​Meksyk - informacje praktyczne

Jeżeli kusi cię słoneczny Meksyk i marzysz, by spędzić wakacje na jego gorącym wybrzeżu, nie zwlekaj! Dzięki naszym wskazówkom szybko i bezboleśnie zaplanujesz wyjątkowy urlop bez wychodzenia z domu. Sprawdź, kiedy pogoda będzie najlepsza, jakich dokumentów potrzebujesz do przekroczenia granicy i na co należy uważać podczas tej egzotycznej podróży.

Zdjęcie

Zocalo w Mexico City /123/RF PICSEL
Zocalo w Mexico City
/123/RF PICSEL

Kiedy najlepiej zaplanować podróż do Meksyku?

Ze względu na panujący w kraju różnicowany klimat, wymarzony urlop możemy zorganizować niemal o każdej porze roku. Weźmy jednak pod uwagę, że w okolicach zwrotnika klimat jest bardziej wilgotny i opady częstsze, a na wybrzeżu w sierpniu i wrześniu występują huragany. Omijajmy więc raczej miesiące jesienne, planując podróż w czasie sezonu, czyli w grudniu, styczniu lub lutym albo w okresie wakacyjnym. 

Przepiękna pogoda umili nam wówczas zarówno aktywne zwiedzanie, jak i leniwy wypoczynek na plaży. Jeżeli jednak przeszkadzają ci spore ilości turystów, zdecyduj się na wyjazd wiosną - nie dość, że będzie ciepło, to jeszcze unikniesz w ten sposób zetknięcia z uciążliwymi tłumami przybyszów z całego świata.

Reklama

Niezbędne dokumenty, pieniądze i ceny

Jako obywatele Polski nie potrzebujemy wyrabiać wizy, jeżeli nasza wycieczka ma wyłącznie cel turystyczny i nie będzie trwała dłużej niż 180 dni. Koniecznie zabierzmy za to ze sobą ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy paszport. Mając jednak w planach dostać się na terytorium Meksyku od strony amerykańskiej granicy, niezbędna będzie także wiza do USA. 

Podczas kontroli celnej wymagane jest wypisanie deklaracji, jeżeli wwozimy ze sobą więcej niż 10 tysięcy dolarów. Dodatkowo, każdy cudzoziemiec odwiedzający kraj musi ponieść opłatę turystyczną w wysokości 25 USD. Obowiązującą w Meksyku walutą jest peso (4 peso to około 1 zł). W niemal każdym większym mieście bez problemu natrafimy na kantor, bank i bankomat, dlatego nie potrzebujemy nosić ze sobą dużo lokalnej gotówki. 

Ceny są bardzo podobne do polskich, a ich wysokość zależy głównie od sezonu. Za nocleg w hostelu zapłacimy około 130 pesos, za posiłek 50-70 pesos, a piwo kosztować nas będzie 12 peso.

Na co uważać? Bezpieczeństwo i zdrowie

Niestety Meksyk nie jest bardzo bezpiecznym krajem, dlatego uważajmy, szczególnie podróżując samotnie. Zachować rozwagę należy przede wszystkim podczas przemieszczania się po jego terenach oraz wieczornego zwiedzania. Wszystkie dokumenty i pieniądze trzymajmy w bankowych sejfach, aby nie chodzić wraz z nimi po mieście. 

Osobnym zagadnieniem są również kwestie zdrowotne. W Meksyku panuje dość duży odsetek zachorowań na amebozę, dlatego nie należy pić wody z kranu i jeść w podejrzanych jadłodajniach. Przed wyjazdem upewnijmy się także, że jesteśmy zaszczepieni na żółtaczkę. Z powodu panującej w kraju pogody, do walizki spakujmy dużo lekkich ubrań, kapelusz i krem z wysokim filtrem UV. Nie można również zapomnieć środków przeciwko owadom - okażą się absolutnie niezbędne!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również