Krzemieniec. Co warto zwiedzić?

Źródłem sławy miasta stało się Gimnazjum Krzemienieckie założone w 1805 roku przez Tadeusza Czackiego. Z czasem, przekształcone w liceum, stało się drugą po Uniwersytecie Wileńskim placówką oświatową na Kresach. Uczył się tu jeden z Trzech Wieszczów.

Zdjęcie

Dworek Juliusza Słowackiego w czasie remontu/fot. Marzena Hmielewicz /&nbsp
Dworek Juliusza Słowackiego w czasie remontu/fot. Marzena Hmielewicz
/ 

W 1806 roku przybył do Krzemieńca trzydziestokilkuletni Euzebiusz Słowacki herbu Leliwa. Zubożały szlachcic pracował jako nauczyciel prywatny, a z czasem awansował na profesora w Gimnazjum Wołyńskim. W miasteczku poznał szesnastoletnią córkę zarządcy szkoły, Salomeę. W 1809 roku urodził się ich jedyny syn, Juliusz.

Juliusz Słowacki spędził w Krzemieńcu wczesne lata dzieciństwa. Później, gdy studiował w Wilnie, przyjeżdżał tu w czasie wakacji. Ostatni raz odwiedził Krzemieniec w 1829 roku przed wyjazdem do Warszawy.

Reklama

Po latach, na emigracji w Paryżu, rodzinne miasto i dworek dziadków wielokrotnie wspominał w listach i poezji. Były dla niego ucieleśnieniem szlacheckiej tradycji i staropolskiego obyczaju. Legenda romantycznego wieszcza przyciąga do Krzemieńca wielu Polaków.

Co prawda dworek Słowackich to wierna rekonstrukcja, a dawne zabudowania pojezuickie są w dość opłakanym stanie, jednak śladów po poecie można tu odnaleźć wiele. Jego pomnik znajduje się w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Dzieło zostało wykonane w Paryżu przez Wacława Szymanowskiego (twórcę pomnika Chopina w Łazienkach). We wrześniu 1939 roku, gdy do miasta wkroczyła Armia Czerwona, uniknął zniszczenia jedynie dzięki temu, że bolszewikom udało się wmówić, że jest to pomnik „poety rewolucyjnego”.

Na południe od Krzemieńca znajduje się Poczajów z ogromnym kompleksem pielgrzymkowym – Ławrą Poczajowską. Według legendy klasztor założono na szczycie góry w miejscu gdzie objawiająca się w słupie ognia Najświętsza Maria Panna odcisnęła na skale swoją stopę.

Nieco bardziej na zachód znajduje się Wiśniowiec – dawna rezydencja legendarnych książąt Wiśniowieckich.

Informator

Dworek Juliusza Słowackiego, ul. Słowackiego 16, Krzemieniec, tel: +380 3546 22497, e-mail: muzeumjs@ukr.net. Czynne codziennie: poniedziałek-piątek w godz. 9.00 – 17.00, sobota-niedziela w godz. 10.00 – 16.00.

Bilety: 2,5 zł /os., przewodnik w języku polskim 20 zł/grupa. Muzeum mieści się w wiernie zrekonstruowanym dworku dziadków pisarza. Więcej informacji po polsku: www.mjsk.te.ua.

Przewodnik po Kresach. Więcej na temat Krzemieńca i Juliusza Słowackiego oraz innych słynnych Polaków, znanych rezydencji i ważnych wydarzeń z kart polskiej historii na wschodnich Kresach, znaleźć można w książce autorów artykułu „Polskie ślady na Ukrainie”, wyd. BOSZ.

Noclegi. Hotel Kalyna, ul. Dubenska 175b, Krzemieniec, tel: +380 3546 25215, pok. 2-osob.: od 42 zł. Hotel Kremin, ul. 107. Krzemienieckiej Dywizji 32, tel: +380 50 819 9455, pok. 2-osob.: od 24 zł.

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej