Limity bagażowe w tanich liniach lotniczych

Podróże po Europie zostały zdominowane przez tanie linie lotnicze. Nie ma w tym niczego złego - wręcz przeciwnie - już za kilkadziesiąt złotych i w klika godzin można znaleźć się na ciepłej greckiej plaży, w paryskiej kawiarni albo w jednym z podlondyńskich parków rozrywki.

Zdjęcie

Sprawdźmy, jaki bagaż podręczny możemy wziąć na pokład /123/RF PICSEL
Sprawdźmy, jaki bagaż podręczny możemy wziąć na pokład
/123/RF PICSEL

Przewoźnicy typu low cost oszczędzają, żeby obniżyć ceny biletów, ale wciąż dążą do zwiększenia zysków. Tak więc Ryanair czy Wizz Air naliczają opłaty za bagaż rejestrowany. Za darmo podróżni zabierają bagaż podręczny, jednak podlega on różnym restrykcjom przewozowym. Oto lista problemów i rozwiązań przydatna każdej osobie latającej tanimi liniami.

Limity bagażowe

Standardowe wymiary bagażu podręcznego dla tanich linii i klasy ekonomicznej sumują się do 115 cm. Najbardziej poręczne są torby nie wyższe niż 55 cm, nie szersze niż 40 i głębokie na 20 cm. Trzymanie się tych wytycznych oznacza brak kłopotów z umieszczeniem bagażu w schowku pod fotelem. Większe walizki można mieć w klasach o podwyższonym standardzie. 

Reklama

Z popularnych przewoźników  Wizz Air wprowadził mniejsze limity: 42x32x25 cm. Ponad to większość linii pozwala na dodatkową sztukę bagażu np. torbę z laptopem lub aparatem fotograficznym.

Warto zwrócić uwagę na to, w co się pakujemy. Sztywnych walizek nie da się dopchnąć, jeżeli odrobinę przekraczają dozwoloną wielkość. Lepiej stawiać na półtwarde materiały, które dobrze zabezpieczają rzeczy, a jednocześnie pozostają elastyczne i dość lekkie. 

Szukajmy walizek ważących mniej niż 2 kg, ponieważ najczęściej nasz bagaż wraz z torbą musi zmieścić się w 8 lub 10 kg. Jeszcze lepszym rozwiązaniem mogą okazać się plecaki - dzięki nim zachowujemy wolne ręce i nawet jeżeli do godziny meldunku hotelowego pozostaje nam jeszcze całe przedpołudnie, możemy ruszyć na zwiedzanie. Warunkiem jest jednak mały ciężar -  8 lub 10 kg w przypadku plecaka to całkiem dużo.

Pamiątki

Jeszcze przed wyjazdem warto pomyśleć o tym, czy będziemy przywozić pamiątki, a jeżeli tak, to ile i jakie. Zostawmy sobie trochę miejsca i 2 kg zapasu, a z pewnością w drodze powrotnej nie będzie kłopotu z prezentami dla bliskich. Wina i inne alkohole najlepiej umieścić w bagażu rejestrowanym, solidnie otulone miękkimi ubraniami - tylko może nie ulubionymi, bo obsługa lotniskowa nie zawsze delikatnie obchodzi się z walizkami. 

Zawsze pozostaje zakup w strefie bezcłowej. Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy sprzedawca zapakował prezent do specjalnej torby i włożył dowód zakupu. Dzięki temu można wziąć taki pakunek na pokład poza ograniczeniem bagażowym.

W przypadku alkoholu należy sprawdzić, ile wynoszą limity celne. Lepiej nie ryzykować przewożenia flory, np. kawałów  rafy koralowej albo drogich dzieł sztuki. Pierwsze i drugie w wielu przypadkach mogą zostać uznane za przestępstwo. Informacje o ograniczeniach przewozowych znajdują się na stronie internetowej MSZ.

Jedzenie, napoje i... kosmetyki

Wiele osób może się zdziwić, co pracownicy lotnisk klasyfikują jako płyny. To nie tylko napoje, lecz także jedzenie w postaci sosów, past, a nawet konserw oraz kosmetyki: kremy, tusze do rzęs czy aerozole. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w bagażu podręcznym wolno przewozić tylko litr płynów rozlany do butelek o pojemności 100 ml, a one z kolei muszą znaleźć się w jednej kosmetyczne lub przezroczystym woreczku. 

Na szczęście wiele hoteli oferuje gościom darmowy zestaw kosmetyków. Ograniczenie do litra nie dotyczy osób lecących z dzieckiem oraz zakupów ze strefy wolnocłowej. Jedzenie w postaci stałej, np. kanaki, ciasto, nie podlega regulacjom linii lotniczych, ale warto sprawdzić, czy państwa nie wprowadzają bezwzględnego zakazu wwozu żywności.

Sprzęt elektroniczny

Trudno wyobrazić sobie pracę bez komputera i trudno wyobrazić sobie loty bez klientów biznesowych, którzy stanowią bardzo ważną część rynku. Amerykańskie i europejskie agencje zajmujące się bezpieczeństwem lotów po badaniach doszły do wniosku, że sprzęt elektroniczny nie zakłóca jednak pracy systemów pomiarowych i nawigacyjnych, więc śmiało można korzystać z nich w każdej fazie lotu w trybie samolotowym. 

Jedynie laptopy powinny zostać wyłączone, ale przede wszystkim ze względu na to, żeby w chwili lądowania czy startu nie wypadły i nie uderzyły kogoś.

Skoro można korzystać z urządzeń elektronicznych, wolno też przewozić baterie, zasilacze i ładowarki. Baterie litowo-jonowe, czyli najpopularniejsze w laptopach, aparatach fotograficznych czy telefonach, należy przewozić w bagażu podręcznym,

Bagaż dziecięcy

Najmłodszy pasażerom, którzy nie ukończyli 2. roku życia nie przysługuje własny bagaż. Przeważnie bilet dla nich ma stałą cenę lub wynosi 10% tego, ile płaci za siebie opiekun, więc ciężko oczekiwać, by miał te same prawa. 

Poza ty niemowlęta podróżują na kolanach rodzica i w specjalnych łóżeczkach czy fotelikach. Opiekunowi przysługuje dodatkowy bagaż podręczny: wózek i torba z akcesoriami, choć dokładne regulacje trzeba sprawdzać bezpośrednio u każdego przewoźnika. Dzieci nie obowiązuje limit związany z płynami. Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej