Majorka: Jak w raju

To jedna z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego. Majorka ma łagodny klimat śródziemnomorski, wiecznie zielone gaje oliwne, wspaniałe plaże i polski akcent.

Majorka to miejsce wypoczynku gwiazd filmu, sportu, muzyki i świata mody. Bywali tu m.in. Charlie Chaplin, Jack Nicholson, Claudia Schiffer, zaś swoje posiadłości na wyspie mają Michael Douglas i Boris Becker. Nic dziwnego, bo wyspa zachwyca krajobrazami. Na wschodzie dominują szerokie, piaszczyste plaże, a na zachodzie wybrzeże jest skaliste. Wnętrze wyspy to wiecznie zielone gaje oliwne, pinie, migdałowce, winorośle i cytrusy.

Wybierz plażę

Reklama

Najdłuższa plaża wyspy, Playa de Palma, ma 8 km. Rozciąga się na wschód od stolicy wyspy Palmy. Jeśli jednak wolicie ciszę i kontakt z naturą, wybierz dziką Es Trenc. Z kolei najpiękniejszy kolor wody znajdziecie przy plażach ukrytych między skałami spadających do morza nagich szczytów Sierra de Tramontana (1445 m n.p.m!). To wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych. Można tu nurkować, żeglować czy po prostu pławić się w ciepłych wodach Morza Śródziemnego albo podziwiać jachty, które cumują w zatokach otoczonych skałami.

Nasi tu byli

Na wyspie odnajdziemy polskie ślady. W listopadzie 1838 r. w pustym klaszorze kartuzów w Valldemossie zamieszkali Fryderyk Chopin i George Sand. Po pobycie sławnej pary niewiele zostało. Miejscowi, obawiając się gruźlicy, spalili większość wyposażenia pomieszczeń. Dzisiaj w klasztornej celi nr 2 i 3 można oglądać ekspozycję muzealną poświęconą Chopinowi. Są tu listy, rękopisy, portrety i szkice. Jest oryginalne pianino Pleyel, na którym komponował Fryderyk.

Morskie zoo

Na wyspie również dzieci nie będą się nudzić. Najważniejsze jest oczywiście ciepłe morze, ale rajem dla nich jest też Marienland: delfinarium i morskie zoo oraz park wodny.

Stojąc w specjalnym tunelu pod powierzchnią wody, będą mogły obserwować pingwinki i lwy morskie. Najmłodsi pojadą minipociągiem wokół niewielkiego jeziorka.

JOG

Miniportfel

Na Majorkę latają tanie linie. Z Poznania i Krakowa promocyjny bilet kosztuje ok. 500 zł, z Warszawy – ponad 700 zł.

Lotnisko znajduje się 8 km od Palma de Mallorca. Podróż do miasta zajmuje ok.15 minut. Autobusy kursują co 12-15 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 2 euro.

Akwarium jest czynne codziennie w godz. 9.30-18.30 (ostatnie wejście o godz. 17). Bilet normalny: 24 euro, dziecięcy (4-12 lat): 12 euro.

Klasztor w Valldemossie można zwiedzać w godz. 9.30-18.30 (w niedziele 10-13). Wstęp 8 euro.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień

Zobacz również