Najpiękniejsze zamki nad Loarą

Nad przepływającą przez Francję rzeką Loarą usytuowane jest ponad 300 średniowiecznych zamków i renesansowych pałaców. Niezwykła dolina zachwyca swoją niepowtarzalnością, a każda monumentalna budowla unikalnym stylem i atmosferą. Można naprawdę poczuć się jak w bajce!

Zdjęcie

Zamek Chambord /123/RF PICSEL
Zamek Chambord
/123/RF PICSEL

Historia doliny

Zajmujący prawie 20 tys. km2 obszar doliny Loary zawiera kilkaset niesamowitych zamków i pałaców, pochodzących głównie z początku epoki renesansu. Co sprawiło, że wybudowano ich aż tak wiele? Wbrew powszechnemu mniemaniu, te ogromne budowle nie miały służyć celom obronnym, lecz wyłącznie... modzie! Okoliczne tereny zamieszkiwano już od czasów galijskich, lecz rozwinęły się dopiero dzięki silnym włoskim wpływom. 

Kolejni francuscy monarchowie zaczęli naśladować południowy styl budowy, a zaraz za nim przejęli go arystokraci. Właśnie dzięki nim tereny dopływowe Loary zaroiły się od monumentalnych pałaców. Ich przepych i luksusy miały świadczyć o dużych wpływach konkretnego szlachcica, którzy konkurowali między sobą, tworząc przepiękne ogrody i fortyfikacje. Rewolucja francuska przyniosła jednak kres zarówno bogatym rezydencjom, jak i ich właścicielom, którzy zazwyczaj stracili swoje życie na gilotynie.

Reklama

Najpiękniejsze zamki nad Loarą

Chambord

Monumentalnych rezydencji nad Loarą znajdziemy wiele, dlatego warto wiedzieć, które z nich są naprawdę warte zobaczenia. Chyba największe wrażenie robi zamek Chambord, będący jednocześnie największym spośród pałaców. To imponujące dzieło renesansowych mistrzów zachwyca nie tylko samą twierdzą (przypominającą nieco tą Disneya), ale także baśniową okolicą. 

Opływa go fosa, a cały teren otacza 32-kilometrowy mur. Chcąc obejść go dookoła musielibyśmy iść prawie 8 godzin! Unikalna architektonicznie budowla wyróżnia się klatką schodową, wykonaną według projektu Leonarda da Vinci, a także zgromadzonymi w środku eksponatami. Można tam znaleźć również meble polskiego pochodzenia- przez kilka lat w zamku rezydował Stanisław Leszczyński. Na zwiedzanie kompleksu należy przeznaczyć co najmniej parę godzin.

Amboise

Bardzo ciekawym architektonicznym dziełem jest również pałac w Amboise. Znajdująca się w miasteczku o tej samej nazwie rezydencja należała niegdyś do francuskiej rodziny królewskiej. To tutaj żył i został pochowany Leonardo da Vinci.  Warto rzucić okiem na zgromadzone wewnątrz zbiory jego prac.

Cheverny

Każdy miłośnik polowań powinien zachwycić się zamkiem w Cheverny. To właśnie tutaj wciąż odbywają się tradycyjne łowy, a obok pałacowych ogrodów odnajdziemy pełne zwierząt psiarnie. Podziw wzbudza również Sala Trofeów, w której znajduje się około 2 tysięcy poroży oraz rozległy park. 

Mimo faktu, że rezydencja należy do właścicieli prywatnych, od lat udostępniona jest do zwiedzania turystom. Prosta i symetryczna fasada zachęca do wejścia do środka. Znajdziemy tam dwa skrzydła dworku wyposażone oryginalnymi meblami, zbrojownię, wraz z kolekcją broni i bibliotekę.

Zwiedzanie baśniowej krainy

Do położonych nad malowniczą Loarą zamków najlepiej wybrać się późną wiosną lub latem. Należy jednak pamiętać, że w wakacje roi się tam od żądnych atrakcji turystów. Rozwiązaniem jest zwiedzanie tych mniej sławnych zamków- można poznać ich równie interesującą przeszłość, jednocześnie unikając tłumów. Ciepła pogoda ułatwia spacerowanie w obrębie pałacowych ogrodów czy wzdłuż okalających je murów, a także przemieszczanie się pomiędzy rezydencjami.

Ciekawym pomysłem jest porzucenie samochodu na rzecz... roweru! Wybierając kilka zamków znajdujących się niedaleko siebie, warto rozważyć właśnie wycieczki jednośladem. Ułatwiają je dobrze rozplanowane w dolinie szlaki turystyczne. 

Dodatkowo, oprócz niezwykłych historycznie budowli będziemy mogli wówczas podziwiać też piękno okolicznej przyrody. Przejeżdżając przez niewielkie miasteczka zwrócimy uwagę na ich ciekawą architekturę i niezwykle barwny klimat, a mając szczęście natrafimy na lokalny festyn i posmakujemy regionalnych potraw, nowego gatunku sera lub wyśmienitego wina.

Informacje praktyczne

Walutą obowiązującą we Francji jest euro. Wiele biur turystycznych oferuje wycieczki do zamków nad Loarą i warto przeglądnąć ich oferty, rozglądając się się za tymi najatrakcyjniejszymi. Najczęściej wykorzystywanym środkiem transportu jest autobus, a  przejazd z Polski do Tours trwa kilkanaście godzin. 

Jeżeli jednak preferujesz indywidualne wycieczki możesz rozważyć również przelot samolotem. Wybierając samochód, koniecznie zabierz ze sobą rower - to świetna metoda na przemieszczanie się między bajkowymi zamkami.

 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zwiedzanie Pułtuska

    Położony pięknie nad rzeką, z fantastyczną historią, zabytkami i prawdziwie kosmicznymi atrakcjami, Pułtusk jest wyśmienitym celem na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. więcej