Muzea w Sztokholmie

Niezwykła szwedzka stolica znana jest nie tylko z kolorowych kamieniczek, pysznego łososia i cumujących w porcie statkach, ale również z ogromnej ilości różnych interesujących muzeów. Na swojej stosunkowo niedużej powierzchni miasto posiada ponad 200 tematycznych galerii, będąc w tym względzie europejskim rekordzistą. Co warto zobaczyć? Postaramy się ci podpowiedzieć!

Karta sztokholmska - informacje

Wybierając się na kilkudniową wycieczkę do Sztokholmu, najlepiej zaopatrzyć się w tzw. kartę sztokholmską. Bilet ten umożliwia darmowe przejazdy komunikacją publiczną w obrębie całego miasta, zarówno autobusami i metrem, jak i kolejką aglomeracyjną, a także bezpłatny wstęp do większości lokalnych muzeów i galerii.

Dzięki niej zwiedzisz okoliczne zabytki całkowicie za darmo i będziesz mieć okazję do skorzystania z innych atrakcyjnych rozrywek (m.in. wycieczki promem pomiędzy wyspami Sztokholmu). Karta na jeden dzień dla dorosłego kosztuje około 250 zł, lecz wybierając karnet kilkudniowy możemy spodziewać się o wiele niższej ceny. 

Reklama

Dzieci do 6 lat mogą korzystać ze wszystkich atrakcji wraz z posiadającym kartę dorosłym. Bilet najlepiej kupić na miejscu - dostaniemy ją na lotniskach, w przystaniach promowych oraz większych hotelach.

Najciekawsze miejsca w Sztokholmie

Czy podróżujemy z naszymi pociechami, czy w dorosłym gronie, nie zapominajmy, że dalej mamy w sobie pierwiastek dziecka. Odkryjemy go na nowo w Junibacken, czyli specjalnym muzeum, poświęconym tylko i wyłącznie postaciom z północnej literatury dziecięcej, a głównie książkom autorstwa Astrid Lindgren. Już pod drzwiami wita nas pomnik pisarki - pełni entuzjazmu wchodzimy do środka, by zobaczyć rekonstrukcję willi Pippi Pończoszanki, przejechać się kolejką oprowadzającą po magicznym świecie opowieści i zajrzeć do domu Muminków. 

Muzeum to stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych szwedzkich atrakcji. Podczas spaceru starówką, warto zaglądnąć jeszcze do drugiej słynnej galerii - Muzeum Vasy. Jego nazwa pochodzi od statku, który niegdyś zatonął u brzegów miasta, a w XX wieku został wyłowiony i odrestaurowany. Obecnie można go oglądać właśnie na tej niezwykłej wystawie.

Muzea historyczne w pałacu

W najważniejszej sztokholmskiej twierdzy, Pałacu Królewskim, znajdują się trzy zdecydowanie warte zobaczenia muzea. Pierwsze z nich, muzeum Kungliga Slottet, oferuje turystom przyjrzenie się realiom życia rodziny władców w ich prywatnych apartamentach i poznanie, chociaż w ogólnym stopniu przeszłości kraju i jego polityki. 

Wszystkim miłośników historii polecamy natomiast rzut oka do skarbca szwedzkich monarchów. Na jego wystawach pokazane są najważniejsze królewskie insygnia - korona Eryka XIV, miecz Gustawa Wazy i inne interesujące eksponaty. Jeszcze chwila spędzona w królewskiej zbrojowni wśród rycerskiego wyposażenia i można ruszać na dalsze zwiedzanie - tym razem na pięknej wyspie Djurgården.

Wyspa Djurgården i jej atrakcje

Podczas pobytu w Sztokholmie nie można ominąć jedynej w swojej rodzaju zielonej wyspy Djurgården. Znana przede wszystkim ze znajdującego się na nim parku rozrywki, może pochwalić się również ciekawymi obiektami kulturowymi. Przed nami niewielkie XIX-wieczne muzeum Rosendals Slott udostępniane turystom w miesiącach letnich i położony tuż obok wielki Skansen. To właśnie w nim dowiemy się wszystkiego o północnej kulturze i obyczajach. 

Za największą galerię kulturalną w całej Szwecji uznaje się zaś Muzeum Nordyckie, którego zbiory zachwycą nawet tych nie przepadających za sztuką. Nieważne jednak którą z przedstawionych tu kolekcji zdecydujesz się zobaczyć - wszystkie są tak samo godne uwagi, a ich wystawy zapamiętasz na bardzo długo!Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej