Na urlop do Bawarii

Bawaria znana jest za sprawą doliny krzemowej, swojej stolicy - Monachium, wysoko rozwiniętego przemysłu. To także miejsce, gdzie powstały pierwsze fabryki marek znanych na całym świecie.

Zdjęcie

Neuschwanstein - nazywany zamkiem z bajki /123/RF PICSEL
Neuschwanstein - nazywany zamkiem z bajki
/123/RF PICSEL

Bawarię zamieszkuje blisko trzynaście milinów stałych mieszkańców. Land podzielony jest jeszcze na 17 rejencji. To istotny fakt, ponieważ ludność poszczególnych terenów charakteryzuje się swoimi dialektami, nieco inną kulturą i tradycją. 

Co zobaczyć w Bawarii?

Bawaria to miejsce, gdzie stykają się ze sobą dwa czasy. Czas średniowiecznych miast i dawnych dziejów kontrastuje tutaj z najszybciej na świecie rozwijającą się gospodarką.

Reklama

W Wurzburgu można podziwiać rezydencję biskupów, wybudowaną w stylu barokowym. Jest jednym z najwspanialszych przykładów tego stylu w Europie, a składa się z ponad siedmiuset komnat. Pochodzi z roku 1744, a zaprojektował go Balthasar Neumann. 

Największym urokiem tego miejsca jest klatka schodowa, która ozdobiona jest freskiem, przedstawiającym znane wówczas kontynenty, czyli Europę , Azję, Afrykę i Amerykę. Od 1981 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wiele wspaniałych miejsc w Bawarii ściśle związana jest z postacią Ludwika II, króla Bawarii. Najlepiej zachowanym i najpiękniejszym zamkiem tego władcy jest Neuschwanstein. Znajduje się niedaleko Füssen, w południowej części landu. Król mieszkał w nim tylko kilka miesięcy przed śmiercią. Obecnie budowla jest własnością landu. Turyści mogą podziwiać go przez cały rok. Często nazywany jest zamkiem z bajki.

W Andechsie znajduje się klasztor biskupi, kościół św. Mikołaja, św. Elżbiety i św. Marii. Na zwiedzanie stolicy landu - Monachium trzeba zarezerwować minimum jeden dzień. Nie można pominąć Pałacu Nymphenburg, jednego z największych pod względem powierzchni. Pałac był dawną, letnią rezydencją Wittelsbachów. 

Także w Monachium można udać się do największego na świecie muzeum przyrodniczo - technicznego - Deutsches Museum.

W Bawarii można też odwiedzić siedzibę BMW, czyli Bawarskiej Fabryki Silników. Oprócz BMW wspaniale prosperują tutaj takie przedsiębiorstwa, jak: Siemens, Audi, Man, MTU, o2Germany, Allianz. 

Można podziwiać, jak prężenie rozwija się rolnictwo. Bawaria jest rekordzistą w produkcji mleka, serów i ogólnie ujmując, produktów mleczarskich.

Oktoberfest

Po niemiecku Oktoberfest oznacza "święto październikowe". Obchodzone jest już od 1811 roku i jest jednym z najbardziej znanych imprez na świecie. Trwa od szesnastu do osiemnastu dni. 

Święto co roku przebiega w podobny sposób. W samo południe w hali Schottenhamel, burmistrz Monachium odszpuntowuje pierwszą beczkę piwa. Dodatkową rozrywką jest liczenie przez uczestników, ilu uderzeń potrzebuje burmistrz, by z beczki popłynęło piwo. 

Rekordzistą jest Christian Ude, któremu udało się to po dwóch uderzeniach. Pierwszy kufel trafia do premiera Bawarii, który wypowiada znamienne słowa: "O’zapft is!“, co oznacza odszpuntowana. 

W czasie święta spożywa się około pięciu milionów litrów piwa, podawanego w litrowych, tradycyjnych kuflach nazywanych Mass. Kelnerzy podczas Oktoberfestu znani są z tego, że potrafią przenieść nawet do dziesięciu kufli na raz. Umiejętność ta wymaga nie tylko dużej sprawności i sprytu, ale także siły. Pusty kufel waży 1,2 kg, zaś napełniony piwem do 2,5 kg. 

Tradycję przerwano tylko kilka razy - podczas wojen napoleońskich, w których uczestniczyły Niemcy, podczas epidemii cholery na terytorium ówczesnego landu, a także z powodu wojny siedmiotygodniowej i wojny francusko-pruskiej.
Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również