Najpiękniejsze zamki w Czechach

Mimo że do naszego południowego sąsiada dzieli nas tylko parę godzin podróży, wciąż nie zdajemy sobie sprawy, jakie bogactwa kulturalne kryją tereny tego niezwykłego kraju. Mało kto spodziewa się, że na niewielkim obszarze Czech znajdziemy ponad 200 oryginalnych zamków, twierdz i pałaców, na których niemal nie widać przemijającego czasu - a wszystkie powstały kilkaset lat temu! Ich burzliwa przeszłość intryguje, kusi i przyciąga turystów z całego świata.

Zdjęcie

Bajkowy zamek Hluboka w Czechach /123/RF PICSEL
Bajkowy zamek Hluboka w Czechach
/123/RF PICSEL

Zwiedzanie czeskich zamków

Będące w europejskiej czołówce pod względem ilości twierdz Czechy, mogą pochwalić się wyjątkową zabudową z różnych okresów - znajdziemy tutaj zarówno obiekty średniowieczne, jak i późniejsze: barokowe i renesansowe. Na dodatek wiele gmin co roku urządza barwne rycerskie festiwale, podczas których możemy spróbować swoich sił w historycznych sztukach walki, tradycyjnych tańcach lub rzemiośle. 

Magię twierdz odkryjemy nie tylko w świetle słonecznym, ale również nocą, gdy każdy cień na murze powoduje ciarki - to absolutnie niezapomniane przeżycie. Baszty i wieże, z których roztaczają się fantastyczne panoramy okolic, zapomniane lochy, przez które przemkniemy w świetle świec czy ogromne skarbce, po brzegi wypełnione kunsztownie zdobioną biżuterią i bronią... 

Reklama

To wszystko, a nawet jeszcze więcej, znajdziemy właśnie w bajkowych czeskich fortecach. Które przede wszystkim warto odwiedzić? Już podpowiadamy!

I te duże, i te małe - a wszystkie zachwycające!

Zacznijmy od twierdz położonych tuż przy polsko-czeskiej granicy, do których opłaca się wybrać nawet na weekendowy wypad. Pierwsza z nich, zamek Nachod, góruje nad niewielkim zabytkowym miasteczkiem o tej samej nazwie. Przebudowany w XVIII wieku zyskał bardzo oryginalny kształt, który świetnie zachowany można podziwiać do dziś. 

Odwiedzając go, koniecznie zajrzyjmy do wnętrz, gdzie znajdują się interesujące wystawy dotyczące życia codziennego naszych przodków - bilet kosztuje tylko kilkanaście złotych, a ekspozycja jest naprawdę ciekawa. Drugą bliską propozycją jest prześliczny renesansowy pałac Velke Losiny, również otwarty dla zwiedzających.

Najciekawsze twierdze w głębi kraju

Planując nieco dłuższą, objazdową wycieczkę po Czechach, wybierzmy się do zamku Karlštejn. Zbudowany za czasów cesarza Karola IV, pełnił funkcję skarbca, w którym trzymano najważniejsze państwowe klejnoty. Zaś Bečov nad Teplou, znany z powodu odkrytego na jego terenie romańskiego relikwiarza św. Maura, przyciąga turystów swoją niepowtarzalną atmosferą i zgromadzonymi w jego wnętrzu bogactwami. 

Na koniec zostawiliśmy dwie monumentalne budowle: udostępniany do zwiedzania nocą zamek Buchlov, z imponującą wieżą, na którą warto wyjść, by móc podziwiać naprawdę niepowtarzalne widoki, oraz zamek Hluboká przypominający disneyowskie, bajkowe fortece. Jest wyjątkowy i stanowi świetny cel rodzinnej wycieczki - na pewno spodoba się najmłodszym.

Zamek Praski - średniowieczne oblicze czeskiej stolicy

Odkrycie wszystkich tajemnic Zamku Praskiego wydaje się niemożliwe - twierdza jest tak ogromna, że ciężko zwiedzić ją nawet w kilka godzin. Na dodatek jest gratką dla wszystkich miłośników architektury: na terenie kompleksu znajdziemy zarówno przykłady budownictwa romańskiego (bazylika św. Jerzego), jak i gotyckiego (Pałac Królewski) i renesansowego (letni pałacyk). 

Spacerując komnatami, zwróćmy uwagę na wystawy czasowe - ich tematyka bywa bardzo różnorodna, więc jest szansa, że trafimy na jakąś, która nas zainteresuje. Galeria Obrazów oferuje nam możliwość spojrzenia na dzieła Rubensa czy Tycjana, a imponująca katedra św. Wita szansę zobaczenia niepowtarzalnych witraży i krypt ze szczątkami świętych. 

Warto pamiętać, że zamek możemy poznawać nie tylko wewnątrz, ale też od zewnątrz, wędrując pomiędzy słynnymi barokowymi dziedzińcami i Złotą Uliczką, przy której według legendy mieszkali niegdyś alchemicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej