​Mombasa - turystyczna stolica Kenii

Znana ze uroków egzotycznej fauny i flory Kenia może zachwycać również atrakcjami turystycznymi swoich miast. Mombasa, druga co do wielkości aglomeracja, od lat przyciąga tysiące podróżników zauroczonych jej niezwykłym klimatem i bogactwem kulturowym.

Burzliwa historia portowego miasta

Centralnym punktem każdej wycieczki do Kenii jest wizyta w Mombasie. Mało kto jednak wie, jak burzliwą przeszłość ma za sobą to portowe miasto. Założone w XI wieku przez kupców z Bliskiego Wschodu latami pełniło funkcję głównego ośrodka handlowego wschodniej Afryki. 

W 1500 roku Portugalczycy podczas ekspansji na południe podbili te tereny i wybudowali na nich ogromną fortecę, mającą chronić ich przed atakiem od strony morza. Koniec XVII wieku przyniósł najeźdźców ze wschodu, a miasto zostało włączone do ziem Sułtanatu Omanu. Po wielu walkach arabsko-francuskich Mombasę ostatecznie przejęli Brytyjczycy, a w 1963 roku została oficjalnie miastem niepodległej Kenii.

Reklama

Fort Jesus i stare miasto w Mombasie

Centralnym punktem, od którego najlepiej będzie rozpocząć spacer po Mombasie, jest oczywiście Fort Jesus. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO forteca przez setki lat pełniła wiele ważnych funkcji. Jej istnienie miało wielki wkład w obronę okolicznych ziem przed dostaniem się w ręce wrogów, długi czas pełniła funkcję więzienia, a obecnie mieści w sobie muzeum. 

Do dziś zachowały się tylko szczątki niegdyś potężnej fortecy. Mimo to bogate architektonicznie wnętrza "Sali Mazruich" i "Domu Omańskiego" wciąż zachwycają odwiedzających ruiny turystów.

Warto zaznaczyć, że nie tylko tam, ale również na całym starym mieście wyraźnie dostrzec można ślady burzliwej historii Mombasy. Świadczą o niej występujące licznie meczety, a także różnorodne style budowy, które dobrze widać na frontach kilkusetletnich budynków. Najstarsza część Mombasy mieści się na wybrzeżu- tam też można zobaczyć średniowieczne grobowce.

Atrakcje turystyczne Mombasy- co warto zwiedzić?

Ochronę przed palącym słońcem znajdziemy w jednej z wielu kenijskich świątyni. Najciekawsza z nich, Jain Temple, jest trudna do odnalezienia, lecz warto spróbować: jej atmosfera należy do naprawdę niezwykłych. 

Nie można zrezygnować również z przejażdżki tradycyjną afrykańską rikszą boda-boda. Atrakcją dla dzieci i dorosłych są wszechobecne stragany, pełne nie tylko tandetnych pamiątek, ale również etnicznych cudeniek. Na mombaskich targach handluje się niemalże wszystkim. Można tam zaopatrzyć się w piękne ręczne wyroby, ale też w niespotykane w Europie egzotyczne owoce. 

Koniecznie trzeba spróbować lokalnej kuchni- jest świetna, jak w każdym miejscu, w którym przenika się tak wiele odmiennych kultur. Na zwiedzanie tak niesamowitego miasta, jakim jest Mombasa, warto przeznaczyć więcej niż tylko parę godzin.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również