​Lourdes - perła francuskich Pirenejów

Co roku do Lourdes pielgrzymują miliony chrześcijan, chcących na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym ukazała się Matka Boska. W Pireneje udają się także, pragnący poznać tajniki średniowiecznego budownictwa, miłośnicy historii. Co sprawia, że ten region jest aż tak atrakcyjny dla przyjezdnych? Sprawdźmy!

Niezwykła popularność regionu

Położone u podnóża Pirenejów miasto przyciąga uwagę głównie jako wielki ośrodek kultu maryjnego. Do 1858 roku było tylko niewielkim, ukrytym między wzgórzami miasteczkiem. 

Co takiego sprawiło, że na przestrzeni kilku lat tak szybko się rozwijęło i stało głównym celem katolickich wycieczek? Wszystko związane jest z objawieniami Maryi, których kilkukrotnie doznała 14-letnia Bernadetta. Uznane za cud wydarzenia sprawiły, że Lourdes zyskało wielki rozgłos. Przy grocie, w której miało miejsce ukazanie, wybudowano statuę Matki Bożej, a później również neogotycką bazylikę. Zamieszkałe przez około 17 tysięcy osób Lourdes, co roku, w celach pielgrzymkowych, odwiedza prawie 6 milionów turystów.

Reklama

Sanktuarium w Lourdes

Wybudowane w latach 1866-1872 Sanktuarium Matki Bożej, przez cały rok odwiedzają spragnieni religijnych doznań turyści. W kompleksie kościelnym położonym przy Grocie Objawienia codziennie odbywają się msze święte i adoracje. 

Uroczystości prowadzone są się w wielu językach, aby przybywający z różnych części świata pielgrzymi mogli świadomie brać w nich udział. Pragnący ugasić cierpienie chorzy wierzą, że zanurzenie się w okolicznych zbiornikach wodnych przyniesie im ulgę, mimo że ostatnie uzdrowienie miało miejsce niemal 30 lat temu. Chcący odmówić różaniec mogą skorzystać ze specjalnej bazyliki, a drogi krzyżowe odbywają się na powstałych w tym celu Dróżkach Kalwaryjskich. Na terenie ośrodka znajdują się bowiem aż 22 obiekty kultu chrześcijańskiego.

Najwięcej informacji o działalności sanktuarium i odbywających się w danym momencie procesjach i adoracjach można znaleźć w wydawanym przez Kościół miesięczniku Lourdes Magazine. Pierwszym papieżem, który odbył pielgrzymkę do Lourdes był Jan Paweł II. Jego drugi pobyt w Pirenejach w 2004 roku stał się zarazem ostatnim zagranicznym wyjazdem biskupa Rzymu.

Lourdes i jego architektura

Jeżeli nie jesteś zainteresowany kultem maryjnym lub zmęczył cię natłok turystów z całego świata, wciąż masz szansę znaleźć w okolicy inne atrakcje. Nad Lourdes góruje piękny zamek- Le Chateau Fort, który zamieszkiwali kolejno Rzymianie, Walijczycy, Mauretanie i Saraceni. 

Związana jest z nim ciekawa legenda, którą warto poznać samemu podczas zwiedzania twierdzy. Malowniczy widok na miasto rozciąga się za to z innej średniowiecznej budowli, zamku Mauvezin. Miłośnicy dawnych stylów budownictwa na pewno znajdą coś dla siebie również w okolicznych wsiach, obfitujących w niewielkie, lecz urokliwe kościółki.

Atrakcje turystyczne Pirenejów

Jeżeli w Pireneje wybieramy się całą rodziną, nie możemy pominąć przejażdżki Le Petite Train d'Artouste, czyli najwyżej biegnącą kolejką wąskotorową w Europie. Funkcjonująca latem linia to świetna atrakcja i dla dzieci, i dla dorosłych. 

Przez ponad 3 godziny rozkoszować się można cudownymi górskimi widokami. Polecamy! Wartym zobaczenia jest również średniowieczne miasto Rocamadour, stanowiące ważny przystanek na trasie pielgrzymkowej, z powodu znajdującego się w nim posążka Czarnej Madonny oraz Dolina Dordogne, wraz z jej niesamowitą przyrodą.

Rekreacja

Tereny wokół Lourdes stanowią idealne miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Warto skorzystać z wielu możliwości aktywnego spędzania czasu, które oferuje infrastruktura sąsiednich miast. 

Konne wyprawy, loty balonem lub na paralotni to świetny pomysł na poznanie tego niesamowitego regionu z nieco innej perspektywy. Ciekawe ukształtowanie terenu, związane z występowaniem dużej ilości jaskiń, zachęca do ich badania i wycieczek w głąb ziemi. 

Doskonale przystosowane ośrodki zimowe sprawiają, że w Pireneje można przyjechać również zimą, oddając się narciarskiemu szaleństwu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej