Miejsca w Ameryce Północnej, które warto zobaczyć

Ameryka Północna to głównie trzy kraje i trzy odmiennie typy kulturowe. Na północy leży Kanada - wyważona, spokojna, ceniąca tradycję i przewidywalność. W części środkowej Stany Zjednoczone - kraj największych kontrastów i największych możliwości. I wreszcie na południu Meksyk - latynoska mentalność i swoboda.

Zdjęcie

Piramida w Teotihuacan /123/RF PICSEL
Piramida w Teotihuacan
/123/RF PICSEL

Jak się poruszać?

Najwygodniejszą i najszybszą opcją przemieszczania się po kontynencie jest podróż samolotem. Na mniejsze odległości warto wybierać autobus lub samochód. 

W miastach można korzystać z komunikacji miejskiej, w dużych metropoliach metro, w pozostałych głównie autobusy i taksówki. Pociągi i promy to raczej atrakcje, jedynie w wybranych miejscach kontynentu służą jako normalne środki transportu.

Reklama

Co warto zobaczyć?

Ameryka Północna oferuje nam w jednym miejscu wszystko, co jest dostępne w innych częściach świata. Ale tutaj wszystko jest większe. Na ogromnych krawędziach kanionów, w których płyną potężne rzeki, można prześledzić historię Ziemi z ostatnich 6 milionów lat. Liczne parki narodowe zachwycają przyrodą. 

Wysokie góry, ośnieżone szczyty, lodowce, górskie jeziora i lasy przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku. Drzewa tak wielkie, że są w nich wydrążone tunele na samochody. Piaszczyste plaże zachęcające do odpoczynku. Miasta metropolie z niezliczoną ilością drapaczy chmur. Wioski indiańskie i rezerwaty. 

Autostrada Panamerykańska, o długości ponad 25000 km, łącząca Alaskę z Ziemią Ognistą w Ameryce Południowej. Zorze polarne. Raj dla surferów - plaże nad Zatoką Meksykańską. Pozostałości po kulturach Indian, Piramidy Słońca i Księżyca.

Teotihuacan to wyjątkowe miasto. Według legend zbudowane przez olbrzymów, z Piramidą Słońca i Księżyca, które powstały bez użycia metalowych narzędzi. Tutaj, według mitów indiańskich, powstał świat, powstało słońce i księżyc. Do Teotihuacan można się dostać autobusem z Meksyku, piramidy można także obejrzeć lecąc nad nimi balonem.

Chichen Itza na półwyspie Jukatan to zrujnowane i porośnięte roślinnością miasto założone przez Majów. Znajdują się tam ogromne kamienne budowle, świątynie, pałace i galerie z kolumnadami. Warto zobaczyć największe boisko do gry w ullamalitzli, czyli grę polegającą na przerzuceniu piłki przez jeden z kamiennych pierścieni zawieszony na murze 4 metry nad ziemią. 

Zwiedzać można także Świątynię Wojowników, El Castillo, czyli Świątynię Kukulkana oraz Ślimaka - okrągłą wieżę, która prawdopodobnie służyła do obserwacji astronomicznych. Do Chichen Itza można się dostać autobusem.

Meksyk - miasto skrajności, z jednej strony zachwyca przybyszów dźwiękami, smakami i zapachami, a z drugiej przytłacza przeludnieniem i biedą. Centralny plac Meksyku, Plaza de la Constitution, jest jednym z największych na świecie, jego długość i szerokość przekraczają 200 m. 

Nad placem dominuje największy kościół Ameryki Łacińskiej, budowany przez prawie 300 lat - Catedral Metropolitana. W Coyoacan i San Angel, najpiękniejszych dzielnicach miasta, nadal utrzymuje się kolonialna atmosfera. Pełno tu pamiątek do Diegu Riverze i Fridzie Kahlo.

Floryda, czyli przede wszystkim plaże i sporty wodne. Ale nie tylko. To także ważne centrum świata mody. Z Florydy wywodzi się wielu artystów powiązanych z rapem czy hip-hopem. Tutaj znajduje się wysunięty najdalej na południe punkt Stanów Zjednoczonych. Na Florydzie zwiedzić można Muzeum Wraku. A następnie przejechać się drogą łączącą część kontynentalną z wyspami archipelagu Florida Keys - m.in. mostem o długości prawie 11 km.

Góra Rushmore w Dakocie Południowej i pomnik czterech prezydentów. To jeden z symboli Stanów Zjednoczonych - wykute w skale twarze Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta i Abrahama Lincolna. Około 15 km na południowy zachód znajduje się Pomnik Szalonego Konia - kuty w skale monument poświęcony wodzowi Dakotów. Prace nad nim rozpoczął w 1948 rzeźbiarz polskiego pochodzenia, Korczak Ziółkowski. Wysokość całej rzeźby to 170 m, długość ponad 190 m. Zostanie ona ukończona prawdopodobnie w połowie XXI wieku.

Upadłe miasto Detroit. W przeszłości był to jeden z najważniejszych na świecie ośrodków produkcji samochodów. Na skutek m.in. złego gospodarowania przestrzennego i spadku zatrudnienia w przemyśle, miasto w 2013 roku ogłosiło upadłość. Obecnie wyludnia się w zastraszającym tempie, gigantyczne miasto-widmo straszy pustymi dzielnicami, fabrykami i kościołami, powoli stając się osobliwą atrakcją turystyczną. Przyciąga zwłaszcza fotografów.

Park Narodowy Jasper w Kanadzie, obejmujący wschodnie stoki Gór Skalistych. Urwiste szczyty górskie, głębokie wąwozy, rwące rzeki, huczące wodospady, gorące źródła mineralne i lodowata woda w jeziorach - to miejsce jak z pocztówki. Można tam dotrzeć niezależnie od pory dnia, pory roku i pogody.

Vancouver - kiedyś osada drwali i wielorybników, dzisiaj ósme co do wielkości miasto Kanady. To kraina parków, których jest w mieście 180, ale także sportów zimowych. Najlepiej dostać się tam samolotem, a po samym mieście poruszać się samochodem. Miasto znane jest z wiszących mostów. Jednak największą atrakcją Vancouver jest Akwarium w Parku Stanleya, otwarte przez cały rok w godzinach od 10 do 17.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Zwiedzanie Pułtuska

    Położony pięknie nad rzeką, z fantastyczną historią, zabytkami i prawdziwie kosmicznymi atrakcjami, Pułtusk jest wyśmienitym celem na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. więcej