​Kanada - w poszukiwaniu nieprzetartych szlaków

Jako drugi co do wielkości kraj na świecie, Kanada obejmuje niemal 10 mln km2 powierzchni. Nie brakuje tu pięknych krajobrazów i unikalnych atrakcji dla turystów, a także niesamowitych cudów natury. Na jej wyjątkowość składa się także wielokulturowość kraju oraz nowoczesne i tętniące życiem miasta.

Zdjęcie

Park Narodowy Gros Morne w Kanadzie /123/RF PICSEL
Park Narodowy Gros Morne w Kanadzie
/123/RF PICSEL

Każdy zakątek Kanady kryje w sobie coś niezwykłego: na zachodzie malownicze Góry Skaliste i potężne metropolie Vancouver, Victoria i Calgary; środkowa część kraju to zjawiskowa Niagara oraz jedyne w swoim rodzaju miejsca Toronto, Ottawa, Montreal czy Quebec; we wschodniej prowincji czekają piękny Park Nardowy Gros Morne wraz z miastami Halifax i St. John’s, a Kanada Północna to przede wszystkim słynne niedźwiedzie polarne z Churchill.

Odrobina historii

Przed wizytą w obcym kraju, zawsze warto zapoznać się nieco z jego historią. Kanadę jako pierwsi zaczęli zasiedlać Indianie. Przybyli na jej tereny około 35 tys. lat temu. Nim nastały czasy kolonizacji europejskiej Indianie rozwijali swoją kulturę, a wraz z tym doskonalili też sztukę: rzeźby z drewna, maski czy ceramikę. 

Reklama

W XV wieku zaczęła się kolonizacja prowadzona przez Francję i Anglię. Gdy żeglarz Jacques Carter dotarł do terenów rzeki św. Wawrzyńca, założył znaną do dziś metropolię Quebec. Francuzi zajmowali coraz większe obszary, stąd obecnie tak wielu Kanadyjczyków posługuje się językiem francuskim, który nota bene jest jednym z dwóch języków urzędowych. 

Stopniowo Anglicy zyskiwali coraz większe obszary, aż w 1931 roku Kanada stała się niezależnym państwem przynależącym do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Skarby natury

Dumą Kanady jest dbałość o środowisko naturalne: nieokiełznany świat przyrody, tysiące malowniczych rzek i jezior, fantastyczne krajobrazy, góry wyrastające na tle oceanu i tysiące gatunków dziko żyjących zwierząt. Magia tamtejszej natury potrafi zachwycić dosłownie każdego i nie bez powodu tak licznie przyciąga turystów z całego świata. 

Jednym z najpiękniejszych obszarów jest Park Narodowy Gros Morne założony w 1970 roku. To krajobraz pełen zjawiskowych, polodowcowych fiordów, zacisznych zatok, pięknych wodospadów oraz malowniczych panoram z widokiem na plaże, lasy czy urwiska skalne. Przechadzając się szlakami turystycznymi, można zobaczyć wiele gatunków zwierząt jak łosie czy niedźwiedzie, a w pobliskich wodach zdarza się nawet wypatrzeć wieloryba. 

Wybierając się w rejs statkiem w okolicy Victorii, ma się niepowtarzalną okazję spotkać orki w ich naturalnym środowisku, a przy odrobinie szczęścia także morświny, delfiny oraz lwy morskie. Na kole podbiegunowym odkryjecie kolejna atrakcja przyrodnicza - Wielkie Jezioro Niedźwiedzie. 

To prawie bezludny obszar, jedyna osada zamieszkiwana jest przez Indian Sathu, którzy żyją z rybołówstwa i myślistwa. Jezioro znajduje się w lesie, w którym mieszkają wilki, łosie czy lisy. W wodach jeziora żyje palia jeziorowa, której złowienie jest marzeniem zapewne niejednego wędkarza.

Jeżeli jesteście spragnieni widoków, które dosłowni zbijają z nóg - wybierzcie się w Góry Skaliste. Wyobraźcie sobie, jak musieli czuć się dawni podróżnicy, kiedy zza horyzontu wyłaniał się mur nie do przebycia - a jednocześnie najpiękniejsze góry na kontynencie. W kanadyjskiej części pasma znajdziecie najlepsze stoki narciarskie oraz pięć parków narodowych czy drogę widokową Icefield Parkway. 

Tym, co najbardziej zachwyca turystów, jest dziewiczy świat fauny i flory, zapierające dech w piersi widoki na zielone przestrzenie, gdzieniegdzie przełamywane błękitem jezior i rzek. Szlak, który zapewnia wszystkie te atrakcje, biegnie do jeziora Berg poprzez Dolinę Tysiąca Wodospadów.

Nie sposób nie wspomnieć o słynnym wodospadzie Niagara, który nieustannie zachwyca swoją siłą i naturalnym pięknem. Potężne, spienione masy wody, spadające z wysokości 50 metrów robią wrażenie na każdym. Wodospad znajduje się na granicy Kanady u Stanów Zjednoczonych.

Najwyższa i jednocześnie najszersza kaskada jest jeszcze na terytorium Kanady (Horseshoe Falls). Tu także znajduje się prawie cała infrastruktura turystyczna. Należy pamiętać, że wizyta w amerykańskiej części wymaga posiadania wizy turystycznej. Jeżeli podróżuje się z wizą Stanów Zjednoczonych, jest łatwiej - Kanada wymaga jedynie paszportu biometrycznego.

Hollywood kocha Kanadę!

Nawet jeśli nigdy nie byliście w Vancouver, Halifax czy wielu innych kanadyjskich miastach, prawdopodobnie widzieliście je na dużym ekranie, nawet o tym nie wiedząc. Chociażby znany dramat z 2005 roku Capote - fikcyjne sceny filmowe rozgrywają się w amerykańskim stanie Kansas, jednak w rzeczywistości kręcone były w Winnipeg, stolicy prowincji Manitobe. 

Podobnie amerykański film Science Fiction Incredible Hulk z 2008 roku - akcja toczy się w kanadyjskim Toronto. Zapierające dech w piersi widoki w scenach Tajemnicy Brokeback Mountain to także panorama Kanady. Sceny filmu rozgrywają się w Górach Skalistych w południowej Albercie, a nie w Wyoming i Teksasie na zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Nawet romantyczne sceny z filmu Zmierzch nagrywane były w Vancouver, a akcja z filmu komediowego Ostrza Chwały toczy się w kanadyjskim Montrealu. Zresztą w filmie wyraźnie widać kilka jego zabytków jak choćby kompleks mieszkalny Habitat 67 czy kultowy Stadion Olimpijski. Każdy z pewnością zna historię Titanica. Akcja filmu toczy się w Vancouver i Halifax - w pobliżu miejsca, gdzie statek spoczął na dnie oceanu.

Nie sposób też nie wspomnieć o słynnej Ani z Zielonego Wzgórza i pięknych, jak się okazuje, wcale nie fikcyjnych widokach z Wyspy Księcia Edwarda. Zarówno książka jak i film zainspirowane były autentycznym miejscem, w którym autorka powieści Lucy Maud Montgomery spędziła dzieciństwo. Tanie loty do Kanady to prosty sposób, by naprawdę przenieść się do tego cudownego miejsca.

Wielokulturowe metropolie

Kanada to nie tylko piękny świat przyrody, ale też wspaniałe, tętniące życiem, wielokulturowe miasta, które potrafią wywrzeć na podróżnych niemałe wrażenie. Każdy z pewnością słyszał o Toronto w prowincji Ontario. Jest znane szczególnie ze względu na odbywający się tu co roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy oraz słynną wieżę CN Tower. 

Wielokulturowość widać na każdym kroku z uwagi na liczbę dzielnic zdominowanych przez konkretne narodowości. Istnieje rewir grecki, włoski, koreański oraz drugie co do wielkości Chinatown w Ameryce Północnej. Mniejszości narodowych ogółem jest około 150, co czyni to miejsce najbardziej zróżnicowanym etnicznie na świecie. Nie brakuje tu także największego w Kanadzie skupiska polonii.

Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej wybudowano w fenomenalnym miejscu, gdzie ocen spotyka się z górami. Otoczone z trzech stron wodą a z czwartej wysokimi na 1500 metrów górami miasto rozwija budownictwo wysokościowe. Mimo że ma tylko 600 tysięcy mieszkańców (prawie trzykrotnie mniej niż Warszawa), to można się w nim poczuć jak w metropolii. Jednocześnie stworzono tu 180 parków, z których najsłynniejszy jest ten, noszący imię Stanleya. 

Montreal wyróżnia się francuską atmosferą. Mieszkańcy posługują się językiem francuskim, mają nieco inną kuchnię, zwyczaje i przede wszystkim - miasto ma inną architekturę. Czas panowania brytyjskiego oznaczał duży przyrost ludności anglojęzycznej, ale obecnie większość montrealczyków mówi po francusku. To też najlepsze miasto do zwiedzania, ponieważ znajduje się tu zabudowa jeszcze z XVII wieku.

Sporty nie tylko zimowe

Kanada posiada dwa sporty narodowe - na lato i na zimę. Zimą króluje hokej.  Swoje zespoły w Narodowej Lidze Hokejowej posiada aż siedem miast, w tym Toronto, Vancouver, Ottawa i Montreal, a ponad 1,5 miliona kanadyjskich uprawia go hobbystycznie. 

Latem większość osób przerzuca się na lacrosse. Szczególnie wielu zwolenników zyskał w Kolumbii Brytyjskiej oraz Ontario, gdzie znajduje się aż szesnaście klubów sportowych. 

Poza tym ukształtowanie terenu pozwala na uprawianie wielu innych sportów takich jak narciarstwo, łyżwiarstwo, kolarstwo górskie, wspinaczka czy trekking, co sprawia, że także turyści odwiedzający Kanadę nie będą się nudzić. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej