​Kordoba - praktyczny przewodnik po baśniowej Andaluzji

Hiszpania. Kraj niezwykłych plaż, historycznych zabytków i przepysznej kuchni. Podczas podróży do tego południowego raju nie można przeoczyć najpiękniejszego z regionów- Andaluzji. Gdzie jednak można się udać, by w pełni poczuć jej niepowtarzalny klimat? Koniecznie do Kordoby!

Historia miasta

Korzenie Kordoby sięgają aż do III wieku p.n.e., kiedy na jej obecnych ziemiach powstała niewielka iberyjska osada. Przez prawie 15 stuleci przechodziła z rąk do rąk, będąc pod władaniem Kartaginy, Rzymu, Wizygotów i Arabów. Mimo burzliwej historii wychowała pokolenia filozofów, myślicieli i pisarzy. To stamtąd wywodzą się Lukan, Seneka Starszy i Seneka Młodszy. 

Miasto prężnie rozwijało się pod wpływami emiratów, wtedy też wybudowano w nim wiele niezwykłych budynków. W 1236 roku, przejęte przez chrześcijan, stało się głównym ośrodkiem handlu jedwabiem i suknem. 

Reklama

Późniejsze średniowiecze i czasy nowożytne przyniosły jednak krwawe wojny, wskutek których Kordoba bywała wielokrotnie niszczona i dewastowana. Mimo prowadzonych na jej terenie walk, od zburzenia udało się ocalić wiele zabytków, które do dziś zachwycają przybyszów z całego świata. Miasto pełni dziś bowiem niezwykle ważną funkcję, będąc świetnie prosperującym i atrakcyjnym  hiszpańskim ośrodkiem turystycznym.

Największe atrakcje turystyczne Kordoby

Niepowtarzalna i burzliwa przeszłość odcisnęła duże piętno na obecnym wyglądzie i atmosferze miasta. Na każdym kroku natknąć się można na świadczące o dawnej potędze Kordoby monumentalne budowle. Ślad trzech kultur odnajdziemy przede wszystkim w, pochodzącym z czasów, gdy okolicą władała dynastia Umajjadów, zespole fortyfikacji Alkazar. 

Znajduje się w nim warte odwiedzenia muzeum, rzymskie mozaiki z I i II wieku oraz przepiękne ogrody z fontannami, po których koniecznie trzeba się przespacerować.

Miasto meczetów i pałaców

Kolejnym przystankiem nie do ominięcia jest Mezquita, czyli imponująco ogromna katedra-meczet. Potężna świątynia zaskakuje niezwykłą harmonią architektoniczną wnętrza, a jej klimat najlepiej poczuć podczas nocnego zwiedzania. Wielokrotnie przebudowywana, wciąż wzbudza wielki podziw oglądających ją turystów. 

Miłośnicy średniowiecznych pałaców na pewno znajdą coś dla siebie w Casa de los Villalones lub w Palacio de los Paez de Castillejo, a skupieni na wewnętrznych przeżyciach powinni udać się do kościołów Iglesia del Carmen i Santa Marina. Oba zachwycają nie tylko bogatymi wnętrzami, ale również znajdującymi się w nich obrazami i rzeźbami znanych twórców. 

Innego typu zabytkiem jest starożytny most Puente Romano, znajdujący się na przepływającej przez Kordobę rzece Gwadalkiwir. Z jej drugiego brzegu, podczas malowniczych zachodów słońca, podziwiać można przepiękną panoramę serca hiszpańskiego raju.

Festiwale i imprezy kulturalne

Kordoba słynie nie tylko z historycznych budowli, ale również z odbywających się w niej co roku świetnych imprez kulturalnych. W maju ma miejsce między innymi Festival de los Patios Cordobeses, podczas którego całe miasto zostaje obwieszone kolorowymi wiązankami kwiatów. To piękne święto, które europejscy turyści chętnie przyjeżdżają oglądać. 

Odbywają się wówczas różne konkursy, a wygrywa ten gospodarz, którego ukwiecony dziedziniec prezentuje się najlepiej. Równie interesująca jest Faeria de Cordoba, podczas której miasto zyskuje nowe, nocne oblicze i zostaje ozdobione barwnymi światełkami w niepowtarzalny sposób. Z festiwalem kojarzy się również charakterystyczne hiszpańskie tańce i muzyka.

Informacje praktyczne i parę ciekawostek

Klimat Andaluzji należy do gorących i suchych, dlatego warto wcześniej odpowiednio przygotować się do podróży. Z drugiej strony specyficzna pogoda sprawia, że życie w Hiszpanii toczy się powoli - jej mieszkańcy zawsze mają czas na pogawędkę czy spokojne delektowanie się kawą. 

To dobra odskocznia od europejskiego pośpiechu i stresu. Podczas wycieczki koniecznie trzeba udać się na pokaz tańca flamenco, charakterystycznego dla tego regionu oraz wybrać się do tradycyjnej restauracji. 

Kuchnia hiszpańska należy do jednej z najlepszych na świecie, dlatego nie można obyć się bez spróbowania lokalnych przysmaków. Nocleg łatwo odnaleźć w jednym z wielu hoteli lub wynajmowanych gościom apartamentów.

 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również