Najpiękniejsze miejsca na Filipinach

Relaks na rajskich plażach, nurkowanie pośród raf koralowych, zwiedzanie zabytków... Jeżeli szukasz egzotycznego miejsca, w którym spędzisz absolutnie niezapomniany urlop, to właśnie je znalazłeś! Filipiny zachwycają przyjezdnych bogactwem przyrody, malowniczymi krajobrazami i słoneczną pogodą, która umila zarówno aktywny wypoczynek, jak i leniuchowanie na plaży.

Zdjęcie

Tarasy ryżowe na Filipinach /123/RF PICSEL
Tarasy ryżowe na Filipinach
/123/RF PICSEL

Dlaczego warto jechać właśnie tam?

Jeśli intryguje cię różnorodność i egzotyka, nie lubisz siedzieć w miejscu, ale za to nie straszne ci wysokie temperatury i słońce, to wyspy na pewno cię zachwycą. Położone na oceanie, w południowo-wschodniej części Azji, są kolebką niezwykłej kultury i enklawą jedynej w swoim rodzaju dzikiej przyrody. 

Rafy koralowe to nie wszystko, co można tutaj podziwiać! Archipelag przyciąga również białymi plażami, lasami tropikalnymi  i licznymi wodospadami, które robią naprawdę wielkie wrażenie. 

Reklama

Na główną część kraju składa się jedenaście największych wysp podzielonych na trzy regiony: Visayas, Luzon i Mindanao. W kolejnym akapicie krótko je scharakteryzujemy, abyś mógł wybrać ten najlepiej odpowiadający twoim preferencjom.

Parę słów o największych atrakcjach turystycznych Filipin

Zacznijmy od regionu Luzon, którego nazwa pochodzi od największej z filipińskich wysp. Znajdziemy tutaj nie tylko idealne dla miłośników nurkowania tereny, ale również kilka wartych odwiedzenia historycznych miejsc. Koniecznie odwiedźmy imponujące tarasy ryżowe oraz położone niedaleko Sagady, w dolinie Echa, "wiszące groby". 

Pod tą tajemniczą nazwą kryją się zawieszone na stromych skalnych występach trumny dawnych mieszkańców wysp. Z racji, że większość jest już w dużym stopniu rozłożona, widok wywołuje dreszcze nawet u największych amatorów horrorów. 

Drugą strefą jest położony pośrodku Visayas, słynący ze świetnej turystycznej infrastruktury i licznych białych plaż. Ten najpiękniejsze znajdziemy na rajskich wybrzeżach Boracay i znanej z kolonialnej architektury wyspie Cebu. Nie możemy ominąć także niezwykłych Wzgórz Czekoladowych, których nazwa pochodzi od brązowiejącej latem roślinności - są naprawdę prześliczne! 

Na koniec zostawiliśmy górzysty region Mindanao z interesującymi miastami i imponującym wulkanem Apo, najwyższym szczytem Filipin. Odkryjemy tu zarówno piękno ogromnych raf koralowych, jak i sekrety muzułmańskich tradycji.

Manila - zwiedzanie filipińskiej stolicy

Jako typowe azjatyckie miasto, Manila wyróżnia się spośród większości filipińskich wiosek. Nowoczesne dzielnice z osiedlami mieszkaniowymi i częścią turystyczno-rozrywkową otoczone są jednak slumsami, dlatego zalecane jest raczej trzymanie się w obrębie centrum. Metropolia przed podbojem archipelagu przez Hiszpanów stanowiła miejsce zamieszkania plemion Tagalów, więc już wówczas pełniła stosunkowo istotną rolę w życiu wysp. 

Po najeździe została siedzibą gubernatora, a po odzyskaniu przez kraj niepodległości ustanowiono ją stolicą. Do dziś stanowi raj dla wszystkich miłośników historii - średniowieczna starówka może pochwalić się licznymi XVI-wiecznymi kościołami oraz pochodzącymi z podobnego okresu fortyfikacjami. 

Warto również rzucić okiem na kolonialną rezydencję prezydenta i zwrócić uwagę na fasady XIX-wiecznych kamieniczek. Zainteresowanym astronomią polecamy także wizytę w planetarium parku Rizal i spacer wzdłuż jego urokliwych ogrodów.

Aktywny wypoczynek

Na sam koniec przygotowaliśmy kilka propozycji dotyczących spędzania wolnego czasu. Mimo że pobyt na Filipinach to przede wszystkim wyjątkowy kontakt z egzotyczną przyrodą, to warto go nieco urozmaicić, na przykład wybierając jedną z dostępnych aktywności. 

Sportowcy mają lepsze szanse na poznanie świata tropików z nieco innej strony - przede wszystkim z tej oceanicznej. Idealne warunki pogodowe wysp sprzyjają zarówno uprawianiu surfingu i żeglarstwa, jak i nurkowania. Aby w pełni odkryć bogactwo podwodnego świata, wybierzmy się do Tubbataha, czyli objętego ścisłą ochroną rezerwatu przyrody z niesamowitymi rafami koralowymi. 

Polecamy też wizytę na Rafie Apo, drugiej co do wielkości na świecie, położonej 28km od zachodniego wybrzeża Mindoro. Po nieco inną atrakcję skierujmy się natomiast ku wyspie Luzon - tutejszą wielką jaskinię Big Cave mogą odwiedzić tylko odważni. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: aby się do niej dostać, należy pokonać dłuższy odcinek, zanurzając się po szyję w chłodnej wodzie. Ekstremalne przeżycia gwarantowane!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej