Najciekawsze muzea w Rydze

W stolicy Łotwy znajdziesz liczne zabytkowe obiekty, malownicze parki, a także muzea. Ich zbiory z pewnością zaskoczą ciebie i twoich najbliższych. Żebyś mógł dobrze zaplanować swój wakacyjny pobyt w Rydze, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych muzeów i kolekcji sztuki, które znajdziesz w tym pięknym mieście.

Zdjęcie

Muzeum Etnograficzne w Rydze /123/RF PICSEL
Muzeum Etnograficzne w Rydze
/123/RF PICSEL

Muzeum Historii Łotwy

Łotwa, choć leży stosunkowo blisko Polski, nie jest zbyt dobrze znana przez mieszkańców naszego kraju. Dlatego właśnie polecamy ci wizytę w Muzeum Historii Łotwy. To szczególne miejsce, które wpisuje się w niełatwą drogę Łotyszy do znalezienia własnej tożsamości narodowej. Obiekt mieści się bezpośrednio nad brzegiem rzeki Dźwiny na terenie Zamku Ryskiego - obecnej siedziby władz państwowych. 

Bez wątpienia zrobi na tobie wrażenie liczba eksponatów zgromadzonych w muzeum - sięga ona prawie miliona! Żeby ułatwić zwiedzanie zarząd obiektu zdecydował się na podzielenie ekspozycji na mniejsze części. Każdy znajdzie coś dla siebie. Kolejne części składowe Muzeum Historii Łotwy to: archeologia, etnografia, numizmaty, historia, repliki. Szczególnie interesująca jest część poświęcona monetom i banknotom. Zgromadzono w niej kolekcję około 150 tysięcy eksponatów z różnych okresów historycznych.

Reklama

Łotewskie Muzeum Etnograficzne

Jeżeli pasjonujesz się zagadnieniami z zakresu etnologii, to właśnie to ryskie muzeum powinno spełnić twoje oczekiwania. Jest doskonałym miejscem do zagłębienia się w historię ludów zamieszkujących tereny Łotwy przed laty i poznania ich losów. Obiekt położony jest kilka kilometrów od centrum miasta nad brzegiem jeziora Juglas. To ogromny otwarty teren, gdzie poszczególne eksponaty ze względu na swój charakter i rozmiar można oglądać na świeżym powietrzu. 

Łotewskie Muzeum Etnograficzne skupia się przede wszystkim na sukcesywnym kolekcjonowaniu zabytków architektury drewnianej. Są one regularnie sprowadzane do Rygi z całej Łotwy, która niegdyś dzielona była na cztery regiony - Kurlandię, Łatgalię, Semigalię i Liwonię. Podczas spaceru po terenie muzeum można z łatwością dostrzec architektoniczne różnice pomiędzy budownictwem z różnych stron kraju. Do dziś władzom obiektu udało się zgromadzić i udostępnić do zwiedzania turystom około 100 różnych budowli drewnianych.

Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych

Należy przyznać, że tego typu obiektów nie brakuje w żadnym większym mieście europejskim. Podobnie jest w przypadku stolicy Łotwy. Ryskie muzeum jest znane na całym świecie przede wszystkim z pokaźnej kolekcji obrazów malowanych przez tak zwanych Niemców Bałtyckich. Także ze względu na geograficzne położenie i historyczne losy Łotwy na salach wystawowych można podziwiać ogromne zbiory sztuki z kręgu kultury rosyjskiej. 

Wizyta w siedzibie muzeum, którego budynek znajduje się w miejskim parku Esplanada, to także doskonała okazja do zapoznania się z pracami łotewskich twórców. Kolekcja obejmuje prace Łotyszy, które powstały przed rokiem 1945. Godnym polecenia jest także oddział muzeum poświęcony sztukom stosowanym i dekoracyjnym. Jego siedziba to zdesakralizowany dawny kościół pod wezwaniem Św. Jerzego w Rydze.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej