​Madera - aktywny wypoczynek na portugalskiej wyspie

Przepiękne krajobrazy, niezapomniane widoki i historyczne miasta to nie wszystko, czym Madera kusi i przyciąga coraz to nowych podróżników. Świetne warunki pogodowe panujące na wyspie przez cały rok sprawiają, że idealnie nadaje się ona przede wszystkim dla miłośników wszelkich aktywności fizycznych.

Zdjęcie

Cabo Girao - jeden z najwyższych klifów na świecie /123/RF PICSEL
Cabo Girao - jeden z najwyższych klifów na świecie
/123/RF PICSEL

Sporty wodne

Skaliste wybrzeże i kameralne zatoczki Madery bardzo sprzyjają uprawianiu wszelkich sportów wodnych. W związku ze swoim doskonałym położeniem, cały archipelag stanowi raj dla amatorów żeglarstwa, windsurfingu czy surfingu. Najlepsze warunki do rozpoczęcia swojej przygody z morzem znajdziemy na plażach Paul do Mar, Sao Vicence i Jardim do Mar, ale w innych miejscowościach również możemy spróbować szczęścia. 

Na wyspie istnieje wiele ośrodków wypożyczających sprzęt, a także oferujących kursy szkolące dla początkujących. W większości portów można również sprawdzić swoje umiejętności podczas nurkowania - lazurowe wody oceanu sprawdzają się idealnie dla płetwonurków.

Reklama

Piesze wycieczki na Maderze

Dzięki górskiemu ukształtowaniu terenu, Madera świetnie nadaje się na długie piesze wędrówki. Warto udać się na wyprawę do północno-środkowej części wyspy - to właśnie tam mamy okazję podziwiać najpiękniejsze i najbardziej dzikie z portugalskich krajobrazów. Dobrze przygotowanym profesjonalistom polecamy również emocjonującą wspinaczkę wysokogórską i zdobywanie najwyższych okolicznych szczytów. 

Dla mniej doświadczonych, lecz chętnych poznawać nowe tereny turystów, również mamy coś specjalnego. Wędrówki po lewadach, czyli sieci kanałów irygacyjnych przecinających wyspę, poprowadzą nas przez niezwykle malownicze miejsca i pokażą prawdziwą, śródziemnomorską duszę krainy. Szlaki turystyczne wzdłuż wąwozów są doskonale oznaczone, dlatego nie sposób się wśród nich pogubić. 

Jeżeli masz tylko kilka godzin wolnego czasu, wybierz się na Levada do Norte. Trasa ta uczęszczana jest nie tylko przez przyjezdnych, ale również mieszkańców, dla których dzieci nierzadko stanowi... plac zabaw. Droga jest łatwa, lecz roztaczająca się z niej panorama doliny i sąsiadującego z nią oceanu należy do naprawdę niezapomnianych widoków. Sam szlak także prowadzi do wyjątkowego miejsca. Swój spacer skończysz bowiem na Cabo Girao, jednym z najwyższych klifów na świecie. Robi niesamowite wrażenie!

Inne sposoby spędzania wolnego czasu

Jeżeli chcemy poznać wyspę z trochę innej perspektywy, możemy wybrać się na przejażdżkę jeepem lub wypożyczyć konie ze specjalnej stadniny. Bardziej ekstremalną opcją jest lot na paralotni - polecamy go przede wszystkim tym, którzy nie boją się mocnych wrażeń! Szukając czegoś oryginalnego, trafiliśmy również na... jazdę na sankach. 

Malownicza trasa prowadząca z Monte do Funchal pozwala nam na świetną zabawę w wiklinowych pojazdach - to absolutnie niezapomniana atrakcja szczególnie dla najmłodszych. Z dziećmi warto wybrać się również do Miasta Dzieci w wyspiarskiej stolicy. Znajdujące się wewnątrz kompleksu planetarium, ścieżki spacerowe, wystawy i sale filmowe umilają czas, sprawiając frajdę zarówno pociechom, jak i ich rodzicom.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej