​Najciekawsze muzea w Pradze

Czeska stolica przyciąga turystów z całego świata nie tylko swoją unikatową architekturą, ale również nowoczesnymi, pełnymi intrygujących eksponatów muzeami. Znajdziemy tutaj kilkanaście fascynujących wystaw i galerii pełnych wszelkiego rodzaju sztuki oraz obiektów o bardziej współczesnej tematyce. To prawda, że w Pradze nikt nie może się nudzić - ogrom atrakcji dla całej rodziny sprawia, że jest to świetny cel zarówno weekendowej wycieczki, jak i dłuższych wakacji.

Zdjęcie

Muzeum Narodowe w Pradze /123/RF PICSEL
Muzeum Narodowe w Pradze
/123/RF PICSEL

Galerie sztuki w Pradze

Jakie praskie instytucje przede wszystkim należy odwiedzić? Wszystkim miłośnikom malarstwa polecamy zacząć zwiedzanie miasta od wizyty w Galerii Narodowej położonej na Placu Hradczańskim. Jej wystawa jest przekrojem przez twórczość wszystkich najważniejszych europejskich artystów - znajdziemy tam dzieła m.in. Dürera, Bruegla oraz van Gogha. 

Są naprawdę warte uwagi! Równie intrygującą kolekcją może pochwalić się Muzeum Kultury Azji, Afryki i Ameryki. Założone w roku 1862, od tamtej pory zgromadziło ponad 70 tysięcy różnorodnych eksponatów związanych z życiem codziennym mieszkańców trzech kontynentów wymienionych w jego nazwie. 

Reklama

Nieco bardziej "miejscowym" nazwać można natomiast Muzeum stołecznego miasta Pragi, prezentujące przeszłość czeskiej stolicy i jej niezwykłą architekturę. Jeżeli interesują nas losy lokalnych Żydów, udajmy się także do Muzeum Żydowskiego poświęconego tradycjom wyznawców judaizmu. Z tych nowocześniejszych obiektów polecamy natomiast Muzeum Kampa, czyli galerię sztuki współczesnej.

Muzea poświęcone znanym ludziom

Oprócz wymienionych powyżej miejsc, w Pradze znajdziemy również wystawy w całości poświęcone konkretnym osobom - słynnym artystom, pisarzom lub malarzom. Poznawanie ich życia można jednak zacząć nieco inaczej, bo od wizyty w... Muzeum Figur Woskowych. To pozytywna odmiana i chwila oddechu podczas wyczerpującego zwiedzania czeskiej stolicy, a jednocześnie jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji. 

Jeżeli jednak nie gustujemy w tego typu rozrywce, ale za to cenimy dobrą literaturę, wybierzmy się koniecznie do Muzeum Franza Kafki. Zlokalizowana w pomieszczeniach cegielni wystawa prezentuje nie tylko życie tego wybitnego twórcy, ale także jego dorobek artystyczny i burzliwy związek z Pragą. Bardzo interesująca okazuje się także kolekcja poświęcona kompozytorowi Antonínowi Dvořákowi, stanowiąca część Czeskiego Muzeum Muzyki - również wartego odwiedzenia.

Inne ciekawe wystawy

Jeżeli wybierasz się do Pragi wraz z całą rodziną, to mamy dla ciebie kilka interesujących propozycji. Świetną wystawą przystosowaną do potrzeb dzieci jest Muzeum Lego, w którym znajdziemy kilka tysięcy modeli wykonanych z tych popularnych klocków, oraz położone na Hradczanach Muzeum Zabawek znane z bogatej kolekcji samochodzików, lalek i kolejek. 

Wielu turystom bardzo podoba się również Muzeum Miniatur, prezentujące niezwykłą twórczość mikro Anatolija Koněnko - zobaczymy tam m.in. karawanę wielbłądów utworzoną w uchu igielnym lub tekst modlitwy napisany na ludzkim włosie. Eksponaty robią naprawdę ogromne wrażenie.

Nasze pociechy na pewno zachwyci również klimatyczne Muzeum Czekolady, w którym dowiemy się wszystkiego o powstawaniu tej uzależniającej przekąski oraz Narodowe Muzeum Techniki ze stałą wystawą dotyczącą komunikacji, astronomii i fotografii. Dorosłym natomiast polecamy wizytę w Muzeum Seksu z unikatową ekspozycją mechanicznych urządzeń erotycznych.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej