Najpiękniejsze zamki w Szkocji

Przepiękne widoki, potwór z Loch Ness, doskonałe whisky... To cale szczęście nie wszystkie atrakcje, z których słynie Szkocja! Podczas pobytu w tym niezwykłym kraju koniecznie trzeba wybrać się na zwiedzanie unikatowych w skali światowej zamków, twierdzy i fortec. Które z nich są godne uwagi?

Szkockie fortyfikacje

Liczbę wszystkich znajdujących się terenie Szkocji twierdz ocenia się na około 2 tysiące. Ich ilość wydaje się ogromna, lecz biorąc pod uwagę burzliwą historię ziem i obecny stan większości fortec, można śmiało założyć, że tych najważniejszych znajdziemy koło kilkudziesięciu. 

Tak czy owak - jest z czego wybierać, dlatego kraj cieszy się wielką popularnością zarówno wśród miłośników średniowiecznych tradycji, jak i bardziej współczesnej architektury i dworków. Zobacz, jakie zamkowe atrakcje oferują poszczególne hrabstwa i znajdź idealny cel swojej wycieczki!

Reklama

Atrakcje południa - Eilean Donan i Urquhart Castle

Wybierając się na tereny Highland, koniecznie zainteresujmy się okolicznymi zamkami. To jedne z najpiękniejszych w całej Szkocji, dlatego zdecydowanie nie można ich przeoczyć! Eilean Donan znajduje się niedaleko miasta Dornie, a wybudowano go na malowniczej wyspie na środku jeziora. Forteca mimo niemal 800-letniej tradycji, wciąż zachwyca niezwykle dobrze zachowanym wnętrzem i murami. 

Po renowacji mającej miejsce w latach 20-tych XX wieku twierdza została udostępniona do zwiedzania i od tamtej pory stanowi największą atrakcję okolicy. W jej piwnicach podziwiać można zbiory niewielkiego muzeum, a w komnatach ich typowe średniowieczne wyposażenie. Zamek można zwiedzać w okresie od marca do listopada - warto wybrać się w podróż właśnie wtedy i chociaż rzucić okiem na niezwykłe piękno obiektu. 

Nad zachodnim brzegiem jeziora Loch Ness znajdziemy za to XIII-wieczny Urquhart Castle. Ogromny kompleks przez wieki stanowił najważniejszą szkocką fortyfikację. Do dziś zachowały się tylko jego ruiny, które mimo bezlitosnego czasu, wciąż z dumą świadczą o dawnej chwale imponującej twierdzy.

Zamek w Edynburgu

Jedną z najstarszych, a zarazem najpotężniejszych fortec znajdziemy właśnie w stolicy Szkocji. Położona na imponującym skalistym wzgórzu twierdza od lat przyciąga do miasta miliony turystów z całego świata. Mimo że nie stanowi jedynej atrakcji Edynburga, to żaden podróżnik nie może obejść się bez chociaż krótkiego spaceru w obrębie zamkowych murów i zapoznania się z niezwykle barwną historią obiektu. 

Najbardziej wiekowe zabudowania obronne datuje się aż na IX wiek p.n.e. - pozostałe części fortecy liczą sobie "tylko" około 500 lat. Symbol miasta cieszy się niezwykle wielką popularnością, dlatego planując zobaczenie go, warto zaopatrzyć się wcześniej w bilety. Można to zrobić bezpośrednio na stronie internetowej kompleksu. Koniecznie zarezerwuj na zwiedzanie co najmniej kilka godzin - naprawdę jest tam co podziwiać!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej