Najciekawsze muzea w Holandii

Kraj tulipanów słynie nie tylko z malowniczych i wyjątkowych krajobrazów, ale również z niezliczonej ilości interaktywnych i nowoczesnych... muzeów. Sprawdź, które z tematycznych wystaw przyprawią cię o dreszczyk emocji i odnajdź tak wciągające ekspozycje, że nawet nie zauważysz upływającego czasu. Razem z nami wyrusz na podbój holenderskich muzeów - niezapomnianą przygodę czas zacząć!

Zdjęcie

Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie /123/RF PICSEL
Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie
/123/RF PICSEL

Muzea w Hadze

Jakie wystawy warto odwiedzić podczas zwiedzania administracyjnej stolicy Holandii? Zajrzyjmy przede wszystkim do Muzeum Gminy Haga, które na pewno nie umknie naszej uwadze. A to za sprawą swojej totalnie zakręconej... fasady. Ekspozycja znajdująca się wewnątrz tego futurystycznego budynku poświęcona jest w całości sztuce nowoczesnej, użytkowej oraz modzie - natrafimy tam na niespotykane nigdzie indziej wyjątkowe kolekcje. 

Równie interesujące wydają się zbiory Museonu, związane z biologią, historią, fizyką i techniką. Wszystkie te dziedziny przenikają się wzajemnie na unikalnej wystawie, a położone tuż obok Omniversum umożliwia nam obejrzenie filmu na niesamowitym sferycznym ekranie. Niezapomniane przeżycie! 

Reklama

W Hadze zajrzyjmy także do Domu Maurycego, w którym zgromadzono arcydzieła malarskie w skali światowej, m.in. "Dziewczynę z perłą" Vermeera czy "Lekcję anatomii" Rembrandta. Gratką dla wszystkich amatorów kultury okazuje się być również monumentalna panorama Mesdag przedstawiająca wybrzeże Morza Północnego - zdecydowanie nie można jej przeoczyć.

Muzea w Amsterdamie

Podczas wizyty w kulturalnej stolicy kraju nie można ominąć jego najsłynniejszych muzeów. Gdzie koniecznie powinniśmy się udać? Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje oczywiście Rijksmuseum, czyli holenderskie Muzeum Narodowe. To właśnie tutaj znajdziemy najcenniejsze zbiory flamandzkiego malarstwa, dzieła mistrzów takich jak Vermeer, Rembrandt czy Van Hals oraz bogatą kolekcję porcelany i mebli.

Zainteresowanym sztuką polecamy oczywiście wizytę w równie słynnym Muzeum Van Gogha, wyróżniającym się największym na świecie zbiorem prac tego fantastycznego artysty. Nieco mniej popularną, lecz wciąż bardzo interesującą wystawą jest ta w domu Anny Frank, poświęcona czasom wojny i obozom koncentracyjnym. 

Ciekawymi eksponatami przyciąga również Pałac Królewski otwarty do zwiedzania podczas nieobecności władcy oraz nowoczesne Muzeum Żeglugi, w której można zwiedzić replikę XVII-wiecznego żaglowca i podziwiać tysiące marynistycznych okazów broni, instrumentów nawigacyjnych i map. Zaś z nieco innej beczki parę innych amsterdamskich obiektów - Muzeum Marihuany, Muzeum Seksu i Muzeum Oporu.

Inne ciekawe muzea

W poszukiwaniu interesujących wystaw koniecznie zajrzyjmy do Rotterdamu. Pełne klasycznych dzieł Muzeum  Boijmans Van Beuningen czy świetnie wyposażone Muzeum Żeglugi i Portu to nie jedyne miejscowe przykłady wciągających ekspozycji, cieszących się nieustannym powodzeniem wśród turystów z całego świata. 

Warto odwiedzić również nowoczesne Muzeum Natury oraz Muzeum Nauki i Medycyny, oba mające swoją siedzibę w Leiden. Miłośników niezwykłej architektury gorąco zachęcamy natomiast do wycieczki w okolice Apeldoorn, gdzie znajduje się jedyny w swoim rodzaju Pałac Królewski Het Loo.

 Utrzymany w doskonałym stanie budynek wraz ze stajniami i ogromnym ogrodem są udostępniane dla turystów i stanowią jedną z najważniejszych atrakcji kraju. Równie ciekawa okazuje się wystawa w Muzeum Książęcym Dworze w Delft, a to nie tylko z powodu unikatowych dzieł sztuki, ale również samej rezydencji - jest naprawdę imponująca.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej