​Madagaskar - jak poruszać się po wyspie

Madagaskar ze względu na dominujący kolor występującej tam gleby zyskał sobie miano "czerwonej ziemi". Trzeba przyznać, że właśnie ziemi tam nie brakuje, dzięki czemu poruszanie się po wyspie może być powodem wielu ciekawych sytuacji, które nie zawsze są do przewidzenia.

Zdjęcie

Po wyspie warto poruszać się samochodami z napędem na cztery koła /123/RF PICSEL
Po wyspie warto poruszać się samochodami z napędem na cztery koła
/123/RF PICSEL

Żeby twoja podróż po Madagaskarze przebiegła jak najsprawniej i bez zbędnych niespodzianek przygotowaliśmy zestawienie dotyczące komunikacji na wyspie. Pamiętaj, żeby nigdy nie bagatelizować odległości - wyobraź sobie, że Madagaskar zajmuje większą powierzchnię od Francji!

Madagaskar drogą powietrzną

Od ponad 50 lat na terenie całej wyspy funkcjonuje jedna firma, która zajmuje się transportem lotniczym. Linie Air Madagascar działają zadziwiająco sprawnie i już dawno przyjęły standardy niemalże europejskie. To sprawi, że podróż samolotem powinna pozytywnie cię zaskoczyć. 

Reklama

Jedyny problem z którym możesz się spotkać, korzystając z usług tego przewoźnika, to ograniczona liczba lotów. Ten problem można łatwo rozwiązać planując swój pobyt z dużym wyprzedzeniem i dokonując odpowiednich rezerwacji. 

Pamiętaj o tym szczególnie gdy wybierasz się tam w sezonie turystycznym. Samoloty Air Madagascar latają nie tylko pomiędzy największymi ośrodkami miejskimi, ale oferują też kursy do pomniejszych miejscowości. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do stu dolarów amerykańskich.  

Transport samochodowy

Niestety infrastruktura drogowa na terenie całego Madagaskaru pozostawia wiele do życzenia. Dopiero w przeciągu kilku ostatnich lat można zauważyć delikatną poprawę warunków, jednak często prace robotników są szybko niweczone przez obfite opady deszczu, które są na porządku dziennym. 

W większych miastach działają wypożyczalnie samochodów, które w naprawdę niewygórowanych cenach oferują wynajęcie pojazdu wraz z kierowcą - przewodnikiem. Koszt takiej usługi to nawet kilkaset złotych za tydzień. Warto pamiętać żeby nie decydować się na tańsze wypożyczenie mniejszych modeli aut. Warunki drogowe na Madagaskarze wymagają poruszania się praktycznie jedynie samochodami terenowymi z napędem na wszystkie koła. 

Jeżeli interesuje cię opcja ekonomiczna, zdecydowanie polecamy komunikację zbiorową - minibusy, które określa się także mianem "sharred taxi" albo "taxi - broussy" (co można przetłumaczyć jako "taxi buszowe"). To zdecydowanie tani sposób na przemieszczanie się, jednak wymaga sporo wyrzeczeń i cierpliwości. 

Sharred taxi zazwyczaj dysponują kilkoma miejscami w miarę dobrych warunkach, jednak pozostali podróżni (ich liczba może sięgać nawet 20 osób) są zmuszeni jechać na czymś co przypomina zwykłą przyczepę. Często podczas tego rodzaju przejazdu można napotkać na "fotelu" obok np. zwierzęta gospodarskie lub pokaźne ładunki różnych towarów.

Alternatywne sposoby podróżowania

Podczas pobytu na Madagaskarze nie możemy zbytnio liczyć na transport kolejowy - na terenie wyspy nie ma rozbudowanej sieci torowisk a tabor pozostawia wiele do życzenia. Ciekawą i nietypową propozycją może okazać się podróżowanie drogą morską. Na Madagaskarze do dyspozycji mamy wiele jednostek pływających - od potężnych promów po mniejsze jachty a nawet kajaki. 

Za odpowiednią cenę wszystko da się wypożyczyć. Jeżeli jesteś dobrze przygotowany fizycznie to prawdziwym wyzwaniem może być podróżowanie pieszo bądź przy użyciu porządnego roweru do jazdy w trudnym terenie. W stolicy Madagaskaru będziesz miał także do dyspozycji klasyczne riksze.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej