Najciekawsze miejsca w Tyrolu

Tyrol to idealne miejsce na narty - długi sezon, piękne trasy i wspaniałe warunki sprawiają, że ten położony w sercu Alp region jest rajem dla miłośników białego szaleństwa. Ale Tyrol oferuje turystom znacznie więcej - niezależnie od pory roku.

Zdjęcie

Tyrol to tysiące kilometrów tras turystycznych /123/RF PICSEL
Tyrol to tysiące kilometrów tras turystycznych
/123/RF PICSEL

Tyrol - na pograniczu Austrii, Szwajcarii, Włoch i Niemiec

Położony w Alpach Wschodnich Tyrol to region geograficzny i kulturowy, rozpościerający się na terytorium zachodniej Austrii i północnych Włoch, a graniczący z Niemcami i Szwajcarią. 

Północ krainy zamieszkują głównie mówiący po niemiecku Tyrolczycy, południowy jej skrawek - w większości Włosi. Niegdyś silnie rozwinięte tu było górnictwo, obecnie - podstawą gospodarki jest turystyka. 

Reklama

Stolica białego szaleństwa

Pierwszym skojarzeniem z Tyrolem są narty - i słusznie, bo region ten może pretendować do miana zimowego serca Europy. Ponad 100 ośrodków narciarskich (wśród nich takie sławy, jak na przykład Zillertal, Sölden, Stubaital, Kitzbühel, Val Gardena), kilka tysięcy kilometrów świetnie przygotowanych tras narciarskich zjazdowych i biegowych, lodowce zapewniające śnieg nawet pod koniec sezonu, świetnie przygotowane zaplecze apres ski i hotele o różnorodnym standardzie.

Nie tylko narty i snowboard

Miłośnicy sportów innych niż narty czy snowboard również nie będą w Tyrolu narzekać na nudę. Czeka na nich kilka tysięcy kilometrów tras dla rowerów oraz rowerów górskich. Na uwagę szczególnie zasługuje trasa Via Claudia Augusta, prowadząca śladami starożytnych Rzymian, wojsk napoleońskich i... przepysznej tyrolskiej kuchni. 

Najpopularniejszym szlakiem pieszym po Tyrolu jest Szlak Orła, prowadzący pośród alpejskich łąk, malowniczych wąwozów oraz skalistych szczytów (na niektórych jego fragmentach należy posiadać sprzęt). Na strudzonych wędrowców czekają liczne schroniska.

Tyrol ma też wiele do zaoferowania amatorom silnych wrażeń. Sporo tu tras wspinaczkowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Oprócz tego - można tu uprawiać rafting, kanioning oraz paralotniarstwo.

Tyrol - kraina pięknych pejzaży

W Tyrolu znajduje się kilka parków krajobrazowych, które warto odwiedzić.

Piękne krajobrazy w Naturpark Tiroler Lech, będące ostoją ptactwa, stanowią efekt erozyjnej działalności rzeki Lech. Na szlaku prowadzącym doliną znajduje się najdłuższy pieszy most w Austrii.

Naturpark Ötztal słynie z malowniczych pejzaży lodowców i jezior, a także - idyllicznych wiosek skrytych w sercu gór.

Nationalpark Hohe Tauern kryje ponad 300 trzytysięczników, wśród których znajduje się liczący 3798 m n.p.m. Großglockner - najwyższa góra Austrii. Park ten słynie też z pięknych wodospadów.

Dzikie górskie pejzaże można podziwiać w Hochgebirgs-Naturpark Zillertaler Alpen. W sercu majestatycznych polodowcowych dolin zachowało się wiele śladów dawnej kultury alpejskiej. Podczas wędrówki słynnym szlakiem Berliner Höhenweg można podziwiać schroniska zbudowane ponad 150 lat temu.

W Alpenpark Karwendel można podziwiać liczne wąwozy o bardzo wysokich, sięgających 1 000 metrów, ścianach. W tym jednym z najstarszych rezerwatów znajduje się też największe skupisko orłów przednich w Alpach.

Położona w Tyrolu Południowym Val di Funes to jedna z najbardziej malowniczych dolin w całym Tyrolu. W jej sercu skrywa się owiany licznymi legendami kościółek św. Magdaleny.

Tre Cime di Lavaredo i Lago di Carezza - "wizytówki" Tyrolu Południowego

Najbardziej rozpoznawalnym widokiem z Tyrolu jest położony w jego południowej części, w dolinie Alta Pusteria, pejzaż Tre Cime di Lavaredo, przedstawiający trzy - dostępne jedynie w drodze wspinaczki - szczyty: Ovest, Grande i Piccola.

Na południe od doliny Alta Pusteria leży chętnie odwiedzane przez turystów Lago di Braies. Okolice tego jeziora, rozsławione dzięki produkcjom filmowym, stanowią doskonały punkt wypadowy w góry.

Równie piękne pejzaże znajdziemy w rejonie położonego niedaleko Bolzano Lago di Carezza. To oczko wodne o 300 metrach długości i 140 - szerokości często było natchnieniem malarzy.

"Wioska Ötziego"

W "wiosce Ötziego"  w dolinie Ötztal można poznać szczegóły z życia ludzi pierwotnych - od codziennej pracy po ich wierzenia. Stworzona pod kierunkiem naukowców wioska powstała w miejscu znalezienia 15 lat temu przez turystów kości zmarłego 3 000 lat p.n.e. Ötziego.

Skansen ogromny - Kramsach

Dobry obraz tego, jak wygląda tradycyjna architektura drewniana Tyrolu, daje ogromny skansen w Kramsach. Na spacer w atmosferze "czasu zatrzymanego" warto zarezerwować kilka godzin.

Tyrol od kuchni - przysmaki i tradycje regionu

Tyrolska kuchnia bazuje na przetworach górskiego mleka, warzywach i ziemniakach, stąd przebywając w regionie warto spróbować dań z knedlami, serem i pieczonym mięsem, popijając je owocowym sznapsem.

Tyrolczycy są silnie przywiązani do tradycji, co widać między innymi na regionalnych jarmarkach, w tym na najsłynniejszym - świątecznym w Innsbrucku. Innym świętem jest wiosenny festiwal piwa - Gauderfest, a także - jesienny uroczysty spęd bydła z hal w doliny. Długotrwałe przygotowania poprzedzają natomiast spektakularne pochody karnawałowe.


 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej