Najpiękniejsze miejsca w Nicei

W regionie Prowansji, na Lazurowym Wybrzeżu, tuż nad bajeczną Zatoką Aniołów leży jedno z najpiękniejszych miast na Riwierze Francuskiej - Nicea. Otoczona z jednej strony przez ciepłe i krystalicznie czyste wody Morza Śródziemnego, z drugiej zaś przez pasmo górskie Prealp Nicejskich stwarza idealne warunki dla łaknących promieni słonecznych turystów.

Zdjęcie

Nicea jest jednym z najpiękniejszych miast Riwiery Francuskiej /123/RF PICSEL
Nicea jest jednym z najpiękniejszych miast Riwiery Francuskiej
/123/RF PICSEL

Choć słońce nad Zatoką Aniołów rozpieszcza przez cały rok, to Nicea ma do zaoferowania coś więcej oprócz urokliwych plaż. Samo miasto ma za sobą długą historię i miało znaczny wpływ na rozwój kultury europejskiej. 

Ponadto zachwyca klasyczną zabudową pełną ciekawych zabytków i muzeów wypełnionych dziełami sztuki. Nie każdy bowiem wie, że Nicea od zawsze przyciągała znanych artystów i wirtuozów sztuki. Także zwolennicy aktywnego wypoczynku znajdą coś dla siebie pośród wielu obiektów rozrywkowych w mieście.

Reklama

Aktywny wypoczynek

Słońce nad Niceą świeci niemal przez cały rok, a to pozwala na spędzenie aktywnego urlopu, ponieważ większość atrakcji związana jest ze spacerowaniem lub zwiedzaniem. Klimat na Lazurowym Wybrzeżu świetnie sprzyja zdrowiu, dlatego w Nicei powstał znany kurort szczególnie polecany dla osób z chorobami układu oddechowego. 

Ci, którzy lubią odpoczywać spacerując, znajdą dla siebie wiele ciekawych miejsc z pięknymi widokami. Wyjątkowe panoramy na wybrzeże zatoki można podziwiać z pięknego bulwaru wysadzonego palmami - Promenady des Anglais. A znajdujący się obok budynek hotelu Palais de la Méditerranée zachwyca zdobieniami w stylu art deco. 

Do malowniczej, starej dzielnicy w Nicei Vieux Nice, prowadzi promenada Quai des États-Unis położona w centralnej części miasta. Nie można pominąć Promenady Anglików wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która rozciąga się przez 7 km Lazurowego Wybrzeża i gwarantuje wspaniałe widoki na morze. 

Pięknymi widokami można napawać się na nicejskim wzgórzu, gdzie znajduje się stary gaj oliwny, a z jego szczytu roztacza się panoramiczny widok na lotnisko i miasto. Aktywnie czas można spędzić w tropikalnym ogrodzie botanicznym i zoologicznym, czyli w Parku Phoenix. Pomimo lokalizacji w pobliżu lotniska, park jest prawdziwą oazą spokoju. 

Malowniczo położony na jeziorem zamieszkiwanym przez liczne gatunki ptaków jak łabędzie, pawie czy pelikany, zachwyca wspaniałymi widokami na tańczącą fontannę, nieduży amfiteatr oraz brzmiącymi w tle dźwiękami muzyki klasycznej. 

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zaczynając od miejsc piknikowych przez zoo pełne zwierząt takich jak kangury, strusie, papugi czy żółwie, które szczególnie zachwycą najmłodszych wycieczkowiczów, po atrakcje takie jak szklarnia tropikalna, gdzie znajduje się aż 7 pomieszczeń, w których odwzorowano różne strefy klimatyczne oraz nieduże oceanarium.

Zabytkowa Nicea

Ci, którzy kochają zwiedzać, będą się czuli w Nicei jak ryba w wodzie. Najlepiej zacząć od La Colline du Chateau, czyli wzgórza zamkowego, na którym zachowały się pozostałości po dawnym zamku. Jednak to sztuczny wodospad i par kwiatowy są największą atrakcją wzgórza. U jego podnóża znajduje się Stary Port w Nicei, z którego roztaczają się ładne widoki na morze. 

Łatwo z niego dotrzeć na bulwar Lecha Wałęsy, który został nazwany na cześć Polaka po otrzymaniu pokojowej nagrody Nobla. Niesamowitą atmosferę daje się odczuć szczególnie stara część miasta, w której można się odprężyć w jednej z kawiarenek lub skosztować dań z kuchni świata w jednej z plażowych restauracji. 

Szczególnie polecamy lokalny przysmak pisaladiere, czyli placek podawany z cebulą, anchois i oliwkami. Piękne i zabytkowe kamieniczki zdobiące Plac Massena oraz otaczające go liczne fontanny także zasługują na uwagę. Podobnie jak dzielnica Cimiez, w której znajdują się ruiny amfiteatru Palais du Senat oraz dawnych świątyń z czasów rzymskich. 

Za to najstarszy główny plac w mieście, Plac Garibaldiego oddaje raczej charakter włoski niż francuski. To z uwagi na fakt, że w XVIII wieku Nicea należała do Włoch, a plac wówczas nosił nazwę Piazza Vittorio na cześć króla Sardynii.

Miasto sztuki

Nicea ma sobie coś tak urokliwego, że od zawsze przyciągała nie tylko miłośników podróży, ale też samych artystów, a w szczególności malarzy, którzy czerpali inspiracje z miasta. To dzięki sztuce miasto bogaciło się i rozkwitało, a przyczynili się to tego twórcy tacy jak Chagall, Bonnard, Renoir, Matisse czy Picasso, którzy przez długie lata nie tylko pracowali w Nicei, ale też zamieszkiwali. 

W związku z tak licznym dorobkiem kultury i powstałymi, niezwykle cennymi zbiorami dzieł sztuki, powstały liczne muzea. Najważniejszym miejscem związanym ze sztuką jest Pałac Lascaris ulokowany w jednej z kamieniczek, w związku z czym łatwo go nie zauważyć. Z pozoru tak skromny budynek, kryje w sobie przepięknie zdobione komnaty, a w nich ciekawą kolekcję starych instrumentów muzycznych oraz wystawę genuińskich mebli i kobierców z czasów baroku. 

Zbiory sztuki współczesnej można za to podziwiać w Muzeum Historii Sztuki, jednak to prace malarskie zdominowały większość wystaw w nicejskich muzeach. Jedno z nich jest całkowicie poświęcone znanemu twórcy Henri’emu Matisse’owi. To jedna z największych kolekcji dzieł sztuki na świecie poświęcona artyście, a oprócz jego prac można podziwiać należące niegdyś Matisse’a różnego rodzaju przedmioty. 

W dzielnicy willowej Nicei znaduje się kolejny obiekt warty uwagi - Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie eksponowane są rzeźby i obrazy artystów takich jak Bronzino, Mossy, Dufy, Bréa, Monet czy Picasso. W Muzeum Masséna warto obejrzeć wystawy o historii miasta i regionu oraz pamiątki po samym Napoleonie. Za to Muzeum Marca Chagalla słynie głównie z tego, że zostało stworzone osobiście przez samego artystę, którego prace wypełniają obiekt.

Rowerem po Nicei

Tak duża liczba atrakcji i zabytków może okazać się dosyć męcząca przy przemieszczaniu się przez miasto pieszo i z pewnością można czerpać dużo większą przyjemność ze zwiedzania jeśli ma się możliwość podziwiania skarbów Nicei z jednośladu. 

Rowery to najchętniej użytkowany środek transportu w mieście nie tylko przez turystów, ale także przez mieszkańców. Niemal na każdym rogu Nicei można natknąć się na wypożyczalnie, a ponadto są też dostępne w sąsiednich miasteczkach Cagnes-sur-Mer oraz St. Laurent du Var, więc nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać się na dłuższą wycieczkę poza miastem. 

Warto skorzystać tego środka transportu, choćby ze względu na to, że jest zadziwiająco tani. Pierwsze pół godziny zawsze jest darmowe, a za pierwszą godzinę należy uiścić opłatę tylko 1€.

Karnawał w Nicei

Carnaval de Nice sięga swoimi początkami ponad 700 lat wstecz i obecnie jest to największa zimowa zabawa na całym Lazurowym Wybrzeżu. To właśnie w Nicei narodził się francuski karnawał, a sama tradycja kultywowana jest do dzisiaj, choć w nieco innej postaci niż początkowo. Dawniej zabawy były organizowane dla zamożnej części społeczeństwa, dzisiaj wszyscy mogą uczestniczyć w imprezie włącznie z turystami. 

W ciągu dwóch tygodni świętowania na przełomie lutego i marca organizowane są liczne pokazy i wydarzenia, a każdego roku wymyślany jest nowy motyw przewodni. Cykl zabaw rozpoczyna się na Placu Massena spektakularnym wjazdem olbrzymiej kukły Króla Karnawału, która przez cały huczny okres uczestniczy we wszystkich paradach. 

Każdy może wziąć udział w konkursach i pokazach. Jeśli i Wy macie na to ochotę, wystarczy zarezerwować lot i hotel na City Break Lazurowe Wybrzeże. Wspaniale byłoby uczestniczyć w Paradzie Światła, gdzie wśród trybun pełnych publiczności maszeruje barwny korowód tańczących w rytm muzyki artystów i kukieł oraz Bitwie Kwiatowej, która odbywa się na Promenadzie Anglików, po której przejeżdża kolumna wozów usypanych kolorowymi kwiatami rzucanymi w publiczność. 

Zwieńczeniem karnawału jest spektakularne spalenie kukły Króla Karnawału wraz z pokazem sztucznych ogni.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej