​Na majowy urlop do Maroka

Tych, którzy już nie mogę doczekać się wakacji, z pewnością ucieszy wiadomość o tanim połączeniu do Maroka tuż przed majówką. To świetna okazja do zrobienia sobie nieco przedłużonego wiosennego weekendu, podczas którego można zwiedzić ten piękny kraj i pozytywnie nastroić się po zimie.

Zdjęcie

Marrakesz w Maroku /123/RF PICSEL
Marrakesz w Maroku
/123/RF PICSEL

Teraz z Tanimi lotami możecie wyruszyć w taką podróż w okazyjnej cenie.

Do Fezu już za niecałe 400 złotych!

Chociaż majówka zazwyczaj kojarzy się z kilkudniowymi wyprawami do mniej oddalonych lokalizacji, tym razem warto jest rozważyć nieco bardziej egzotyczny i dłuższy wyjazd. Dzięki łączonym lotom Wizz Air i Ryanair w ostatnich dniach kwietnia do Fezu można dolecieć już za niecałe 400 złotych! 

Reklama

Połączenie w tak okazyjnej cenie dotyczy podróży z Warszawy, z przesiadką na lotnisku Mediolan Bergamo we Włoszech. Należy także pamiętać, że kwota dotyczy podróżowania z bagażem podręcznym, którego wymiary nie będą przekraczały 42x32x25 centymetrów.

Maroko dla każdego

Maroko przyciąga nie tylko swoją egzotyką, ale także niesamowitym zróżnicowaniem. To kraj, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Północ państwa przypomina nieco europejskie wybrzeże śródziemnomorskie, a w średniowiecznych miastach znaleźć można wiele luksusowych kurortów. 

Mimo to region ten nie zatracił jeszcze swojego dawnego charakteru - z jednej strony ze względu na zdominowanie przez kulturę arabską, a z drugiej na przywiązanie jego mieszkańców do tradycji. Jeżeli jednak nie przepadacie za wypoczynkiem nad morzem, możecie udać się w tutejsze góry Atlas. Rozciągają się one na południe od Fezu, we wschodniej części kraju. 

Maroko słynie z tego, że stanowi prawdziwy raj dla miłośników wspinaczki i trekkingu. Wspaniałą atrakcję stanowi także podróż przez pustynię. Najpopularniejszy punkt wypadowy do takich wycieczek stanowi miejscowość Merzouga. Marokańską Saharę zwiedzić można samochodem terenowym albo na grzbiecie wielbłąda.

Marrakesz

Jednym z najbardziej niesamowitych miejsc Maroka jest Marrakesz. "Czerwone miasto", bo tak bywa nazywany, posiada wielowiekową historię, a od założenia w okresie średniowiecza był wielokrotnie rozbudowywany. Wraz z kilkoma innymi marokańskimi ośrodkami słynie z tego, że jako jedno z niewielu miejsc na ziemi daje okazję do przyjrzenia się sztuce wczesnoislamskiej.

Do najsłynniejszych zabytków należy Meczet Kutubijja. Ten pochodzący z XII wieku budynek zaprojektowany jest w tradycyjnym stylu arabskim. Z kulami, którymi ozdobiona jest jego wieża, wiąże się bardzo ciekawa legenda. Według niej dawniej miało być ich o jedną mniej, a wszystkie wykonane były ze złota. 

Czwarta, ostatnia, miała pochodzić z przetopionej biżuterii, która należała do żony jednego z kalifów. Kobieta przekazała ją w ramach pokuty za złamanie postu w Ramadanie. Sama nazwa świątyni pochodzi o tradycyjnego targu, który odbywał się pod jej bramami. Wokół wieży niegdyś rozkładali się handlarze rękopisów, stąd też Kutubijja, czyli "księgarze".

Bardzo popularnym miejscem jest także Dżamaa al-Fina, czyli największy plac w całym Marrakeszu. Wśród podróżników stał się znany przede wszystkim dzięki hippisom, ale do dziś zachwyca swoim urokiem i atrakcjami. W ciągu dnia pełni funkcję targowiska, ale wieczorami zmienia się nie do poznania -  ściągają tu wówczas miejscowi artyści, muzycy, zaklinacze węży, a nawet ... dentyści. Aż do północy odbywają się niezwykłe pokazy. Jest to też świetna okazja, żeby spróbować tradycyjnej marokańskiej kuchni. Na całym placu rozkładane są wówczas stoliki okolicznych restauracji.

Arabskie suki

Maroko słynie także z suków, czyli tradycyjnych arabskich bazarów. Na targowiskach można kupić tu wszystko - od pamiątek i bajecznych tkanin, bo lokalne produkty spożywcze i przyprawy. Nawet, jeżeli nie jesteście miłośnikami takich miejsc i wolicie omijać je podczas podróży, w Maroku warto zrobić od tego wyjątek. 

Uliczny handel stanowi bardzo ważny element tutejszej kultury, a targowanie się, podobnie jak w innych państwach arabskich, jest tutaj jednocześnie sztuką, tradycją i formą współżycia w społeczeństwie.

Do najpopularniejszych suków należą targowiska Marakeszu, m.in. Zrabia, gdzie można nabyć piękne dywany, Laghzel z wełną, czy Smarine, na którym sprzedaje się przede wszystkim pamiątki turystyczne. Fez natomiast słynie jako światowe centrum garbarzy, stąd też właśnie z tą specjalnością związany jest najpopularniejszy lokalny bazar. Tutejsi rzemieślnicy do dziś na swoich stoiskach wyprawiają skóry w tradycyjny sposób.

Kilka praktycznych informacji

Planując podróż, warto wziąć pod uwagę to, że Maroko należy do zupełnie innego kręgu kulturowego. Chociaż miejscowi stopniowo coraz bardziej przymykają oko na łamanie niektórych zakazów wynikających z ich wiary, należy jednak odnieść się z szacunkiem do tutejszych zwyczajów i zasad. Dotyczy to przede wszystkim stroju, który nie powinien być zbyt wyzywający.

Polacy nie podlegają żadnym specjalnym przepisom wizowym. Wymagany jest jedynie paszport, który powinien być ważny przed kolejne pół roku. Nieco bardziej skomplikowane prawo dotyczy wwozu i wywozu pieniędzy. Dirham marokański można zakupić jedynie w kraju - niemożliwe jest wywiezienie dewiz z kraju. 

W podróż najlepiej zabrać jest ze sobą euro. U ulicznych handlarzy można spotkać się nawet z podawaniem cen w europejskiej walucie. Jej popularność związana jest z tym, że jako była francuska kolonia, Maroko do dziś utrzymuje dosyć bliskie stosunki z tym państwem. Warto także pamiętać o zachowaniu paragonów z kantoru, ponieważ podczas odprawy może pojawić się prośba o udokumentowanie wywożonej przez siebie kwoty.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej