​Korsyka - transport na wyspie

Nie powinieneś mieć większych problemów z dostaniem się na Korsykę Istnieje co najmniej kilka sposobów odbycia podróży w ten piękny rejon. Podobny wybór będzie czekał cię już u celu wyprawy. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestawienie podstawowych informacji dotyczących transportu na wyspę jak i poruszania się po samej Korsyce.

Zdjęcie

Port w Ajaccio na Korsyce /123/RF PICSEL
Port w Ajaccio na Korsyce
/123/RF PICSEL

Jak dostać się na Korsykę?

Zdecydowanie najpopularniejszą i najszybszą formą transportu na wyspie jest skorzystanie z usług linii lotniczych. Na stosunkowo niewielkiej Korsyce znajdują się aż cztery lotniska międzynarodowe - w Ajaccio, Bastii, Calvi i Figari. Lokalne linie lotnicze oraz linie Air France mają w swojej ofercie loty na wyspę przez cały rok, jednak w okresie wzmożonego ruchu turystycznego swoje kursy uruchamiają także zagraniczni przewoźnicy.

Często alternatywą dla podróży na Korsykę samolotem jest przejazd autem. Z Polski najlepiej obrać trasę prowadzącą kolejno przez Czechy, Austrię i Włochy. W miejscowości Livorno można złapać prom płynący prosto do Bastii - największego miasta w północnej części Korsyki. 

Reklama

Istnieje także możliwość skorzystania z innego połączenia drogą morską. Porty przystosowane do przyjęcia promów ze stałego lądu znajdują się w licznych miejscowościach na wyspie (między innymi w Ajaccio czy Bonifacio). Jeżeli zależy ci na szybkim czasie przeprawy, powinieneś zdecydować się na ekspresowy prom kursujący z Marsylii lub Nicei. Podróż na morzu trwa wówczas zazwyczaj około 3 godzin.

Wypożyczalnie samochodów

Gdy już dotrzesz na Korsykę, powinieneś rozważyć opcję wynajęcia samochodu. To zdecydowanie rekomendowana forma poruszania się po terenie wyspy. W większych ośrodkach miejskich a także na lotniskach, dworcach i w portach dostępne są biura, które oferują takie usługi. Będziesz miał do wyboru samochody praktycznie każdej klasy. 

Najlepszym wyborem będzie minivan lub auto o terenowym zacięciu. Jeżeli jednak nie planujesz wypadów poza miasto, małe auto również powinno się sprawdzić. Będąc kierowcą na Korsyce musisz zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim stan infrastruktury drogowej jest przeważnie zadowalający, jednak zdarzają się miejsca, gdzie nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia. 

Drogi są kręte i zazwyczaj dosyć wąskie - mijanie się z pojazdem jadącym z przeciwnej strony może okazać się ryzykowną przygodą. Podstawowym wyposażeniem powinna być aktualna mapa, nie można w 100% polegać na oznaczeniach przy drodze.

Komunikacja zbiorowa

Niestety realia podróżowania na Korsyce wymagają dysponowania środkiem transportu na własny użytek. Pomiędzy większymi miejscowościami kursują specjalne autobusy, jednak często pojawiają się problemy zgodności rozkładów jazdy ze stanem rzeczywistym. Alternatywą może być podróż pociągiem. Od kilku lat na Korsyce trwają intensywne działania, które mają na ca celu podniesienie komfortu podróży. 

Chodzi przede wszystkim o zorganizowanie większej ilości tras i kursów a także wymianę taboru, który przeważnie nie nadaje się do użytku. Na Korsyce będziesz miał do dyspozycji łącznie zaledwie kilka linii kolejowych, które obsługują niespełna 300 kilometrowy odcinek torów. 

Są jednak pewne zalety tego sposobu podróżowania po wyspie. Trasy lokalnych kolei prowadzą zazwyczaj przez bardzo malownicze tereny, a widoki po prostu zapierają dech w piersiach.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również