czas - siedzibę króla, w Neapolu znajdziemy wiele pięknych rezydencji, z królewską na czele.  Castel Nuovo, czyli Nowy Zamek, jest symbolem miasta. Korzeniami sięga średniowiecza, był jednak później wielokrotnie rozbudowywany. Obecnie mieści się w nim muzeum miejskie, a apartamenty królewskie, zbrojownia, kaplica zamkowa oraz więzienia są udostępnione dla zwiedzających.

Z neapolitańskich pałaców warto wymienić jeszcze renesansowe Palazzo Como oraz zbudowane w duchu baroku Palazzo Reale - również królewską siedzibę, tyle że w późniejszym okresie: od XVII wieku. Także i ono jest udostępnione dla zwiedzających. Palazzo Capodimonte to obecnie siedziba muzeum, gromadzącego kolekcję malarstwa, między innymi Botticellego, Tycjana i Goyi.

Na malutkiej wysepce połączonej groblą ze stałym lądem mieści się jeden z najstarszych budynków: Palazzo dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny, wybudowany przez Normanów w XII wieku. Nazwa zamku pochodzi z legendy o magicznym jajku Wergiliusza, które ponoć zostało umieszczone w jego fundamentach.

Teatr jak świątynia

Budynek neapolitańskiego teatru operowego - Teatro San Carlo - zaliczany jest do najpiękniejszych na świecie. Zbudowany na polecenie Karola III Burbona, swoją działalność rozpoczął w 1737 roku. Wśród jego bogatych dekoracji warto szczególnie zwrócić uwagę na fresk na sklepieniu.

Cuda w Duomo oraz szopki kartuzów

Najsłynniejszym kościołem Neapolu jest z pewnością katedra (Duomo), w której przechowywane są relikwie świętego Januarego, między innymi ampułka z jego zakrzepłą krwią. Dwa razy do roku odbywają się misteria, w których zakrzepła krew staje się z powrotem płynna.

Z licznych zabytkowych kościołów Neapolu warto jeszcze wymienić XIII-wieczny Santa Maria del Carmine, pochodzący z 1200 roku, lecz gruntownie przebudowany w stuleciach późniejszych Santa Maria la Nova, a także pokryty pięknymi freskami San Domenico Maggiore.

W klasztorze kartuzów (Certosa di San Martino) można obejrzeć kolekcję szopek, będących zjawiskami samymi w sobie. Tradycyjna szopka neapolitańska wykonana jest wyłącznie z naturalnych elementów, a oprócz Świętej Rodziny i pastuszków znajdziemy tam obraz zwykłych ludzi przy ich codziennych czynnościach.

Podziemne miasto, czyli katakumby w Neapolu

Tylko niewielka część turystów stąpających po neapolitańskim bruku ma świadomość, że pod nimi znajduje się "drugie miasto" - długie korytarze katakumb San Gennaro i San Gaudioso, pochodzących z okresu wczesnego chrześcijaństwa, a także plątanina miejskich podziemi - kanałów, piwnic i starych przejść. Wszystko to można zwiedzić z przewodnikiem.


 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również