Najciekawsze świątynie w Azji

​Zwiedzanie kościołów wydaje się obecnie nieco anachroniczną formą turystyki, mimo że praktycznie każdy, wyjeżdżając na wakacje lub weekend w nowe miejsce, zwiedza takie czy inne miejsce kultu. O ile pominięcie w kolejnych katedr w wielu miastach Europy nie sprawi, że pobyt będzie uboższy, o tyle wycieczka do Azji bez zobaczenia tak różnych i ciekawych świątyń, jest zwyczajnie niepełna.

Zdjęcie

Wisząca Świątynia w Chinach /123/RF PICSEL
Wisząca Świątynia w Chinach
/123/RF PICSEL

Nie znaczy to, że trzeba biegać od świątyni do świątyni - wystarczy wybrać jedną czy dwie, które naprawdę pokażą wyjątkowość lokalnej kultury. Przedstawiamy najwspanialsze świątynie z krajów Buddy, Konfucjusza i Wisznu.

Świątynie w niebie

Wisząca Świątynia, znajdująca się w Chinach, w prowincji Shanxi, wzbudza zachwyt od ponad półtora tysiąca lat. To prawdziwy majstersztyk - wisi ok. 60 m nad ziemią, na zboczy jednej ze świętych gór taoizmu - Heng Shan. Składa się z około 40 pawilonów wykutych w jaskiniach i zagłębieniach, do których dobudowano drewniane wejścia. 

Reklama

Całość łączy szereg mostków i kładek. W jednej z komnat znajduje się Pawilon Trzech Religii gdzie umieszczono posągi zarówno Konfucjusza i Buddy jak i Laozi. Od ilości rzeźb i malowideł można dostać zawrotów głowy.

Jedną z najważniejszych w Chinach świątyń jest Świątynia Nieba znajdująca się w Pekinie. Powstała ona na początku XV wieku i do wieku XX stulecia była dostępna tylko dla dworu cesarskiego. Zakłada się, że jest to świątynia taoistyczna, jednak wiara w Niebo występowała jeszcze przed początkiem taoizmu. 

Modlono się w niej o obfite plony oraz obchodzono uroczystości dworskie. Powierzchnia kompleksu to prawie 3 km2. Składa się on z trzech głównych części, które łączy ze sobą 360-metrowy Czerwony Most. Centralnym budynkiem jest Świątynia Modlitwy o Urodzaj, której wnętrze prezentuje charakterystyczny dla chińskich świątyń styl.

Księgi warte świątyń

W Wietnamie najważniejszą świątynią w Hanoi jest Świątynia Literatury. Stworzona w 1070 r. świątynia wzniesiona została jako świątynia konfucjańska. Szybko jednak stała się głównym ośrodkiem rozwoju nauki, kultury i sztuki w kraju. 

Pełniła także rolę pierwszego uniwersytetu. Chociaż mówi się o literaturze, to cześć oddawano przede wszystkim Konfucjuszowi. Sam kompleks budynków powstał w oparciu o chińską świątynię w Qu Fu.

Świątynie wszystkich bogów

Japonia jest krajem, w której w harmonii współistnieją różne religie. Japończycy nie mają problemu w kultywowaniu kilku wyznań naraz i braniu udział w obrządkach zaczerpniętych z różnych religii. Szczególnie dotyczy to dwóch dominujących w tym kraju religii. Oba nurty, shinto oraz buddyzm zen, są typowym wytworem kultury Japonii.

Jednym z najciekawszych budynków jest Złoty Pawilon - niewielka świątynia buddyjska. Mieści się ona na wyspie Honsiu, w Kioto, dawnej stolicy i siedzibie cesarza Japonii. Kinkaku-ji, gdyż tak po japońsku nazywa się to miejsce, powstało w roku 1397 r. jako willa szoguna Ashikagi. W świątynie przekształcił ją jego syn. 

Budynek, który mamy okazje podziwiać współcześnie, jest jednak jego rekonstrukcją z roku 1955 r., gdyż pierwotny budynek spłonął 5 lat wcześniej. Złoty Pawilon swą nazwę zawdzięcza pokrytej płatkami złota elewacji. W połączeniu z oryginalną japońską architekturą tworzy niesamowity efekt, zwłaszcza zimą.

Eposy wykute w kamieniu

W Kambodży, będącej krajem, w której prawie 97% mieszkańców wyznaje buddyzm, znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń na świecie. Co ciekawe, jest to świątynia hinduska. Angkor Wat to kompleks świątynny mieszczący się na ponad 2 km2 na terenie nieistniejącego miasta Angkor. Wybudowana w XII w. świątynia była niegdyś centrum stolicy Imperium Khmerskiego. 

Wzniesiona przez  Surjawarmana II miała stanowić hołd hinduskiemu bóstwu Wisznu, z którym władca się identyfikował. Kolejny wódz, Dżajawarman VII, po śmierci swojego poprzednika przekształcił Angkor Wat w świątynię buddyjską. Dzieje potoczyły się inną koleją. 

Elementy buddyjskie zostały z czasem ukryte, a miejscu przywrócono pierwotny charakter. Do tej pory pozostałości po czasach buddyzmu są one odkrywane przez archeologów i historyków. Zwiedzając Angkor Wat warto zwrócić uwagę na 900-metrowy kamienny arras przedstawiający prawie 20 tys. postaci oraz sceny z eposów indyjskich.

Kicz czy sztuka?

Niezmiernie ciekawe miejsce znajdziecie w Tajlandii. W miejscowości Chiang Rai znajduje się hinduistyczno-buddyjska świątynia Wat Rong Khun. Jej niesamowita, cała śnieżnobiała elewacja pokryta niezliczoną liczbą małych lusterek sprawia iż wygląda ona na stworzoną z lodu i śniegu. Dlatego wielu nazywa ją po prostu Białą Świątynią.

Zasadniczą część budowli wybudowano w latach 1996-1997. Projektu podjął się bardzo znany tajski artysta, Charlemchai Kositpipat. Świątynia składa się z symbolicznych elementów, a wszechobecna biel symbolizuje czystość. 

Jednak to nie symbole z różnych wierzeń dziwią odwiedzających - znacznie bardziej zaskakują postaci z popkultury. Nie zabrakło nawet Harry’ego Pottera, Matrixa, Terminatora czy Hello Kitty. Zakończenie wszystkich prac planowane jest dopiero na 2070 rok, ale już teraz jest co oglądać.

Najdziwniejsza świątynia w Azji

Największą, nieodkrytą zagadką jest jednak przedziwny budynek mieszczący się na Indonezyjskiej wyspie Jawa. Jest to gigantyczny dom modlitw w kształcie kurczaka. Kościół-Kurczak stoi niestety opuszczony, niedokończony i powoli pochłania go las. Jego fundatorem i pomysłodawcą był prawdopodobnie Daniel Alamsjah, któremu w 1989 roku objawił się bóg i nakazał wybudowanie świątyni w kształcie gołębicy. 

Według twórcy nie jest to kościół a dom modlitwy przeznaczony dla wyznawców wszystkich religii. W momencie, gdy skończyły się środki, budowę przerwano. Autentyczność tej historii bywa podważana, jednak samo miejsce budzi coraz większą ciekawość.

Tanie loty do Azji sprawiają, że coraz więcej osób podróżuje na Daleki Wschód, odkrywając dla siebie tajemnice orientalnych kuchni, innej niż w Europie przyrody, fascynujących kultur... nie zapominajcie jednak, że bez świątyń nie da się poznać prawdziwego duch Azji.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gdzie się rozgrzać zimą?

    Z roku na rok coraz więcej osób zimą wybiera się w podróż na południe – w poszukiwaniu słońca, kolorowych krajobrazów i energii, której zawsze o tej porze roku brakuje. Kto nie jest zimnolubny, ten... więcej