​Lotaryngia - magiczna francuska kraina

Wybierając się na wakacje do Francji nie można ograniczyć się wyłącznie do zobaczenia Paryża. Równie ciekawymi rejonami okazują się być wschodnie tereny kraju, a szczególnie, znana z pysznych mirabelkowych cukierków, Lotaryngia. Daj się zachwycić jej klimatem!

Położenie Lotaryngii

Ta piękna kraina historyczna zlokalizowana jest tuż przy granicy z Niemcami, Belgią i Luksemburgiem. Większość jej powierzchni zajmują równiny i masyw Wogezów. Panujący na tych terenach klimat oceaniczny pozytywnie wpływa na rozwój fauny i flory. 

Bujnie rosnące lasy przyciągają spacerowiczów i sprawiają, że Lotaryngię uznaje się za najbardziej zalesiony obszar Francji. To malowniczy region, którego największym miastem i zarazem największym ośrodkiem turystyczno-handlowym jest Metz.

Reklama

Burzliwa przeszłość regionu

Historia Lotaryngii jest dosyć burzliwa. Powstała na mocy ustaleń traktatu w Verdun, a we władanie przejął ją syn cesarza, Lotar II. Tereny szybko stały się powodem wielu wojen pomiędzy Niemcami a Francją, niejednokrotnie przechodząc z rąk jednych władców do drugich. Konflikt nasilał się, a Andegaweni i Habsburgowie nieustannie rywalizowali ze sobą o dominację na okolicznych ziemiach. 

Szczęśliwym zrządzeniem losu, Lotaryngię w posiadanie objął uciekający z Polski Stanisław Leszczyński, pozostając tam do końca swojego życia. Intensywny rozwój gospodarczy regionu, związany z rozpoczęciem wydobycia węgla kamiennego i rud żelaza, sprawił, że po śmierci Leszczyńskiego o tereny znów upomniały się sąsiednie państwa. 

Ich spór stał się jedną z przyczyn wybuchu I wojny światowej, której wiele bitew rozgrywało się właśnie na zielonych lotaryńskich polach. Dopiero czasy współczesne przyniosły przyłączenie krainy na trwałe do Francji.

Najważniejsze miasta

Metz, czyli stolica regionu, wyróżnia się przede wszystkim mnogością historycznych zabytków. To tam znajdziemy jedne z najstarszych średniowiecznych kościołów i katedr, które wzbudzą podziw nie tylko u miłośników dawnej architektury. Wybierając się do Metz w wakacje możemy mieć szczęście i trafić na trwający prawie tydzień Festiwal Mirabelki. Niezwykła okazja do skosztowania lokalnych smakołyków!

Wartą odwiedzenia jest także Nancy, czyli ukochana miejscowość Stanisława Leszczyńskiego. Znajdziemy tam nie tylko plac nazwany jego imieniem, ale także jedyny w swoim rodzaju pomnik przedstawiający tego polskiego władcę. 

Spacerując po mieście, koniecznie trzeba rzucić okiem na odbywający się co weekend pchli targ na Grande Rue. Na pewno uda się zakupić nam niepowtarzalne pamiątki. W zimie można zaś wziąć udział w procesji, świętującej Dzień Nicolasa, patrona mieszkańców regionu.

Atrakcje turystyczne Lotaryngii. Co warto zwiedzić?

Ciekawych i wartych zobaczenia miejsc we wschodniej Francji nie brakuje. Podczas spędzenia czasu w Nancy należy koniecznie zajrzeć do Muzeum Sztuk Pięknych. W jego zbiorach znajdują się prace m.in. Moneta, Caravaggia czy Rodina. Miłośnicy sztuki będą zachwyceni! Budynek znajduje się na równie słynnym placu Stanisława, wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jeżeli Lotaryngię odkrywamy całą rodziną, nie możemy przeoczyć Centrum Prehistorii w Darney. Poznamy tam tajemnice przeszłości i będziemy mieli okazję ulepić gliniane garnki, stworzyć oryginalną biżuterię lub spróbować swoich sił w krzesaniu ognia. Świetnymi atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych są również ruiny zamku Blamont i Cytadela Montmedy. 

To właśnie w tych niezwykłych miejscach najlepiej poczujemy tchnienie średniowiecza. Zainteresowani gospodarką regionu znajdą coś dla siebie w udostępnionych do zwiedzania kopalniach rud żelaza. Neufchef to miejscowość, które oferuje nam możliwość zobaczenia, jak wygląda na co dzień praca górników.

Sporty i rekreacja

Lotaryngia znana jest z malowniczych krajobrazów, dlatego idealnie nadaje się do pieszych i rowerowych wycieczek. Sprzyja temu zarówno ukształtowanie terenu, jak i dobrze przygotowane szlaki turystyczne. 

Miłośnicy gór również znajdą coś dla siebie. Interesujący masyw Wogezów zachęca do wspinaczki i amatorów i profesjonalistów. Region zyskał popularność również z powodu dużej ilości jezior, dzięki którym rozwijają się ośrodki wypoczynkowe i pojawia możliwość uprawiania różnych sportów wodnych. 

Bardziej aktywnych ucieszy propozycja lotów na paralotni lub skoków spadochronowych- niezapomniane przeżycia i oszałamiające widoki gwarantowane! Do wschodniej Francji warto udać się także na zimowe szaleństwa i skorzystać z ofert stoków narciarskich i saneczkarskich, bądź spróbować swoich sił w skisurfingu.

Informacje praktyczne

Walutą obowiązującą we Francji jest euro (około 4 zł). W Lotaryngii najłatwiej porozumieć się po francusku, ale lokalni mieszkańcy nie powinni mieć również problemów z angielskim i niemieckim. Na zwiedzanie regionu najlepiej wybrać się poza sezonem turystycznym, w okolicach maja i czerwca. Nie tylko unikniemy wtedy żądnych wrażeń tłumów, ale również będziemy mieli okazję podziwiać kwitnące mirabelkowe sady, stanowiące symbol krainy. 

Polecanym środkiem transportu do Lotaryngii jest samolot do Paryża z przesiadką na pociąg lub przejazd autobusem bezpośrednio z Polski (około 14 godzin).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej