Lizbona

Ucieknij przed jesienną szarugą do stolicy Portugalii. Spróbuj dorsza i absyntu. Powłócz się po wąskich uliczkach…

To malownicze, położone nad Oceanem Atlantyckim miasto charakteryzuje bogactwo architektury, sztuki oraz tradycji. Udaj się do portu, z którego niegdyś odpływali Wielcy Odkrywcy, tacy jak Vasco da Gama. Zrelaksuj się w promieniach słońca na piaszczystych plażach Lizbony.

Reklama

Ta europejska stolica położona wśród siedmiu wzgórz kryje w sobie magię z czasów wielkich odkryć geograficznych.

Zacznij zwiedzanie od starej części miasta. Koniecznie odwiedź katedrę Sé, której skarbem jest słynny relikwiarz św. Wincentego. Wejdź na szczyt góry i podziwiaj dawną rezydencję królewską, zbudowaną na fundamentach z XII w.

Zajrzyj także do parku Santa Luzia, gdzie mieści się siedemnastowieczny pałac hrabiego Azurara, a w nim Muzeum Sztuki Dekoracyjnej. Zjedź ze wzgórza nowoczesną windą, wybudowaną na początku XX wieku, a następnie skieruj się w stronę głównego placu Praça do Comerçio.

Odpocznij w przytulnej kawiarnii przy dźwiękach portugalskiej muzyki fado, spróbuj tutejszej kawy oraz słynnego, kruchego ciastka Pastéis de Belém, którego receptura owiana jest tajemnicą.

Aleksandra Rumińska

Złap prom do Belém – zabytkowej części Lizbony

To właśnie stąd wyruszali wielcy żeglarze na poszukiwanie skarbów. Odwiedź wpisany na listę zabytków UNESCO klasztor Hieronimitów oraz zabytkową wieżę Torre de Belém – wizytówki miasta.

Po intensywnym zwiedzaniu zrelaksuj się w zachodniej części miasta, gdzie znajduje się największy park miejski w Europie. Wyskocz na zakupy do niezwykłego centrum handlowego Amoreira, zaprojektowanego przez Tomasa Taveirę. Znajdziesz tam dziesięć kin, sześćdziesiąt kawiarni i restauracji oraz setki sklepów. Na pamiątkę z podróży kup butelkę znanego, portugalskiego wina Porto.

W wolnej chwili wybierz się na przejażdżkę słynnym żółtym tramwajem nr 28. Przemierza on najciekawsze dzielnice Lizbony – Alfamę, Baixe, Chiado i Bairro Alto.

Wieczorem zaś w jednym z licznych klubów spróbuj absyntu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej