​Meksyk - zwiedzanie, atrakcje, zabytki

Ojczyzna Azteków, sombrerro i tequilli... Czy trzeba czegoś więcej, by chcieć wyruszyć na podróż właśnie do Meksyku? Warto wiedzieć, że czekają na nas tutaj nie tylko kojarzone z tym krajem kaktusy i równie słynne burito - państwo słońca zachwyci nas zarówno swoją niepowtarzalną kulturą, jak i wyjątkowymi w skali światowej perłami architektonicznymi. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się wszystkiego o najważniejszych meksykańskich atrakcjach.

Zdjęcie

Meksyk zachwyca kulturą i architekturą /123/RF PICSEL
Meksyk zachwyca kulturą i architekturą
/123/RF PICSEL

Wakacje w Meksyku? Dlaczego nie!

Do wyboru mamy słoneczne wybrzeże wraz z lazurową wodą, prześlicznymi piaszczystymi plażami i formacjami skalnymi w cieniu tropikalnych palm oraz położone wysoko w górach miasteczka, stołeczną metropolię i poukrywane w głuszy pozostałości azteckich cywilizacji. 

Z jednej strony błękitna tafla oceanu z rafami koralowymi, świetnie nadająca się do uprawiania sportów wodnych, a z drugiej czekająca na odkrycie tajemnicza kultura prekolumbijskich ludów, ze śladami na półwyspie Jukatan. Nieważne czy jesteś miłośnikiem leniwego wypoczynku, czy wolisz spędzać czas aktywnie zwiedzając - w Meksyku każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź sam!

Reklama

Meksykańskie miasta

Poznawanie obyczajów kraju kontrastów zaczniemy od wizyty w jego najważniejszych metropoliach. Na pierwszy ogień weźmy Mexico City. Gigantyczna stolica początkowo zdumiewa i przeraża swoim ogromem, ruchliwością i barwnością. Zatłoczone ulice, gwar, ruch: wydawać by się mogło, że to wielkie miasto nigdy nie zasypia. To jasne jak słońce, że nie można ominąć go na swojej trasie zwiedzania.

Położona w samym centrum wyspa Zocalo z Plaza de la Constitution stanowi samo serce imponującej metropolii. To właśnie tam znajdziemy takie zabytki jak barokowo-klasycystyczną Katedrę, wzniesiony na ruinach siedziby królewskiej Azteków Pałac Narodowy czy XVII-wieczne kościoły. W stolicy koniecznie odwiedźmy jeszcze Narodowe Muzeum Antropologiczne, ogród zoologiczny i ogromny Park Chapultepec. 

Kolejne na naszej trasie jest nieco mniejsze Taxco de Alarcon. Położone na południe od Mexico City miasto słynie z lokalnych srebrnych wyrobów i kolonialnej zabudowy. Spacerując jego uliczkami zwróćmy uwagę przede wszystkim na górujący nad rynkiem kościół Santa Prisca z różowego kamienia oraz monumentalną figurę Chrystusa. 

Wszystkim miłośnikom sportów wodnych polecamy natomiast wizytę w Puerto Escondido, a tym planującym poznać nieco wiejskiej kultury, wycieczkę do San Cristobal de las Casas.

Największe atrakcje Meksyku

Organizując wyjazd do tego niezwykłego kraju, zwróćmy uwagę na miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Biorąc pod uwagę burzliwą przeszłość Meksyku, zaplanujmy chociaż kilka dni poznawania azteckiej kultury. Piramidy Słońca i Księżyca w Teotttihuacan czy znajdujące się w stanie Chiapas stanowiska archeologiczne pozwolą nam odkryć nieco tajemnic związanych z codziennym życiem dawnych mieszkańców tych terenów. Wycieczki umili nam tropikalna przyroda, zupełnie inna od tej europejskiej. 

Gigantyczne kaniony bijące rekordy Ameryki Północnej, wiecznie zielone dżungle czy gigantyczne baobaby to widoki, których nie zapomnimy do końca życia. Zawsze możemy również wypocząć na którejś z piaszczystych plaż lub wybrać się do znajdujących się na północy rezerwatów, w których zetkniemy się z absolutnie wyjątkową fauną i florą. Z mniej uczęszczanych, lecz prześlicznych miejsc polecamy także Huasteca Potosina - region słynący z naprawdę urokliwej natury.

O czym koniecznie pamiętać, będąc w Meksyku?

Odpowiedź brzmi: o kulturze! Posłuchajmy słynnych mariachi, weźmy udział w lokalnych festiwalach, zatańczmy salsę, spróbujmy miejscowych przysmaków. Czekają tu na nas jajka mrówek, prażone świerszcze, a także przepyszne burito i tortille. Meksyk słynie także oczywiście z tequilli, którą doceni każdy miłośnik alkoholu, oraz, nieco mniej znanej, lecz naprawdę niezwykłej, wódki z agawy.

 Butelka takiego trunku idealnie nada się na prezent dla kogoś z rodziny. Jako pamiątki zaopatrzmy się również w tamtejsze wyroby rzemieślnicze - kolorową biżuterię, ręcznie plecione obrusy i tkaniny.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej