​Mongolia - ważne informacje dla turystów

Jedziesz do Mongolii? Dowiedz się, jakich dokumentów potrzebujesz do przekroczenia granicy, sprawdź, kiedy pogoda będzie najładniejsza i gdzie najłatwiej wymienić pieniądze - z nami już żadne nieprzewidziane sytuacje nie powinny cię zaskoczyć!

Zdjęcie

Mongolia zachęca pięknymi krajobrazami /123/RF PICSEL
Mongolia zachęca pięknymi krajobrazami
/123/RF PICSEL

Niezbędne dokumenty

Czy aby wyjechać do Mongolii, potrzebna będzie wiza? Niestety tak. Przed wakacjami należy więc bezwzględnie wyrobić ten dokument w ambasadzie. Konieczne będzie złożenie podania, które można pobrać ze strony internetowej ambasady, wraz z fotografią. Opłata za jednokrotną wizę pobytową w celach turystycznych do 30 dni wynosi 47 dolarów, więc stosunkowo dużo, szczególnie jeśli do kosztów doliczymy jeszcze cenę wizy rosyjskiej, która będzie niezbędna podczas podróży koleją. 

Dodatkowo, warto mieć ze sobą odpowiednie ubezpieczenie albo sprawdzić, czy to, którym jesteśmy objęci w Polsce będzie obowiązywało na terenie Mongolii. Na ogół obce polisy są honorowane za granicą, lecz powodują uciążliwe formalności przy uiszczaniu opłat za opiekę medyczną lub w razie wypadku. Mimo to - koniecznie w nie zainwestujmy!

Reklama

Waluta i ceny

Obowiązującą w Mongolii walutą jest tugrik. Pieniądze wymienimy tylko i wyłącznie tuż po przekroczeniu granicy i tam też należy odsprzedać pozostałą nam gotówkę (niestety poza krajem nigdzie już się jej nie pozbędziemy). Uważajmy podczas korzystania z usług miejskich kantorów - często proponują oni bardzo niekorzystny kurs, więc nie dajmy się oszukać! 

Jeżeli wybieramy się na wycieczkę do Ułan Bator, możemy również zabrać ze sobą kartę płatniczą, bo mimo że płatności bezgotówkowe nie są jeszcze zbyt popularne, to mamy tutaj szansę skorzystać z bankomatu. Z racji, że Mongolia jest tanim krajem, szczególnie jeśli chodzi o noclegi czy żywność, więc na dzienny budżet wystarczy przeznaczyć około 40-50 złotych. Niestety ceny transportu ostatnio wzrosły, dlatego chcąc dużo podróżować, uwzględnij koszt biletów to w swoim planie.

Pogoda w Mongolii, czyli kiedy najlepiej jechać na urlop

Przyjemne temperatury, brak opadów, bezchmurne niebo... Pogoda Mongolii zdecydowanie zachęca do odkrywania jej uroków! Na przelotne deszcze trafimy jedynie w górach i na północy kraju, lecz nie są one uciążliwe, stanowiąc raczej miłą odmianę od grzejącego słońca. Latem na cały obszarze państwa rejonach panują wielkie upały, dlatego wyjazdy wtedy polecamy tylko miłośnikom gorąca. 

Mongolia to cel idealny przede wszystkim dla backpackerów - mimo że sezon panuje tam niemal cały rok, to rzadko kiedy natkniemy się na hałaśliwe grupy turystów. Ciągnące się aż po horyzont pustkowia i nietknięte ręką człowieka rubieże możemy odwiedzić więc zawsze, kiedy tylko mamy ochotę.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej