Zwiedzanie czeskich zamków
Będące w europejskiej czołówce pod względem ilości twierdz Czechy, mogą pochwalić się wyjątkową zabudową z różnych okresów - znajdziemy tutaj zarówno obiekty średniowieczne, jak i późniejsze: barokowe i renesansowe. Na dodatek wiele gmin co roku urządza barwne rycerskie festiwale, podczas których możemy spróbować swoich sił w historycznych sztukach walki, tradycyjnych tańcach lub rzemiośle.
Magię twierdz odkryjemy nie tylko w świetle słonecznym, ale również nocą, gdy każdy cień na murze powoduje ciarki - to absolutnie niezapomniane przeżycie. Baszty i wieże, z których roztaczają się fantastyczne panoramy okolic, zapomniane lochy, przez które przemkniemy w świetle świec czy ogromne skarbce, po brzegi wypełnione kunsztownie zdobioną biżuterią i bronią...
To wszystko, a nawet jeszcze więcej, znajdziemy właśnie w bajkowych czeskich fortecach. Które przede wszystkim warto odwiedzić? Już podpowiadamy!
I te duże, i te małe - a wszystkie zachwycające!
Zacznijmy od twierdz położonych tuż przy polsko-czeskiej granicy, do których opłaca się wybrać nawet na weekendowy wypad. Pierwsza z nich, zamek Nachod, góruje nad niewielkim zabytkowym miasteczkiem o tej samej nazwie. Przebudowany w XVIII wieku zyskał bardzo oryginalny kształt, który świetnie zachowany można podziwiać do dziś.
Odwiedzając go, koniecznie zajrzyjmy do wnętrz, gdzie znajdują się interesujące wystawy dotyczące życia codziennego naszych przodków - bilet kosztuje tylko kilkanaście złotych, a ekspozycja jest naprawdę ciekawa. Drugą bliską propozycją jest prześliczny renesansowy pałac Velke Losiny, również otwarty dla zwiedzających.
Najciekawsze twierdze w głębi kraju
Planując nieco dłuższą, objazdową wycieczkę po Czechach, wybierzmy się do zamku Karlštejn. Zbudowany za czasów cesarza Karola IV, pełnił funkcję skarbca, w którym trzymano najważniejsze państwowe klejnoty. Zaś Bečov nad Teplou, znany z powodu odkrytego na jego terenie romańskiego relikwiarza św. Maura, przyciąga turystów swoją niepowtarzalną atmosferą i zgromadzonymi w jego wnętrzu bogactwami.
Na koniec zostawiliśmy dwie monumentalne budowle: udostępniany do zwiedzania nocą zamek Buchlov, z imponującą wieżą, na którą warto wyjść, by móc podziwiać naprawdę niepowtarzalne widoki, oraz zamek Hluboká przypominający disneyowskie, bajkowe fortece. Jest wyjątkowy i stanowi świetny cel rodzinnej wycieczki - na pewno spodoba się najmłodszym.
Zamek Praski - średniowieczne oblicze czeskiej stolicy
Odkrycie wszystkich tajemnic Zamku Praskiego wydaje się niemożliwe - twierdza jest tak ogromna, że ciężko zwiedzić ją nawet w kilka godzin. Na dodatek jest gratką dla wszystkich miłośników architektury: na terenie kompleksu znajdziemy zarówno przykłady budownictwa romańskiego (bazylika św. Jerzego), jak i gotyckiego (Pałac Królewski) i renesansowego (letni pałacyk).
Spacerując komnatami, zwróćmy uwagę na wystawy czasowe - ich tematyka bywa bardzo różnorodna, więc jest szansa, że trafimy na jakąś, która nas zainteresuje. Galeria Obrazów oferuje nam możliwość spojrzenia na dzieła Rubensa czy Tycjana, a imponująca katedra św. Wita szansę zobaczenia niepowtarzalnych witraży i krypt ze szczątkami świętych.
Warto pamiętać, że zamek możemy poznawać nie tylko wewnątrz, ale też od zewnątrz, wędrując pomiędzy słynnymi barokowymi dziedzińcami i Złotą Uliczką, przy której według legendy mieszkali niegdyś alchemicy.