​Kenia - afrykański raj na wschodnim wybrzeżu

Kenia to państwo zlokalizowane nad Oceanem Indyjskim ze stolicą w Nairobi. Od lat przyciąga turystów, zachwycając sawannową roślinnością, rajskim krajobrazem i pięknymi plażami. Jeżeli marzysz o zobaczeniu niezwykłych miejsc i zetknięciu się z egzotyczną kulturą, za cel powinieneś obrać właśnie wschodnie wybrzeże Afryki.

Kraj plaż i safari- co warto o nim wiedzieć?

Zróżnicowana i bogata etnicznie Kenia to idealne miejsce wypoczynku dla wszystkich miłośników dzikiej przyrody i południowej kultury. Spotkanie z egzotyczną fauną i florą stanie się niezapomnianym wydarzeniem dla każdego podróżnika, którego na pewno zaskoczy piękno afrykańskich sawann i stepów.

Podczas wyprawy warto zaplanować spędzenie czasu zarówno w kenijskich miastach, jak i na łonie natury. Kraj ten zachwyca zadbanymi plażami, z których dobrodziejstw warto skorzystać nurkując, surfując lub wypoczywając w atrakcyjnych kurortach. 

Reklama

Biura turystyczne chętnie organizują wycieczki safari, które dają unikalną możliwość obserwacji wielu niezwykłych zwierząt w ich naturalnym środowisku. Być może to jedyna okazja, by podziwiać lwy, słonie, gepardy czy żyrafy nie za kratami w zoo, lecz niemal na wyciągnięcie ręki. 

Zwiedzanie Kenii nie powinno skończyć się jednak na sawannach, stepach czy plaży- dopiero podczas wycieczki do Mombasy lub Nairobi można w pełni wczuć się w cywilizacyjną różnorodność Afryki. Warto odwiedzić miejskie targi, na których spotkamy mozaikę przedstawicieli wszystkich ras, wyznań i kultur, a także będziemy mogli nabyć etniczne wyroby lub egzotyczne owoce. Walutą obowiązującą w Kenii jest szyling kenijski (KES), dzielący się na 100 centów.

Atrakcje turystyczne w Kenii

Co sprawia, że Kenia fascynuje aż tylu podróżników, chętnych do zgłębienia jej tajemnic? Dzieje się tak za sprawą niezmąconej ręką ludzką natury, która jest największym bogactwem tego kraju. Tysiące turystów co roku pielgrzymuje do kenijskich rezerwatów i parków narodowych. 

Najsłynniejszy z nich, Masai Mara, to miejsce przyciągające właśnie egzotyczną fauną i pięknymi krajobrazami. W lipcu i sierpniu można zaobserwować tam ogromne widowisko: wielką migracje stad antylop, zebr i gnu w poszukiwaniu pożywienia. Wioski na sawannie zamieszkane są przez Masajów, których można spotkać podczas pracy lub rytualnych tańców.

Wycieczki po okolicy

Amatorów turystyki aktywnej na pewno zachwycą propozycje wspinaczki na góry Elgon, Lenana lub Kenia. Wyprawa na ostatnią z nich polecana jest jednak tylko profesjonalistom- zdobycie tego drugiego co do wielkości afrykańskiego wzniesienia wymaga wieloletniego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Dla tych mniej wysportowanych idealną alternatywą mogą być wycieczki nad jeziora. 

Nie chodzi tutaj tylko o najsłynniejsze na świecie Jezioro Wiktorii, ale także o mniej popularne Lake Baringo (słodkowodną oazę, w której kąpią się hipopotamy)  i znane z gejzerów Lake Bogoria. Warto odwiedzić również parki narodowe Central Island i Tsavo East oraz dać się zachwycić majestatycznym wodospadom i pięknym wrzosowiskom w górach Aberdare.

Jak najlepiej zaplanować podróż?

Najefektywniejszym i najszybszym sposobem na dostanie się do Kenii jest kilkunastogodzinny lot samolotem z lądowaniem na lotnisku położonym na przedmieściach Nairobi. Niestety wschodnie wybrzeże Afryki nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Polską, dlatego konieczna staje się przesiadka w Paryżu, Londynie czy Brukseli. Bilety lotnicze nie należą również do najtańszych, więc warto poszukać ich wcześniej i skorzystać z proponowanych przez przewoźników promocji.

Oferty wycieczek do Kenii organizowanych przez biura podróży w ostatnim czasie nie drożeją, a na najtańsze można trafić np. w okresie zimowym. Warto porozglądać się za atrakcyjnymi propozycjami, pamiętając jednak że szczyt sezonu przypada w Afryce na grudzień i styczeń, czyli najgorętsze miesiące roku.

Szczepienia przed wyjazdem do Afryki

O co jeszcze należy zadbać przed wyruszeniem na taką egzotyczną wyprawę? Przede wszystkim o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Wczasy w Afryce wymagają wcześniejszego wykonania konkretnych szczepień, które uchronią nas przed zachorowaniem na występujące na południu choroby. 

Poziom opieki zdrowotnej w Kenii jest bardzo niski, notuje się tam także dużą ilość zarażeń malarią, febrą, cholerą czy AIDS, dlatego ważne jest, by odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Konieczna może się okazać wizyta u lekarza około 6 tygodni przed planowaną podróżą, który doradzi najlepszy sposób profilaktyki, związany z regionem, do którego się wybieramy. 

Na wszelki wypadek warto zainwestować również w ubezpieczenie zdrowotne, pokrywające koszty leczenia za granicą.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej