Laponia. Wioska Świętego Mikołaja czeka na wszystkie dzieci

Zorza polarna, zaprzęgi psów, lodowe zamki oraz prawdziwy Święty Mikołaj ściągają tu nawet największych zmarzluchów!

Zdjęcie

Wioska św. Mikołaja czeka na dzieci /123/RF PICSEL
Wioska św. Mikołaja czeka na dzieci
/123/RF PICSEL

Na kole podbiegunowym oprócz św. Mikołaja, możesz zobaczyć także łosie, stada reniferów oraz krajobrazy jak z bajki. Czekają tu na Ciebie świetnie przygotowane stoki narciarskie, spa z fińską sauną oraz… zorza polarna! Laponia to najdalej na północ wysunięty region Finlandii.

Rozpocznij zwiedzanie od stolicy Laponii, czyli Rovanieni

Ważnym symbolem miasta jest potężny most Jätkänkynttilä na rzece Kemijoki. Po jednej stronie rzeki, bliżej centrum, znajduje się kościół luterański z przepięknymi freskami nawiązującymi do kultury lapońskiej.

Reklama

Zobacz także ważne budynki, takie jak urząd miasta oraz bibliotekę - zaprojektowane przez znanego lapońskiego architekta Alvara Aalto. Nie zapominaj jednak o najważniejszym punkcie programu – wizycie w słynnej wiosce św. Mikołaja.

Tysiące turystów corocznie tam przyjeżdża, aby spotkać się z najprawdziwszym św. Mikołajem i sprawdzić czy jego słynne renifery naprawdę pasą się za domem.

W prawdziwie świątecznej, zimowej atmosferze odwiedź dom Mikołaja oraz biuro i pocztę – pracują tam elfy! Sortują przesyłki, przystawiają stemple i odpowiadają na maile. Są bardzo zapracowane, Mikołaj bowiem, co roku otrzymuje ok. 0,5 mln listów!

To nie wszystko, w okolicy znajdziesz mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Możecie wybrać się na przejażdżkę z reniferami lub psami husky, zjechać na oponach po specjalnym torze lub wybrać się na sanki. Dzieci z pewnością zachwyci park rozrywki Santapark oraz prawdziwe igloo pełne śniegowych kuleczek.

Dorośli z radością odpoczną przy lodowym barze, gdzie będą mogli napić się rozgrzewających napojów.

Z Rovanieni wybierz się na wycieczkę po Laponii i odwiedź niewielką wioskę Kilpisjärvi. Zobaczysz tu tradycyjne lapońskie domy przy „drodze czterech wiatrów” oraz słynny trójstyk, w którym przebiega granica między Finlandią, Szwecją i Norwegią.

Odwiedź także centrum kultury lapońskiej w Inari, gdzie w nowoczesnym muzeum Inari Sámi dowiesz się więcej o kulturze kraju i tradycyjnych zajęciach, takich jak rybołóstwo i myślistwo.

Koniecznie pospaceruj po popularnych lapońskich kurortach – Levi czy Saariselka. Zajedź też do miasta Kemi, znanego z największego na świecie lodowego zamku oraz rejsów lodołamaczem.

W każdej z tych miejscowości będziesz mogła zobaczyć zachwycającą zorzę polarną. Idealnym podarunkiem z wycieczki będzie słoik dżemu z moroszki – smacznej, pomarańczowej jagody rosnącej jedynie w tej części Skandynawii.

Aleksandra Rumińska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej