Lot do ciepłych krajów w zimie. Gdzie warto jechać?

​Większość z nas przerzuca się własnie z jesiennych kurtek na zimowe. Na zewnątrz coraz chłodniej i raczej nie ma co liczyć na ocieplenie. Marzenia o słońcu i wysokiej temperaturze można zrealizować, wykupując lot do ciepłych krajów. W zależności od tego, jak bardzo chcemy się wygrzać, mamy do wyboru różne miejsca na całym świecie.

Zdjęcie

Plaże Zanzibaru kuszą krystalicznie czystą wodą /123/RF PICSEL
Plaże Zanzibaru kuszą krystalicznie czystą wodą
/123/RF PICSEL

Europa

Aby nie tracić zbyt dużo czasu na podróż,  najlepiej wybrać się do jakiegoś europejskiego kraju. Większość ruchu lotniczego - poza stałymi destynacjami takimi jak Londyn czy Paryż - kieruje się w okolice, gdzie można pojeździć na nartach: Szwajcaria, Austria, północne Włochy i południowa Francja. Dzięki temu można liczyć na tańsze niż w sezonie loty do Hiszpanii, Portugalii czy na południe Włoch.

Dokąd zatem polecieć? Jeżeli wybierzemy się na wyspy greckie lub włoskie, spodziewajmy się temperatury wyższej niż w Polsce, to pewne. Jednocześnie nie będą to upały - temperatura oscyluje na nich przeważnie od 5 do 15˚C, bywa deszczowo (choć nie wszędzie). Trochę cieplej bywa na hiszpańskiej Majorce - do 19˚C, ale i tu szczególnie w lądowej części na styczeń i luty przypadają najwyższe opady w roku. Mimo wszystko wciąż pogoda pozostaje na tyle przyjemna, że można zwiedzać okolice.

Reklama

Szczególnie warte polecenia są wyspy wiecznej wiosny - to znaczy Kanary i portugalska Madera. Bliskość wybrzeży Afryki sprawia, że klimat jest wyjątkowo przyjazny przez cały rok. Temperatura raczej nie spada poniżej 20˚C, co pozwala na wylegiwanie się na plażach. Jeżeli chodzi o Maderę, która raczej pięknem lasów i górzystym terenem podbija serca podróżników, panują na niej doskonałe warunki do trekkingu, wycieczek rowerowych lub spokojniejszych spacerów wzdłuż lewadów, odwiedzanie winnic i poznawanie zabytków sięgających czasów Kolumba. 

Na wyspach Kanaryjskich pogoda jest bardzo podobna, choć w dużej mierze zależy od ukształtowania terenu danej wyspy. Zimą warto polecieć zwłaszcza na  Fuerteventurę z jej doskonałymi plażami lub Lanzarote, na której można też sporo pozwiedzać. Obie te wyspy mają cieplejsze noce niż pozostałe, ale temperatury nad ranem spadają do 10˚C.

Afryka

Dwa kraje najpopularniejsze chyba wśród turystów to Egipt i Maroko. W Egipcie temperatury wahają się od 10 do 20˚C, a na południu do 27˚C, a więc spokojnie można się opalać. Sharm el Sheikh to niemal pewne słońce, ale wzdłuż Nilu i nad brzegiem Morza Śródziemnego bywa pochmurnie i deszczowo. Mimo to wraca się stamtąd z opalenizną i masą interesujących wspomnień. Dzięki porze roku osoby źle znoszące upały bez przeszkód będą mogły zwiedzać, a ruch turystyczny nie jest tak duży, żeby uprzykrzyć nam życie.

Maroko to kraj, który przyciąga nie tyle plażami (chociaż to oczywiście też), ile atmosferą miast, oryginalną kulturą i przepyszną kuchnią. Wyjątkowa historia spotykających się tu kultur sprawia, że miejsce jest warte odwiedzenia niezależnie od pogody. A pogoda i tak służy mieszkańcom - na wybrzeżu i w najbardziej znanych miastach temperatura nie spada w ciągu dnia poniżej 10˚C, ale wieczory są dość chłodne. 

Mimo to bez większego problemu można przerzucić się na cienkie kurtki lub bluzy i dać się prowadzić wąskim, malowniczym uliczkom do przepięknych pałaców lub na wyjątkowe targowiska. Styczeń-marzec to najlepszy czas na poznanie Sahary! Ceny biletów zpadają o 300-400 zł w stosunku do sezonu letniego, podobnie dzieje się z hotelami.

Zanzibar, na wschodnim wybrzeżu Afryki, obiecuje podróżnikom turkusowy ocean, wspaniałą muzykę i cudowny zapach przypraw. To najlepsze doznania dla zmysłów. Aby rozgrzać się tam w 30-stopniowym upale wystarczy polecieć na wyspę w styczniu i lutym. Wtedy właśnie trwa krótsza pora sucha, która gwarantuje doskonałą pogodę.

Azja

Azja jest tak duża, że nawet najbardziej wybredni znajdą coś dla siebie o dowolniej porze roku. W styczniu, lutym i marcu warto wybrać się do regionów Indii, zachodniej Malezji, na zachodnią Sri Lankę, Filipiny a także i do przepięknej Tajlandii. Indie są krajem zupełnie odmiennym, a lot do Indii to wstęp do wielkiej przygody, nawet jeżeli zdecydujemy się tylko na wylegiwanie się na plażach Goa. 

Malezja, mieszanka wielu kultur i religii, zaprasza w czasie polskiej zimy na zachodnie wybrzeże, gdzie w Kuala Lumpur bije serce kraju. Chyba najwspanialszą atrakcją w kraju jest rzeka świetlików w Kuala Selangor, ale już w samej stolicy można spędzić długie dni. W Malezji, szczególnie na wyspach jest wiele nieodkrytych jeszcze dla masowej turystyki plaż, na których można mieszkać w tradycyjnych domkach (nie spodziewajmy się luksusów). Tak jest np. w Pulau Tioman.

Sri Lanka, Filipiny i Tajlandia pozostają wciąż bardziej znane niż Malezja i to nie bez przyczyny. Te kraje są dobrym wyborem dla osób szukających prostego, zorganizowanego odpoczynków, choć oczywiście wolne duchy i tu znajdą wyjątkowe miejsca, do których dotarcie będzie przygodą samą w sobie. Do Azji można się dostać niewielkim kosztem dzięki takim połączeniom jak Tanie loty do Bangkoku.

Ameryka

Niektórzy jednak wolą zabawę w latynoskich klimatach. Ci właśnie lato w środku zimy znajdą w Meksyku i na Kubie. Kultura tych krajów przyciąga turystów z całego świata. Ponad to miejsce szczególnie podobają się miłośnikom nurkowania i sportów wodnych. Po Bożym Narodzeniu w Meksyku zaczynają się wakacje, więc hotele należy rezerwować z pewnym wyprzedzeniem. Oba kraje oferują oprócz wspaniałej przyrody, zwiedzanie interesujących zabytków i lokalne kuchnie.

Innym miejscem, wartym polecenia na zimowe wakacje jest Kostaryka. Wspaniały kraj, który nie ma armii - ma za to piękne plaże i świetną pogodę w czasie polskiej pluchy. Oczywiście, jeżeli jesteśmy spragnieni odpoczynku w amerykańskim stylu, wybierzmy się na Hawaje. Tam zawsze świeci słońce, a ludzie są uśmiechnięci. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej