​Madera - informacje turystyczne

Kuszą cię maderskie plaże, słońce i przepiękna pogoda? Sprawdź, kiedy najlepiej zaplanować urlop na portugalskim wybrzeżu, jak dostać się na Maderę i który środek transportu po wyspie będzie najwygodniejszy. Mamy dla ciebie krótki przewodnik dotyczący niezbędnych dokumentów, miejscowego klimatu i wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o Portugalii.

Zdjęcie

Madera - wiecznie zielona wyspa /123/RF PICSEL
Madera - wiecznie zielona wyspa
/123/RF PICSEL

Jak dolecieć na Maderę?

Niestety żaden z przewoźników nie oferuje obecnie bezpośrednich połączeń pomiędzy Polską a Maderą, dlatego pozostaje nam wybór odpowiedniego lotu z przesiadką. Najłatwiej będzie zacząć od podróży do którejś z europejskich stolic samochodem lub tanimi liniami. Nawet w sezonie możemy za kilkadziesiąt złotych dostać się do Berlina, Londynu czy Paryża - a z nich już prosta droga na portugalskie wybrzeże.

Easyjet, Air Berlin czy TAP Portugal to tylko niektóre z firm, których maszyny lądują w maderskim porcie lotniczym. Z samego lotniska do centrum Funchal kursują specjalne autobusy, a przejazd zajmuje około 40 minut.

Reklama

Poruszanie się po wyspie

Czy podczas pobytu na Maderze da się obejść bez wypożyczenia samochodu? Jeżeli planujemy zwiedzić nieco więcej niż samo Funchal, będzie to ciężkie, lecz wykonalne. Po wyspie kursują autobusy, lecz większość dostosowana jest do potrzeb mieszkańców, a nie turystów, przez co będziemy mieć trudności z dotarciem do wielu pięknych miejsc. Odważniejsi mogą jednak zawsze opuścić pojazd i spróbować złapać stopa - w Portugalii często się to udaje. 

Z drugiej strony, wybierając komunikację publiczną zyskamy możliwość podziwiania niesamowitych widoków bez przejmowania się niebezpiecznymi zakrętami i krętymi maderskimi drogami, które są bardzo uciążliwe szczególnie dla początkujących kierowców. Własne cztery kółka sprawią jednak, że zwiedzanie stanie się wygodniejsze i szybsze - nie omijający żadnej z najmniejszych wiosek bus porusza się czasem irytująco powoli.

Wypożyczając auto należy dokładnie przeczytać ofertę i zwrócić uwagę na stan techniczny samochodu. Pamiętajmy też, że bardziej opłaca się rezerwacja wcześniejsza, więc warto zainteresować się tym tematem przed wyjazdem, a nie już na miejscu.

Dokumenty, wizy, pieniądze

Należąca do strefy Schengen Portugalia chętnie wita przybywających do niej turystów. Wybierając się na Maderę nie potrzebujemy mieć ze sobą nawet paszportu - wystarczy nam jedynie ważny dowód osobisty. 

Jeżeli chodzi o kwestie zdrowotne, to przed wyjazdem koniecznie zaopatrzmy się w bezpłatną kartę EKUZ wydawaną w oddziałach NFZ. Uprawnia ona do darmowej podstawowej opieki medycznej na terenie państw Unii Europejskiej i w razie jakiegoś wypadku może bardzo ułatwić nam życie.

Zanim wsiądziemy na pokład samolotu wymieńmy również złotówki na obowiązujące w Portugalii euro. Warto zabrać ze sobą również kartę płatniczą, bo niemal wszędzie znajdziemy bankomaty lub bezproblemowo dokonamy płatności bezgotówkowej.

Na co uważać?

Jeszcze kilka lat temu dużym niebezpieczeństwem na Maderze była... jazda samochodem. Kręte, wąskie dróżki, nierzadko prowadzące tuż nad przepaścią to obecnie standard jedynie w dzikszej części wyspy. 

Możemy więc odetchnąć z ulgą - wybudowano wiele tuneli i szybkich autostrad, dzięki którym podróżowanie stało się o wiele przyjemniejsze i nie tak ryzykowne jak niegdyś. 

Wybierając się jednak na mniej uczęszczane tereny pamiętajmy, by zachować pełną koncentrację, spokój i obserwować to, co dzieje się na drodze. Poza tym Portugalia należy do całkiem bezpiecznych krajów - jak wszędzie powinniśmy tylko uważać na kieszonkowców i nie podróżować samotnie nocą.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również