​Liechtenstein - niezwykła kraina gór

Ukryte między Szwajcarią i Austrią niewielkie górskie państewko to właśnie tajemniczy Liechtenstein. Czym się wyróżnia? Malownicze krajobrazy, stoki narciarskie i wiele reliktów przeszłości w postaci urokliwej architektury- to wszystko sprawia, że co roku przyciąga więcej turystów, niż ma... mieszkańców! Zaurocz się jego niepowtarzalnym klimatem.

Geografia i historia kraju gór

Maleńki kraj, o którym będziemy dziś opowiadać, wciśnięty między Austrię a Szwajcarię, położony jest na pięknych alpejskich terenach. Wzdłuż jego zachodniej granicy przepływa rzeka Ren, a wschodnią wyznaczają właśnie łańcuchy górskie. 

Liechtenstein zachwyca więc przede wszystkim intrygującym ukształtowaniem terenu, sprzyjającym miłośnikom sportów zimowych, a także pieszych wycieczek.

Reklama

Naszą przygodę z tym unikalnym państwem zacznijmy od kilku słów o jego przeszłości. Tereny, na których obecnie się znajduje, zamieszkiwały w V wieku germańskie plemiona. Podzielone następnie na dwa hrabstwa- jedno ze stolicą w Vaduz, a drugie w Schellenbergu, zakupione zostały przez ród Liechtensteinów.

Książę Johann Adam zjednoczył te ziemie, później parokrotnie włączane w obszar Rzeszy Niemieckiej. Dopiero ponad sto lat później, dzięki kontaktom politycznym z Austrią, krajowi udało się uzyskać niepodległość. Co ciekawe, po dziś dzień Liechtensteinem rządzi ta sama rodzina, która go założyła.

Atrakcje turystyczne Liechtensteinu

Co warto zobaczyć wybierając się na wakacje do tego kraju? Przede wszystkim odwiedzić jego stolicę! Vaduz, bo tak nazywa się capital city Liechtensteinu, to drugie co do wielkości miasto położone tuż przy szwajcarskiej granicy. To bardzo ważny ośrodek  kulturalny, turystyczny i biznesowy.

W samym centrum, na wzniesieniu, znajdziemy imponujący gotycki zamek rodziny książęcej. Rodzina Liechtensteinów wciąż w nim rezyduje, dlatego nie jest udostępniony do zwiedzania. Warto jednak wspiąć się na szczyt i rzucić okiem na rozciągającą się poniżej panoramę Vaduz. Widok godny zapamiętania! Dużą atrakcją są również Hofkellerei, czyli książęce winnice, po których można się przespacerować, i piwniczki pełne doskonałego wina, będących najczęściej kupowaną pamiątką z Liechtensteinu. 

Podczas zwiedzania miasta koniecznie trzeba zwrócić uwagę na XIX-wieczną katedrę św. Floriana, interesujący architektonicznie budynek Parlamentu i eksponaty Galerii Sztuki. Za to w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Städle 37 można wbić do paszportu pamiątkowy stempel.

Jakie jeszcze atrakcje oferuje Liechtenstein? Przede wszystkim zimowe ośrodki aktywnego wypoczynku. Warto wybrać się w Alpy i spróbować swoich sił na narciarskich trasach zjazdowych odpowiednich zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Latem zaś wyciąg krzesełkowy zabierze nas do miejsca, z którego rozchodzą się szlaki turystyczne prowadzące na sąsiednie szczyty. Na pewno uszczęśliwi to wszystkich miłośników pieszych wędrówek!

Parę wskazówek- na co należy zwrócić uwagę przed wyjazdem

Walutą obowiązującą w Liechtensteinie jest frank szwajcarski. Mimo że w większości miast bez problemu znajdziemy kantor, warto wymienić pieniądze wcześniej. Można rozważyć również zabranie ze sobą euro- jest tam w powszechnym obiegu. 

Jeżeli chodzi o zdrowie, należy pamiętać, że na całym terenie kraju znajduje się tylko jeden szpital (w Vaduz). Opieka lekarska jest dość droga, dlatego dobrym pomysłem jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przed wyjazdem. Na pewno ułatwi nam ona życie w przypadku nagłego zdarzenia.

Samolotem czy samochodem?

Jaki sposób podróżowania wybrać? Niestety, ten nieduży kraj nie znalazł wystarczającej ilości miejsca na własne lotnisko, więc jedyną opcją skorzystania z dobrodziejstw samolotu jest lot do Zurychu, gdzie  przesiądziemy się na autobus lub pociąg. 

Do Liechtensteinu najlepiej udać się więc samochodem, wybierając trasę przez Niemcy lub Czechy. Warto zostawić go następnie na jednym z większych parkingów i korzystać z rozbudowanej, a jednocześnie dość taniej, komunikacji publicznej.

Informacje praktyczne. Wakacje w Liechtensteinie

Do Liechtensteinu najlepiej wybrać się w okresie wakacyjnym. Mimo faktu, że jest on wówczas tłumnie odwiedzany przez turystów z całego świata, temperatury należą do najwyższych, dzięki czemu zwiedzanie staje się o wiele przyjemniejsze. 

Co innego, jeśli jesteśmy amatorami sportów zimowych, a za cel naszego wyjazdu obieramy narciarskie szaleństwo- wtedy oczywiście najtrafniejszym miesiącem okazuje się być styczeń lub luty.

Aby móc wyruszyć w podróż do tego pięknego kraju, nie potrzebujemy ani wizy, ani paszportu- państwo znajduje się w strefie Schengen, dlatego wystarczy nam ważny dowód osobisty. Należy jedynie upewnić się, czy jego stan techniczny umożliwia właściwą identyfikację naszej tożsamości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej