Najciekawsze muzea Moskwy

​Najsłynniejszym muzeum Moskwy jest oczywiście Galeria Tretiakowska, gromadząca jedną z największych kolekcji malarstwa rosyjskiego na świecie. Odwiedzając stolicę Rosji, warto jednak nie poprzestać jedynie na Tretiakowce. Moskiewskie muzea oferują bowiem zwiedzającym znacznie więcej.

Zdjęcie

Galeria Tretiakowska w Moskwie /123/RF PICSEL
Galeria Tretiakowska w Moskwie
/123/RF PICSEL

Od prywatnej kolekcji do wielkiej państwowej galerii - moskiewska Tretiakowka

W połowie XIX wieku Paweł Tretiakow zaczął tworzyć swoją kolekcję malarstwa rosyjskiego, która szybko stała się największą w Moskwie, potem - w Rosji, a obecnie jest jedną z największych na świecie. W 1893 roku została ona otwarta dla publiczności, a w 1918 roku - stała się galerią państwową. 

Do powiększenia zbiorów przyczyniła się działająca w okresie międzywojennym fundacja. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku galeria przechodziła gruntowną rekonstrukcję i obecnie jest jednym z najnowocześniejszych rosyjskich muzeów. W zbiorach Galerii Tretiakowskiej znajdziemy prace między innymi takich artystów, jak: Andriej Rublow, Ilja Repin i Iwan Kramskoj.

Reklama

Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina - największa kolekcja sztuki europejskiej w Moskwie

Wbrew nazwie, Muzeum Sztuk Pięknych, zwane potocznie Muzeum Puszkina, nie ma nic wspólnego z literaturą, a gromadzi największe zbiory sztuki europejskiej w Moskwie. Podobnie jak Tretiakowka, korzeniami sięga XIX wieku. Początkowo gromadziło zbiory Uniwersytetu Moskiewskiego. W czasie II wojny światowej i bezpośrednio po niej zbiory muzeum wzbogaciły się o dzieła sztuki zagrabione przez Armię Czerwoną (część z nich - jak zbiory Galerii Drezdeńskiej - została później zwrócona). 

Obecnie ekspozycje, zawierające dzieła sztuki europejskiej oraz amerykańskiej XIX i XX wieku (w tym między innymi Renoira, Moneta, Sisleya, van Gogha, Rodina, Arpa i Picassa), znajdują się w kilku budynkach. Od lat 80. XX wieku odbywa się też tu festiwal Wieczory Grudniowe Światosława Richtera.

Osobie wielkiego moskiewskiego poety poświęcone jest natomiast Państwowe Muzeum A.S. Puszkina.

Tajniki ewolucji - Państwowe Muzeum Darwina

Nie tylko szkolne wycieczki przyciąga moskiewskie muzeum darwinowskie, mogące się poszczycić długą tradycją (założono je w 1907 roku). Bogata ekspozycja w dość nowoczesny sposób przybliża tajniki ewolucji.

Moskiewskie Muzeum Techniki

Z techniką i przemysłem w Rosji i nie tylko związane jest Moskiewskie Muzeum Techniki, gromadzące eksponaty od 1872 roku. Dowiemy się tam ciekawostek o historii telegrafu, telefonu, radia i telewizji, zajrzymy do wnętrza urządzeń oraz pojazdów.

Inne godne uwagi muzea w Moskwie:

- Moskiewski Kreml

- Państwowe Muzeum Historyczne

- Państwowe historyczno-architektoniczne, artystyczne i krajobrazowe muzeum-rezerwat "Caricyno"

- Państwowe artystyczne historyczno-architektoniczne oraz przyrodniczo-krajobrazowe muzeum-rezerwat "Kolomenskoje"

- Centralne Muzeum Sił Zbrojnych

- Państwowe centralne muzeum teatralne im. A.A.Bachruszyna

- Państwowe muzeum W.W. Majakowskiego

- Państwowe Centrum Kulturalne, muzeum W.S. Wysockiego "Dom Wysockiego na Tagance"


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej