Majówka z tanimi lotami - wszystkie strony świata

Majówka na Mazurach lub w Zakopanem może się już znudzić. Jeżdżenie do dobrze znanych miejsc nie daje już tego dreszczyka emocji, który czujemy jadąc w nieznane. Podróże rozwijają i uczą, a także pozwalają na przeżycie niezapomnianej przygody. Poniżej prezentujemy pomysły na majówkę z tanimi liniami lotniczymi.

Zdjęcie

Świątynia Wat Arun w Bangkoku /123/RF PICSEL
Świątynia Wat Arun w Bangkoku
/123/RF PICSEL

Na południe

Wiosną, od marca do maja linie lotnicze oferują bilety na Cypr po okazyjnych cenach. Polecimy z Krakowa albo z Warszawy do Pafos lub do Larnaki. Ta propozycja powinna zainteresować tych, którzy lubią poleniuchować na plaży, ale nie chcą przeleżeć całego wyjazdu. 

Cypr ma fascynującą, chociaż nieraz tragiczną historię, więc znajdziemy tu ślady różnych  - od neolitycznej osady w pobliżu miasteczka Chirokitia, przez rzymskie, bizantyjskie i weneckie fortyfikacje po meczety stawiane przez Turków w XIX wieku. Jeżeli nie macie głowy do wyszukiwania najlepszych okazji, skorzystajcie ze strony City Break Cypr.

Reklama

Jeżeli na południe, to do wyboru pozostaje też Mediolan, miasto mody, piłki nożnej i opery z widowiskową katedrą Doumo. Na takiej majówce nie tylko skosztujecie wspaniałej kuchni włoskiej, ale też zobaczycie oryginał Ostatniej wieczerzy Leonarda da Vinci. Coś nieco bardziej współczesnego czeka w Muzeum Triennale.

Na północ

Mało popularnym, przez co tym jeszcze bardziej atrakcyjnym pomysłem wydaje się spędzenie wiosennych wakacji w Finlandii. Najtańsze loty będą oczywiście do Helsinek, gdzie z pewnością nie można się nudzić, ale zupełnie subiektywnie polecamy Turku, ośrodek akademicki z długą historią, ciekawymi zabytkami pamiętającymi jeszcze mroki skandynawskiego średniowiecza i pobliskim parkiem Świat Muminków

Wybrzeże zaprasza do wycieczek rowerowych, pieszych, szukanie urokliwych ośrodków ze wspaniałymi widokami.

Dzięki tanim lotom łatwo dostać się także do Kopenhagi, miasta Hansa Christiana Andersena, w którym ceni się hygge, tzn. przytulność: nie tylko pomieszczenia mają mieć dobrą atmosferę, ale także samo miasto ma ją budować. 

Nawet łódki pływające po miejskich kanałach są hygge. W Danii nie można czuć się źle. O dobre samopoczucie mieszkańcy stolicy dbają także poprzez jazdę na rowerze. Tyle dwuśladów nie ma nawet w Amsterdamie i ten sposób zwiedzania wydaje się najbardziej odpowiedni.

Na zachód

"Zawsze będziemy mieć Paryż" - mówi Rick w kultowej Casablance do ukochanej Ilsy. To też powinno być naszą dewizą przy szukaniu pomysłów na podróże. Paryż ze swoją  fascynującą atmosferą i burzliwą historią zawsze zaoferuje nam niezapomniane i odświeżające wrażenia. No i do tego kuchnia francuska, która wcale nie ogranicza się do żabich udek czy ślimaków... 

Proponujemy udać się na spacer po Paryżu śladami ulubionego artysty, który tu żył i z pewnością zostawił po sobie jakieś ślady. Nie musi być to Francuz. Modigliani czy Mickiewicz też mieli udział w barwnych dziełach miasta.

Podobny pomysł można zrealizować w kosmopolitycznym Londynie. Możemy za temat przewodni wziąć ulubiony film i przez chwilę poczuć się jak Nicole Kidman w Godzinach, albo spróbować znaleźć wiktoriański Londyn z Sweeneyego Todda. Jeżeli braknie nam pomysłów, nie ma się co martwić - miasto samo nas wciągnie.

Na wschód

Wschód Bliski czy Daleki? Proponujemy trzy rozwiązania: Tel Awiw, Gruzję i Bangkok. Pierwsza opcja jest polecana osobom lubiącym zwiedzanie nowego i starego, bo taka jest właśnie stolica Izraela. Z jednej strony mamy wspaniałą, zabytkową Jaffę, a z drugiej prężnie się rozwijającą metropolię, w której i tak odbija się duch żydowskiej tradycji. 

Ci, którzy wolą aktywny wypoczynek, wędrówki po górach i generalnie jeżdżą po świecie jako backpackerzy prędzej czy później muszą zobaczyć Gruzję z jej naturalnym, kaukaskim pięknem i poznać życzliwych mieszkańców. Dzięki tanim lotom do Kutaisi można dostać się tam małym kosztem. Problem może stanowić dotarcie do interesujących podróżnika miejsc, ale od czego jest autostop i komunikacja krajowa.

Bangkok to propozycja dla każdego niezależnie od preferowanej przez niego formy wypoczynku. W Tajlandii są plaże, zabytki i cudowna kuchnia (uwaga, ostre!).Takie orientalne kierunku bywają trudne dla Europejczyków, ale gościnność Tajów sprawia, że wyprawa do Bangkoku jest świetna nawet jako "pierwszy raz w Azji". Do wszystkich tych miejsc warto lecieć właśnie na wiosnę i raczej pogoda nie powinna nas rozczarować. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również