​Najlepsze teatry na świecie

Doświadczenia teatru i kina nie da się porównać - teatr się albo kocha, albo się do niego nie chodzi. Chociaż w Polsce nie brakuje ciekawych spektakli, nie warto się do nich ograniczać. Do Nowego Jorku, Londynu czy do Paryża każdego dnia przylatują tysiące osób. Dlaczego swojej podróży nie urozmaicić wizytą w najsłynniejszych teatrach na świecie?

Zdjęcie

West End - historyczna dzielnica teatrów w Londynie /123/RF PICSEL
West End - historyczna dzielnica teatrów w Londynie
/123/RF PICSEL

Na Broadwayu

Na hasło "teatry Nowego Jorku" można pomyśleć tylko o jednym: Broadway! Przy tej słynnej ulicy Manhattanu znajduje się kilkadziesiąt teatrów. Każdy, kto odwiedza Nowy Jork chce zobaczyć to wyjątkowe miejsce - jeśli nie dla spektakli, to dla wyjątkowej, pełnej artystycznego rozmachu atmosfery. 

Ze względu na ozdabiające go światła, Broadway zyskał przydomek "Wielkiego Białego Szlaku". Czasy świetności ulica miała w czasach na krótko przed pojawieniem się filmu dźwiękowego - czyli do 1927 roku. Na Broadwayu gra się wszystko - zarówno ambitne sztuki z całego świata, jak i musicale. 

Reklama

Wśród tych znajdują się zresztą prawdziwe klasyki - wystarczy wspomnieć o Upiorze w operze, który był grany nieprzerwanie przez 27 lat! Obecnie na deskach broadwayowskich można zobaczyć nawet Króla lwa. Oglądanie spektakli na Broadwayu wciąż jest niezwykle popularną rozrywką - roczne zyski z przedstawień sięgają ponad miliarda dolarów!

Nie sposób wejść na spektakl do każdego z tutejszych teatrów. Broadway Theatre, The Palace, Gershwin Theatre i Neil Simon Theatre to tylko kilka z najsłynniejszych broadwayowskich scen. Zwraca uwagę na przykład budynek pochodzącego z 1903 roku teatru Lyceum, utrzymany w stylu neobarokowym. 

Jeśli jednak marzy wam się zobaczenie spektaklu w którymś z broadwayowskich teatrów, nie martwcie się wysokimi cenami. Jest duża szansa, że na trzy godziny przed przedstawieniem uda wam się upolować bilet w cenie 20 dolarów. Nie znaczy to, że będziecie przez to skazani na gorsze miejsca - konstrukcja tutejszych teatrów sprawia, że z każdego miejsca sali doskonale wszystko widać.

Poza teatrem broadwayowskim, który sam w sobie stanowi gatunek, na Manhattanie można zobaczyć przedstawienia teatru off-broadwayowskiego. Miejsca prezentujące tego rodzaju sztuki to na przykład Cherry Lane, Joseph Papp Public Theatre i Lucille Lortel. Można spodziewać się tu przedstawień bardziej awangardowych, choć nie do końca niekomercyjnych. 

Niektóre sztuki wystawia się tutaj, żeby sprawdzić, czy przyjmą się później na Broadwayu. Jak można się domyślić - nie zawsze tak jest. Spektakle niezależne i eksperymentalne są za to celem teatrów off-off-broadwayowskich: the Judson Poets' Theater, La MaMa czy Ontological-Hysteric Theater.

West End

Wśród teatralnych miast Europy na pewno wyróżniają się Londyn i Paryż. W tym pierwszym historyczną dzielnicą teatrów (łącznie znajduje się ich tu około 40) jest West End. Także i londyńskie teatry mają wśród swoich spektakli dinozaury, wystawiane na deskach od wieków. Do takich należy między innymi Pułapka na myszy grana bez przerwy od 1952 roku oraz Les Miserables, cieszący się niesłabnącą popularnością od 1985 roku.

Do popularnych teatrów West Endu należy Novello Theatre, istniejący od ponad wieku. Wciąż wystawia się tu musical Mamma mia z piosenkami Abby. Największym teatrem dzielnicy jest jednak Dominion Theatre, który wita widzów wielką statuą Freddyego Mercurego. Posąg znalazł się tu ze względu na spektakl We will Rock You

Od tamtej pory pozostaje jedynym przedstawieniem granym w  Dominiom Theatre - można go tu oglądać siedem dni w tygodniu. Z kolei Lyric Theatre jest znany z musicalu Thriller, będącym hołdem dla Michaela Jacksona. Natomiast do historycznych spektakli czteropiętrowego Her Majesty’s Theatre zalicza się Upiór w operze, grany tu od 1986 roku.

Tanio na West Endzie

Wybierając się do West End nie tylko na wycieczkę, ale i na spektakl warto pamiętać o rezerwowaniu biletów z wyprzedzeniem i nastawiać się na wyższe ceny w weekendy. W czwartkowe popołudnia i środy bilety będą tańsze. Ceny biletów - jak wszędzie na świecie - są także uzależnione od miejsca. Najdroższe są miejsca parterowe (stalls), najtańsze te na trzecim balkonie (balcony).

Jeśli zależy wam na wyjątkowo tanich biletach, możecie skorzystać z ofert Discount Theatre Tickets. Są to stoiska z biletami na Leicester Square i Canary Wharf. Polując na prawdziwe okazje, należy się jednak przygotować na losowe miejsca i... losowe spektakle. Często oferta tanich biletów nie uwzględnia najpopularniejszych w danym teatrze spektakli.

Nie tylko Moulin Rouge

Nietrudno odnieść wrażenie, że w Paryżu wszystko jest trochę teatralne. Gdzie jednak można zobaczyć naprawdę dobre spektakle? Jednym z pięciu narodowych teatrów miasta jest Chaillot. Chaillot pozostaje jednym z najbardziej prestiżowych miejsc Paryża - po prostu nie wypada tu nie być chociaż kilka razy w roku. 

Budynek teatru jest w stanie pomieścić około 1600 osób, a z jego okien widać Wieżę Eiffla i Pola Marsowe. Sale teatralne są ozdobione rzeźbami i freskami znanych artystów, między innymi Paula Belmondo i Edouarda Vuillarda. Chaillot ma dla swoich gości bardzo zróżnicowaną ofertę - od tradycyjnych przedstawień, po taniec i współczesne spektakle.

Niemniej jednak najsłynniejszym miejscem związanym z teatrem i operą jest Pałac Garnier. To w nim mieszkać miał legendarny upiór opery i to w tym miejscu do 1989 roku mieściła się słynna Opera Paryska. Po przeniesieniu jej do nowego budynku przy placu Bastille, w Pałacu Garnier wystawia się przede wszystkim balet.

Jednak najsłynniejszą sceną Paryża jest Moulin Rouge - czy jednak warto tam iść? Ceny biletów są mocno wygórowane - od 100 euro za osobę, ale nie to paryżanie mają za złe kabaretowi. W ostatnich latach jest krytykowany przede wszystkim za nastawienie na turystów i mało urozmaicone przedstawienia. 

Na widownie legendarnego teatru rozpusty wpuszcza się nawet dzieci i robi się coś, co jest największym grzechem w Paryżu - podaje się niezbyt smaczną kolację. Niemniej jednak to wciąż legendarne Moulin Rouge. Alternatywą może być Lido czy Le Crazy Horse.

Kabarety nie są najtańszymi przedstawieniami, ale można zaoszczędzić na tanich lotach do Paryża, żeby potem pozwolić sobie na romantyczny wieczór z rewią i francuskimi piosenkami.

Teatr francuski kojarzy się z Molierem i jego komediami z czasów oświecenia. Ta tradycja jest wciąż żywa. W Comedie-Francaise wystawia się klasycystyczne sztuki w sposób jak najbardziej zbliżony do epoki, w której powstały. Nie oznacza to jednak anachronizmu - oznacza francuskość w najlepszym wydaniu - idealną dykcję, dopracowane gesty i uczta dla oczu. Teatr Comedie-Francaise nazywany jest Domem Moliera, ale nie ogranicza to repertuaru do jednego autora.

Jeżeli jednak szukasz czegoś nowszego, sprawdź teatr Rond Point, znajdujący się w charakterystycznym, okrąłym budynku Palais des Glaces pamiętającycm czasy belle epoque. Niemniej jednak repertuar teatru jest zupełnie współczesny, a na scenach można zobaczyć przede wszystkim sztuki żyjących twórców. Jest to też jak na paryskie standardy tani teatr - bilety wstępu zazwyczaj kosztują od kilkunastu do 40 euro.

Coś dla dzieci?

W Paryżu dziecko można zabrać nie tylko do Disneylandu. Są co najmniej dwa teatry, których repertuar dostosowano do młodszych widzów. Jednym z nich jest teatr Dunois. W nim odnajdą się nastolatki i dzieci w wieku szkolnym. Dla najmłodszych (przedział wiekowy 3-8 lat) są spektakle w teatrze Astral.

 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również