Kreml - wizytówka Moskwy

Położony nad rzeką Moskwą Kreml to najsłynniejszy budynek Moskwy, a może nawet - całej Rosji. Dawna twierdza carów, później siedziba władz Związku Radzieckiego, a obecnie - prezydenta, słynie z przepychu i owiana jest licznymi legendami.

Zdjęcie

Widok na Kreml /123/RF PICSEL
Widok na Kreml
/123/RF PICSEL

Kreml - najsłynniejsza z rosyjskich twierdz

Choć "kreml" kojarzy nam się prawie wyłącznie z Moskwą, słowo to oznacza po rosyjsku twierdzę, a tych w Rosji znajduje się wiele. O wyjątkowości moskiewskiego Kremla przesądza jego przepych i bogactwo architektury, a także - historia i znaczenie polityczne.

Pierwsza drewniana twierdza powstała w XII stuleciu u zbiegu rzek Moskwy i Nieglinnej. W XV i XVI wieku miała miejsce gruntowna przebudowa Kremla w duchu renesansowym. Kolejne stulecia przynosiły dalsze rozbudowy i odbudowy po uszkodzeniach w toku historii, najwięcej szkód przyniósł jednak twierdzy okres władzy radzieckiej: zburzono wtedy część pomników i świątyń, między innymi monaster Wniebowstąpienia Pańskiego.

Reklama

Kreml - cerkwie i pałace

Kreml to wielki kompleks budynków pałacowych i sakralnych, wśród których na szczególną wzmiankę zasługują XV-wieczny Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej (Uspieński) - przez wieki najważniejsza świątynia Moskwy, zbudowana przy pomocy włoskich architektów, Sobór Zwiastowania o XV-wiecznej genezie, niegdyś prywatna cerkiew carów - w przeciwieństwie do większości świątyń Kremla, zbudowany przez Włochów, ozdobiony przepięknymi freskami, Sobór Michała Archanioła - najmłodszy z soborów kremlowskich oraz Cerkiew Złożenia Szat, zamienioną po II wojnie światowej w muzeum drzeworytnictwa (funkcję tę pełni do dziś).

Monumentalną, 125-metrową fasadę wzniesionego w XVIII stuleciu Wielkiego Pałacu Kremlowskiego najlepiej podziwiać zza murów, znad rzeki Moskwy.

Zbudowana w XV wieku Wieża Troicka to najwyższa wieża Kremla - ma 76 metrów wysokości. Umieszczona w niej brama niegdyś służyła do wprowadzania na Kreml patriarchów i ich żon. W 1812 roku natomiast wkroczył tędy Napoleon. Niedostępna dla zwiedzających 70-metrowa Wieża Spasska była niegdyś głównym wejściem na Kreml, majestatycznie górującym nad Moskwą. 

Jej nazwa pochodzi od znajdującej się w niej niegdyś (a usuniętej po rewolucji październikowej) ikony Chrystusa - przed którą każdy, przechodzący przez bramę (nawet sam car) musiał zdjąć nakrycie głowy.

Ciekawostkę stanowią pozostałości już nieistniejących budynków. Granowita palata, czyli Komnata Graniasta, była częścią pałacu wzniesionego na polecenie Iwana III przy pomocy włoskich architektów, a wyłożonego graniastymi (oszlifowanymi) blokami kamiennymi.

 Z XVIII stulecia, czasów, kiedy Piotr Wielki czynił z Rosji militarną potęgę, pochodzi gmach Arsenału. Ta mieszcząca niegdyś potężne zapasy amunicji budowla, została częściowo wysadzona przez Napoleona po zdobyciu Moskwy. Obecnie mieści się straż kremlowska i budynek jest niedostępny dla zwiedzających.

Jedynym współczesnym budynkiem na Kremlu jest Pałac Zjazdów, wybudowany na zlecenie Nikity Chruszczowa w 1959 roku. Monumentalna konstrukcja z betonu i szkła, niegdyś służąca do wielkich konferencji partyjnych, a obecnie - siedziba Baletu Kremlowskiego, kontrastuje z tradycyjną architekturą Kremla. Żeby jej ostatecznie nie zdominowała - umieszczono ją w wykopie.

Nieco starszy jest postawiony w latach 30. XX wieku gmach Prezydium.  Mieści on obecnie kilka departamentów Kancelarii Prezydenta Rosji.

Nie wszystko dla turystów

Moskiewski Kreml można zwiedzać po wykupieniu biletu i - bardzo często - odstaniu dłuższego czasu w kilkusetmetrowej kolejce do kasy. Obowiązkowym punktem programu przed wejściem na terytorium Kremla jest poddanie się kontroli antyterrorystycznej.

Sporo obiektów można oglądać wyłącznie z zewnątrz, jak Senat, cerkiew Złożenia Szat, Pałac Patriarszy, dzwonnicę Iwan Wielkij, za to za wykupieniem osobnych biletów można zajrzeć do Zbrojowni oraz obejrzeć wystawę diamentów z kolekcji Fonda, wśród których znajduje się 190-karatowy brylant, który caryca Katarzyna II dostała od jednego z kochanków.

Spacerując po dziedzińcach Kremla, nie można też pominąć dwóch monumentalnych obiektów: są nimi Car Kołokoł (Car Dzwon), o wysokości 6,14 m, średnicy na dole 6,6 m i wadze 202 ton, oraz Car Puszka (Car Armata) o długości 5,34 m i wadze 39,5 tony. Ciekawostką jest fakt, że dzwon nigdy nie zadzwonił (ponieważ podczas studzenia odlewu odłamał się od niego kawałek), za to badania dowiodły, że z Car Puszki wystrzelono przynajmniej raz.

Jeśli komuś nie starczy czasu lub cierpliwości na wizytę na Kremlu, zawsze może pójść na spacer wokół historycznej twierdzy. Jest on niemały (mury mają ponad dwa kilometry długości) i obfituje w piękne widoki na "wizytówkę Moskwy".


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej