Na karnawał do Szwajcarii

Tu odnajdą się, zarówno zapaleni narciarze, jak i amatorzy dobrych imprez.

Zdjęcie

Karnawał w Szwajcarii /123/RF PICSEL
Karnawał w Szwajcarii
/123/RF PICSEL

Kiedy myślimy o karnawale, zwykle przed oczami stają nam tancerki samby prosto z gorącego Rio de Janeiro. Ale nie tylko w Brazylii możemy uczestniczyć we wspaniałych zabawach karnawałowych. W szwajcarskich dolinach także są kultywowane nie mniej rozrywkowe tradycje.

Szalony najazd czarownic i czarodziei

Niewielki narciarski kurort Belalp w jedną ze styczniowych sobót przeżywa prawdziwy najazd czarownic i czarodziei. Wydaje się, że cała okolica zamienia wtedy kijki narciarskie na miotły do latania. Zabawa trwa już od wczesnego rana.

Reklama

Wprawdzie w oficjalnym programie są zawody dla młodych sportowców, ale tak naprawdę większość przyjeżdża głównie obejrzeć zjazd czarownic. W tej konkurencji ważniejsze jest przebranie niż czas przejazdu. Jednak wielu uczestników najbardziej sobie ceni spotkanie z przyjaciółmi i wspaniały piknik na... śniegu.

To zresztą jedyny sposób, by zaspokoić głód, bo ponad dwa tysiące uczestników zabawy mogłoby wypełnić kilka restauracji tego niewielkiego ośrodka. Nie musimy się jednak obawiać tłumów.

Czarownice okupują tylko jeden stok, a kilkanaście tras jest w tym czasie zupełnie pustych. To marzenie każdego polskiego narciarza. Trasy nie są trudne, więc wytrawnym narciarzom mogą czuć niedosyt. Jednak wszystko rekompensują piękne widoki i południowa ekspozycja sprzyjająca opaleniźnie.

Zabawa rozkręca się po zdjęciu nart

Zabawa nie kończy się na stoku. Po odpięciu nart właściwie dopiero zaczyna się na dobre i trwać będzie do aż białego rana. I to nie tylko na wielkiej dyskotece w namiocie. W całym regionie popularne są orkiestry dęte. W karnawale niemal codziennie jest gdzieś jakiś „pojedynek” na muzykę. Niemal każda szkoła, parafia, czy nieformalna grupa wystawia swoją reprezentację.

Wykonywane są nie tylko tradycyjne melodie ludowe. Nie brakuje orkiestrowych aranżacji popularnych melodii z aktualnych list przebojów. Jest też miejsce na południowoamerykańską sambę. Karnawał choć w tym roku krótki, to tu z pewnością bardzo intensywny!

Informacje praktyczne

Jeżeli prócz zabawy chcemy także pojeździć na nartach warto rozważyć lot szwajcarskimi liniami. Swiss (bilety od 550 zł) przewóz nart ma wliczony w cenę. Mimo, że Szwajcaria nie jest w Unii Europejskiej, do wjazdu wystarczy nam dowód osobisty.

Wybierając tradycyjną kuchnie, szukajmy dania raclette a discretion. Oznacza to, że możemy zjeść rozgrzanego sera tyle, ile zechcemy.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej