Najpiękniejsze miejsca w Katalonii

Tanie loty do Barcelony i miłość do słońca to dwa zupełnie wystarczające powody, by udać się w podróż po słonecznej Katalonii. Czy w środku lata, czy zimą - tu zawsze jest cieplej, bardziej kolorowo i po prostu inaczej niż w Polsce.

Zdjęcie

Girona - Hiszpania /123/RF PICSEL
Girona - Hiszpania
/123/RF PICSEL

Zdziwicie się bogactwem Katalonii - w ciągu kilku godzin jazdy dotrzecie z wybrzeża Morza Śródziemnego do Pirenejów, a każde napotkane miasteczko jest ostoją wspaniałej kuchni i marzeniem artystów. Nic dziwnego, że właśnie z Katalonii pochodziło tylu intrygujących malarzy - krajobrazy nie dają o sobie zapomnieć. Pamiętajcie jednak, żeby nie spędzić całego urlopu w Barcelonie!

Costa Brava

Tym, co przyciąga do Katalonii tłumy, jest wspaniałe wybrzeże Costa Brava, ponad 200 km złocistych plaż od Portbou do ujścia rzeki Tordera, choć często dolicza się do tego 40 km Costa del Maresme (od Barcelony na północ). Mało kto wie, że z portu L'Estartit można dopłynąć do jednego z najpiękniejszych miejsc Costa Brava - wysp Medes. 

Reklama

To idealne miejsce do nurkowania lub na wycieczkę łodzią. Dawniej skaliste wysepki gościły głównie piratów i więźniów, a dziś są ściśle chronionym rezerwatem przyrody. Zanim będziecie tu nurkować, sprawdźcie oczywiście przepisy.

Girona

Większość wycieczek w tych okolicach zaczyna się od Girony. To fantastyczne miasto z całym urokiem średniowiecznej starówki. Girończycy mają wiele frapujących tradycji - m.in. wspinanie się na kolumnę przed kościołem Esglesia de Sant Feliu i całowanie rzeźby lwicy w miejsce, w które niewielu chciałoby ją całować... regionalne tradycje warto szanować, ale czy trzeba się do nich stosować? 

Nikt nam nie umiał wytłumaczyć, skąd ten zwyczaj dziś praktykowany przez większość turystów. W Gironie warto zobaczyć zabytkową dzielnicę żydowską i łaźnie arabskie - te dwa miejsca najdobitniej pokazują, że Katalonia jest miejscem niejednoznacznym kulturowo. 

Co ciekawe, łaźnie arabskie wybudowali chrześcijanie. Po okresie panowania muzułmanów zostało im pewnie zamiłowanie to takiej formy spędzania czasu, jaką są spotkania w łaźniach.

Katalonia jak gorący wulkan

Polecamy wycieczkę z Girony do Parku Narodowego Garrotxa - zobaczycie tam niepowtarzalny wulkaniczny krajobraz. Wulkanów na terenie parku jest około 40 i żaden z nich nie pozostaje aktywny. Mimo to tutejsza gleba jest bardzo żyzna - zobaczycie drzewka truskawkowe, symbol Katalonii, a zwłaszcza Barcelony. W wulkanie św. Małgorzaty znajduje się średniowieczna pustelnia. Przejście podstawowej trasy zajmuje około 4-5 godzin i nie wymaga bardzo dobrej kondycji.

Dom Dalego

Salvadora Dali znają nawet ci, którzy w ogóle nie interesują się sztuką. Nie trzeba być znawcą, żeby docenić jego pomysły, dlatego każdemu może spodobać się w Figures, uroczym miasteczku, które słynie przede wszystkim z Teatru-Muzeum Dalego. Wszystko zostało zaprojektowane przez samego artystę. 

Dlaczego teatr? Właśnie w tym budynku wystawiono pierwszą sztukę nikomu nieznanego chłopaka, Salvadora Dalego. To doskonałe miejsce na romantyczne popołudnie - wiele z dzieł Dali tworzył z myślą o ukochanej żonie. Jej też poświęcił najsłynniejszy element budynku - czerwoną wieżę z rzeźbą jaj na dachu.

Castello d’ Empuries

Jeżeli mieliście kiedykolwiek wrażenie, że nie urodziliście się w odpowiedniej epoce, zapraszamy na podróż w czasie - prosto do średniowiecza. W miasteczku Castello d’ Empuries we wrześniu odbywa się słynny festiwal Ziemia Trubadurów. Już nie tylko budynki pamiętające rycerskie czas, lecz także ludzie wyglądają i zachowują się jak przed wiekami. A jeżeli jedno miasto to za mało, zajrzyjcie do Pals, gdzie czas zatrzymał się w XIV wieku lud do Tossa de Mar nad morzem.

Dużo kościołów... można brać ślub!

Katalończycy, podobnie jak Hiszpanie, są wierzący. Zobaczycie tu wiele wspaniałych kościołów i świątyń. Naszym zdaniem, najciekawsze to klasztor Montserrat, który pełni podobną rolę dla katolików w Katalonii jak w Polsce Częstochowa, kościół w Sitiges i katedra w Taragonie. 

Klasztor Montserrat zbudowano w tak zadziwiającym miejscu, że trudno sobie wyobrazić ogrom tego przedsięwzięcia. Znajduje się na tarasie bardzo dziwnej góry, która według legendy została wyrzeźbiona przez anioły. Choć klasztor w tym miejscu istnieje od ponad tysiąca lat, to obecne budynki pochodzą z XIX wieku, kiedy to dawne zostały zniszczone w wyniku kampanii Napoleona. 

Sama góra jest jednak na tyle wyjątkowa, że utworzono tu rezerwat przyrody. Z kolei kościół Sitiges to jedno z najpopularniejszych miejsc na ślub chyba w całej Hiszpanii. Pewnie to dlatego, że wybudowano go tuż nad morzem. Samo Sitiges wydaje się świetnym miejscem na wesele - ma mnóstwo dobrych lokali i doskonałe plaże. Katedra w Taragonie urzeka wieloma związanymi z nią legendami. 

Niektóre z nich zostały nawet wykute w kamieniu - jak ta o kocie, który nie mogąc wyłapać grasujących wszędzie szczurów, udał martwego. Szczury wyprawiły mu pogrzeb, a on "ożył" i zjadł je wszystkie.

Wycieczka na nartach?

Aby poznać całe piękno przyrody Katalonii, trzeba udać się do Parku Narodowego d’Aiguestores i Estany de Sant Maurici. Polecamy go nie tylko latem, gdy w cieniu drzew i nad brzegami jezior można zaznać miłego orzeźwienia, lecz także zimą. Da się w sercu słonecznej Katalonii jeździć na nartach i snowboardzie, choć sam ośrodek w Espot jest dość kameralny. Więcej tras przygotowano pod wędrówki na nartach turowych.

Skoro już wiecie, co jeszcze można zobaczyć w Katalonii, sprawdźcie tanie loty do Barcelony i nie czekajcie, każda pora jest dobra, by zakochać się w tym miejscu. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej