​Liban - nowe oblicze Bliskiego Wschodu

Liczne zabytki sięgające czasów fenickich, śródziemnomorski klimat i cudowne krajobrazy- niewielki, lecz zamieszkany przez niezwykle gościnnych ludzi Liban od lat przyciąga spragnionych wytchnienia turystów. Kraina piniowych lasów, malowniczych dolin i wspaniałej kuchni na pewno zauroczy cię swoim niepowtarzalnym klimatem!

Kilka słów o Libanie

Graniczący z Syrią i Izraelem Liban znany jest na świecie przede wszystkim z nieustających konfliktów zbrojnych między nim a sąsiednimi krajami. Mimo problemów, stał się ostatnio chętnie wybieranym przez turystów celem wakacyjnych wycieczek. Kusi nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale również niezwykłą architekturą, wynikającą z połączenia kultury arabskiej ze śródziemnomorską. 

Stolicą kraju jest unikalny pod względem atmosfery Bejrut. Ziemie należące do dzisiejszego Libanu zamieszkiwane były kolejno przez Felicjan, Rzymian, Bizantyjczyków, chrześcijan, Turków i Arabów, co skutkowało specyficznym rozwojem gospodarczym terenów i różnorodnością powstających na nich budowli. Liban to niepodległe państwo dopiero od 1941 roku, wciąż cierpiące z powodu wojen religijnych między chrześcijanami, a muzułmanami.

Reklama

Podróże do krajów arabskich- od czego należy zacząć?

O czym należy pamiętać, gdy celem naszej podróży jest państwo arabskie? Na szczęście, wybierający się na wakacje do Libanu turysta nie musi sam starać się o niezbędne dokumenty, uzyskując na granicy bezpłatną wizę obowiązującą na jeden miesiąc. Można ją przedłużyć do maksymalnie 90 dni. 

W przypadku wyjazdu do pracy zdobycie odpowiednich papierów jest nieco trudniejsze. Wymaga posiadania zgody libańskiego Ministerstwa Pracy i osobistej wizyty w Ambasadzie Libanu w Warszawie. Przyjezdni wpuszczani są do kraju tylko z co najmniej 6 miesięcznym okresem ważności paszportu. Przed wakacjami koniecznie trzeba upewnić się czy nasz dokument taki posiada.

Zwiedzanie Libanu- atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne Libanu można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej z nich zaliczymy powstałe nad Morzem Śródziemnym kurorty rekreacyjne, w których coś dla siebie znajdą przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych - nurkowania, surfingu czy żeglarstwa. Tabardża i Dżunie to dwie z wielu miejscowości, w których aktywnie spędzimy czas na plaży. 

Do drugiego typu atrakcji w Libanie należą miejscowości typowo zabytkowe. Zaliczymy do nich znajdujące się w górach miasto Dajr al-Kamar, znane z muzułmańskiej architektury, a także Bajt ad-Din z pałacem emirów. Godne uwagi są także ruiny starożytnego Baalbek, w którym zachowały się fragmenty antycznego teatru, granitowego Wielkiego Meczetu oraz monumentalnej Świątyni Jowisza. To właśnie tam najpełniej poczujemy tchnienie niezwykle burzliwej historii Libanu, pozostającej pod wpływem wielu kultur i religii.

Podczas zwiedzania okolicznych terenów nie wolno oczywiście pominąć libańskiej stolicy- Bejrutu. Leżące w środkowej części kraju miasto posiada znaczną część dorobku historycznego państwa. Znajdziemy w nim zarówno budowle starożytne i średniowieczne- pełniący niegdyś funkcje wojskowe Grand Serail, łaźnie rzymskie czy imponujący Meczet Al Omari, jak i zupełnie współczesne- najwyższy budynek Platinum Tower i rzucający się w oczy Meczet Mohammada Al Amina z charakterystycznymi błękitnymi kopułami. 

Aby zapoznać się bliżej z bardzo interesującą przeszłością stolicy należy udać się do Muzeum Narodowego i obejrzeć zgromadzone w nim zbiory. Zaś tuż obok Bejrutu znajduje się świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Udostępnione do zwiedzania 9 kilometrowe jaskinie Jeita Grotto od lat są przyrodniczym symbolem Libanu, przyciągając tłumy spragnionych emocji podróżników.

Informacje praktyczne

Walutą obowiązującą w Libanie jest funt libański. Podczas zwiedzania najlepiej porozumiewać się po angielsku lub francusku, biorąc pod uwagę, że w mniejszych miejscowościach bariery językowe mogą być problemem nie do pokonania. 

Z powodu konfliktów zbrojnych mających miejsce na sąsiednich terenach, przed wyjazdem należy upewnić się, czy aktualna sytuacja polityczna zapewnia bezpieczną podróż do kraju. Należy także zaopatrzyć się w ubezpieczenie zdrowotne, a wybierając się na wakacje samochodem również w komunikacyjne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również