Komunistyczne ślady w ​Bukareszcie

Druga połowa XX wieku silnie odznaczyła się na wyglądzie Bukaresztu. Ówczesny prezydent Cauşescu zapałał chęcią przemienienia fragmentu historycznej części miasta w użytkową dzielnicę "dla ludu". Dokonał urbanistycznego eksperymentu, który pozbawił Bukareszt wielu pięknych i zabytkowych budowli.

Zdjęcie

Pałac Parlamentu w Bukareszcie /123/RF PICSEL
Pałac Parlamentu w Bukareszcie
/123/RF PICSEL

Dzielnica Ludu - dzielnica zniszczeń

Z decyzji Nicolae Ceauşescu wyburzono kilka dzielnic Bukaresztu, aby wznieść monumentalne gmachy publiczne, poszerzyć ulice, zniszczyć lub zasłonić miejsca kultu religijnego. 

W sumie w gruzach zniknęło kilkanaście cerkwi, trzy klasztory oraz setki zabytkowych kamienic Części zaplanowanych budowli do dziś nie ukończono. Bez płacenia biletu i wchodzenia do zaaranżowanych przestrzeni muzealnych można przekonać się na czym polegał komunizm i socrealizm, nie tylko w architekturze.

Reklama

Pałac Parlamentu

Ceauşescu kierowany prawdopodobnie manią wielkości kazał między innymi wybudować gigantyczny pałac. Dziś jest to siedziba parlamentu. Większym budynkiem na świecie jest jedynie Pentagon w Waszyngtonie. 

Powierzchnia tego giganta wynosi 65 tysięcy m2, posiada 12 kondygnacji nadziemnych i 8 podziemnych, wewnątrz znajduje się ponad 1000 pokoi. Budowę rozpoczęto w 1983 roku, a do jej przeprowadzenia zatrudniono 400 architektów. Wszystkie materiały służące do budowy miały pochodzić z Rumunii, aby świadczyć o potędze (w tamtym okresie podupadającego gospodarczo) kraju.

Ze swojego gabinetu ówczesny prezydent miał podziwiać Bulevardul Unirii, którego zwieńczeniem miał być jego pomnik, tak ogromny, aby był dobrze widoczny z okien pałacu. Bulwar nie przez przypadek dłuższy jest o 6 metrów od Pól Elizejskich.

Zabytki skryte za blokami

Spacerując ulicami Dzielnicy Ludu można przeoczyć kilka zabytków, które uratowano przed wyburzeniem. Większość z nich skrywa się za socrealistycznymi blokami. Jednym z nich jest monastyr Radu Voda ufundowany w latach 1568-1577 - nie zachował się jednak w pierwotnym kształcie ze względu na różne zawirowania historyczne. Warto również zajrzeć katedry Patriarchy oraz monasteru Atim.

Jak dotrzeć?

Dzielnica jest dobrze skomunikowana zresztą miasta. Ceauşescu kazał doprowadzić do Pałacu Ludu (dziś Parlamentu) linię metra. Jak się później (po jego obaleniu) okazało stworzył także sieć tuneli łączących Pałac z główną siedzibą partii, miały one także umożliwiać ucieczkę z miasta. Najlepiej dojechać do Piaţa Unirii, gdzie zatrzymują się wszystkie centralne linie metra (M1, M2, M3).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej