​Kopenhaga - miasto wielu twarzy

Szukasz niezwykłego miejsca, do którego warto pojechać na weekend? Chciałbyś zobaczyć inną od wszystkich europejską stolicę? Marzysz o poznaniu połączenia tradycyjnej przeszłości z nowoczesnym designem? Koniecznie wybierz się do Danii! Sekrety Kopenhagi czekają na odkrycie...

Co warto wiedzieć o duńskiej stolicy?

Historia Kopenhagi sięga aż do czasów wikingów, którzy przez prowadzili szlaki kupieckie przez Danię, w miejscu obecnej stolicy urządzając targowiska. W 1167 roku na okolicznych terenach został wzniesiony gród Slotsholmen, który uważa się za prapoczątek miasta. 

Powstała wokół niego osada rozwijała się coraz szybciej, czemu sprzyjało położenie przy ważnym trakcie komunikacyjnym i handlowym. Niecałe sto lat później otrzymała prawa miejskie, zyskując na międzynarodowym znaczeniu dzięki prężnie działającemu portowi morskiemu. 

Reklama

Kopenhaga, konkurując z hanzeatycką Lubeką, była niejednokrotnie palona i plądrowana. XV wiek przyniósł jednak zmiany polityczne, dzięki którym ustanowiono ją stolicą kraju.

Kopenhaga dziś

Przez lata prężnie się rozwijając, miasto przeszło przez okres wzmożonej aktywności kulturalnej oraz przemysłowej. To właśnie stamtąd wywodzi się wielu sławnych artystów (H. Ch. Andersen, B. Thorvaldsen czy S. Kierkegaard) oraz naukowców (m.in. zdobywca Nagrody Nobla Niels Bohr). Obecnie Kopenhaga jest przede wszystkim bardzo nowoczesnym i szybko wprowadzającym innowacje miastem europejskim.

Kościoły Kopenhagi

Mimo nieustannego podążania za nowoczesnością Kopenhaga nie zapomina o swojej długiej i barwnej historii. Na każdym kroku można natknąć się na zabytki pochodzące z czasów średniowiecza, lecz wciąż zachwycające niezwykłą, niemal namacalną atmosferą. 

Chyba najciekawszym z nich jest katedra Marii Panny, będąca jednocześnie najważniejszym kościołem Danii. To pierwsza świątynia na tych ziemiach, wybudowana z polecenia biskupa Roskilde w 1209 roku. Warto spojrzeć na jej surowe, utrzymane w jasnej kolorystyce wnętrze i dać się zachwycić jej niepowtarzalnemu klimatowi. Podziw wzbudzają również znajdujące się w niej rzeźby Thorvaldsena przedstawiające apostołów i Chrystusa. 

Inne budynki sakralne również są godne uwagi, szczególnie ceglany Kościół św. Ducha z barokowym ołtarzem oraz wyróżniający się ogromną kopułą Kościół Fryderyka. W murach świątyń każdy podróżnik odnajdzie chwilę spokoju i wyciszenia przed dalszym zwiedzaniem tego wielkiego miasta.

Atrakcje turystyczne

Oprócz wizyt w świątyniach, warto również odkryć drugą, bardziej baśniową twarz duńskiej stolicy. Symbolem miasta od lat jest bowiem posąg Małej Syrenki, postaci z historii Andersena. Figura znajduje się w porcie i jest nie do przeoczenia- to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Danii. 

W Kopenhadze coś dla siebie odkryją również miłośnicy muzeów. Duńskie Muzeum Filmu, Muzeum Rekordów Guinessa czy Zbrojownia stoją otworem dla zwiedzających. Panoramę miasta można podziwiać z Okrągłej Wieży, przy okazji rzucając okiem na cytadelę Kastellet - jedyną pozostałość dawnych murów obronnych. Miejscem nie do ominięcia jest również plac Ratuszowy, znajdujący się w samym centrum stolicy. 

Obok potężnego budynku 100-letniej siedziby rady miejskiej zaczyna się wielki handlowy pasaż Stroget. Warto rozejrzeć się na nim za pamiątkami, a także zjeść obiad i posłuchać ulicznych artystów.

Rezydencja królów

Oficjalna rezydencja duńskich monarchów to położony niedaleko portu kompleks Amalienborg, składający się z czterech ogromnych pałaców, zbudowanych wokół ośmiokątnego placu. Sporą atrakcją jest odbywająca się codziennie w południe zmiana warty. W komnatach pałacowych znajduje się również udostępnione do zwiedzania muzeum, w którym można podziwiać eksponaty związane z historią rodziny królewskiej.

Park rozrywki- atrakcja dla dużych i małych

Ogrody Tivoli, czyli wielki park rozrywki położony w centrum Kopenhagi, może okazać się świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Polecamy go szczególnie podczas wycieczki z najmłodszymi. 

Znajdujące się w tym wesołym miasteczku kolejki górskie, zawrotne rollercoastery i ogromne zjeżdżalnie sprawią, że ani dorośli, ani dzieci nie będą się tam nudzić! Tivoli zaprasza nie tylko na najwyższą na świecie karuzelę typu chairoplane, ale także na oryginalne przedstawienia teatru pantomimy (działającego od 1874 roku!) oraz koncerty na wolnym powietrzu.

Praktyczne informacje

Jak dostać się do duńskiej stolicy? Najłatwiej będzie samolotem lub promem. Połączenie Świnoujście-Ystad funkcjonuje przez cały rok, z czego chętnie korzystają polscy turyści. Można również skorzystać z ofert przewoźników lotniczych- rezerwując bilety wcześniej można trafić na spore promocje.

Kopenhaga to miejscowość przyjazna turystom, wyróżniająca się darmową komunikacją rowerową. Wystarczy odpiąć jednoślad z bezpłatnej wypożyczalni i w łatwy sposób można wyruszyć na zwiedzanie tej niezwykłej stolicy. Z drugiej strony jest to miasto bardzo drogie. 

O wiele bardziej opłaca się samemu gotować posiłki, niż spożywać obiady w restauracjach. Konsumpcja może jednak mieć miejsce w dowolnym parku- Duńczycy chętnie organizują pikniki na świeżym powietrzu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej