​Malaga - sekrety twierdzy Alcazaba

Hiszpańskie Costa del Sol kryje więcej tajemnic niż można by się spodziewać! Jeżeli marzysz o absolutnie niezapomnianych wakacjach, koniecznie wybierz się do Malagi i poznaj wszystkie sekrety Alcazaby - mauretańskiej twierdzy, jednej z największych na terenie Hiszpanii.

Zdjęcie

Alcazaba de Malaga /123/RF PICSEL
Alcazaba de Malaga
/123/RF PICSEL

Parę słów o historii

Ulokowana na wznoszącym się nad Malagą wzgórzu Alcazaba została stworzona w okresie rządów dynastii Hammudidów w IX wieku. Jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza cytadelę. Według badań archeologicznych, do wybudowania fortecy wykorzystano materiały pozyskane z dawnego rzymskiego teatru oraz innych starożytnych budowli. 

Katolicy przejęli miasto wraz z twierdzą dopiero w XV wieku, podczas jednego z najdłuższych hiszpańskich oblężeń, i urządzili wnętrze obiektu zgodnie z panującymi ówcześnie standardami. Co ciekawe, budynek stanowi największą muzułmańską fortyfikację jaka zachowała się na terenach kraju.

Reklama

Alcazaba - dlaczego warto?

Odkrywając sekrety Malagi, dostaniemy okazję zwiedzenia mnóstwa interesujących kościołów oraz muzeów, ale nigdzie nie będzie aż tak ciekawie jak w Alcazabie. Dlaczego? Monumentalna mauretańska forteca mimo upływu lat, wciąż robi ogromne wrażenie. Panorama okolicy rozciągająca się z jej wysokich murów zapiera dech w piersiach, a zgromadzone wewnątrz Muzeum Archeologicznego eksponaty zainteresują nawet tych niepasjonujących się historią. 

Co więcej, spacerując po twierdzy, będziemy mogli podziwiać unikalną mieszankę architektury muzułmańskiej z europejską - m.in. mauretański łuki, prześlicznie rzeźbione fontanny czy typowo hiszpańskie ogrody.

Okolice twierdzy

Po zwiedzeniu interesującej mauretańskiej fortecy, warto wybrać się w górę zbocza - aż do pozostałości zamku Gibralfaro. Średniowieczna forteca została wzniesiona przez Jusufa I w XIV wieku na miejscu dawnych zabudowań fenickich. Twierdza pełniła funkcje zarówno mieszkalne (rezydował w niej Ferdynand II Katolicki), jak i militarne. 

Co ciekawe, jej mury biegną zygzakiem, tak, aby nie trzeba było dobudowywać baszt, a główne bramy zaprojektowano w taki sposób, by atakujący po sforsowaniu pierwszej musieli zmienić kierunek - uniemożliwiało to m.in. użycie taranów. Do zwiedzania udostępniono obecnie całą fortyfikację, z której roztacza się przepiękny widok na Malagę, oraz budynek prochowni, gdzie urządzono wystawę wojskową.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej